15 zaujímavostí a faktov z Prahy. Počuli ste už o všetkých?

12. septembra 2020
Praha. Foto: Shutterstock

Tieto fakty o Prahe pozná málokto, no určite vás zaujmú a ohúrite nimi svojich priateľov.

0%

Vedeli ste, že Pražský hrad sa nachádza v Guinessovej knihe rekordov? Uhádneš, ktorým prvenstvom sa preslávil?

Pražský hrad, Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Podľa Guinnessovej knihy rekordov je Pražský hrad najväčší historický hrad na svete. Jeho vznik sa datuje do 9. storočia a zaberá viac než 18 árov plochy.

V minulosti Pražskému hradu chýbalo osvetlenie kvôli nedostatku financií. Napokon sa hrad rozsvietil vďaka nevšednej iniciatíve. Ktorá z udalostí je pravdivá?

Pražský hrad, Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Za osvetlenie hradu môžu obdivovatelia nočnej Prahy ďakovať členom kapely Rolling Stones. Pri príležitosti ich porevolučného koncertu v roku 1990 ich Pražský hrad nadchol natoľko, že sa rozhodli podporiť jeho krásu, aby zažiaril aj v noci. Česko si osvetlenie hradu v tej dobe nemohlo dovoliť a tak kapela zaplatila nasvietenie tejto historickej budovy zo svojho vrecka.

Popri hrade patrí medzi ďalšie neprehliadnuteľné ikony v meste Tancujúci dom. Poznáš v akom architektonickom štýle je táto budova postavená?

Tancujúci dom, Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Tancujúci dom je postavený v štýle dekonštruktivizmu a patrí medzi ikony svetovej architektúry. Dve rozdielne veže symbolizujú tancujúci pár, Ginger a Fred. V čase vzniku tento dom čelil viacerým protestom či posmeškom, dnes však patrí medzi ikony Prahy.

V akom roku bol skonštruovaný Karlov most?

Karlov most, Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

V minulosti stál na mieste terajšieho Karlovho mostu drevený most, ktorý strhla povodeň. Následne na to, v rokoch 1160 – 1172, dal kráľ Vladislav II. vybudovať prvý pražský kamenný most, ktorý dostal meno po kráľovej manželke Judite. Toto vtedy veľkolepé technické dielo zničila povodeň v roku 1342. Nato v roku 1357 položil Karol IV. základný kameň nového kamenného mosta, ktorý bol dokončený v roku 1402 a dostal názov Karlov most.

Asi viete, že tento most lemujú barokové súsošia. Aký je ich počet?

Karlov most, Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Od konca 17. storočia bolo na Karlov most postupne umiestnených tridsať sôch a súsoší, prevažne barokových. Socha Jána Nepomuckého je nábožensky najvýznamnejšou a vôbec prvou z radu sôch svätých na moste. Pripomína hodenie jeho umučeného tela z mosta do Vltavy a stala sa vzorom pre jeho ďalšie vyobrazenia.

Je pravda, že podľa legendy je Karlov most postavený nie len z kameňa ale aj z českých vajec, tvarohu a syra?

Karlov most, Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Vtedajší stavitelia sa pri stavbe mosta rozhodli pridávať do malty surové vajcia. Chceli tak docieliť, aby bol most nie len veľkolepý ale aj pevný. V Prahe ich však nebolo dostatok a preto sa vajíčka zvážali z celého kráľovstva. Okrem vajíčok sa do malty pridávalo aj mlieko. Obyvatelia Unhoště tieto prímesi poplietli a miesto mlieka poslali tvaroh a syrečky, ktoré sa síce použiť do malty nemali ale povráva sa, že sa tam nedopatrením predsa len dostali.

Možno viete, že neďaleko od najznámejšieho pražského mosta sa nachádza Stena Johna Lennona. Čím si však získala toto pomenovanie?

John Lennon, Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Stena Johna Lennona je slávna stena, ktorá je pokrytá grafitmi, ktoré sú inšpirované Lennonom a textami skupiny Beatles. Všetko to začalo prvým obrázkom, ktorý sa na stene objavil po tom, čo bol Lennon zavraždený. Následne na to sa maľby začali rýchlo rozrastať na celú stenu.

Pražský orloj zdobí vežu Staromestskej radnice. Nemôže sa mu odoprieť jedno naj. Uhádneš v čom?

Orloj, Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Pražský orloj zdobí vežu Staromestskej radnice, pričom sa jedná o najstarší zachovaný stredoveký orloj vôbec. Je súčasťou historického centra v Prahe a nachádza sa na zozname kultúrnych pamiatok UNESCO v Česku.

V ktorom roku bol orloj skonštruovaný?

Orloj, Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Už v roku 1402 je zmienka o hodinách na veži. V roku 1410 bol postavený súčasný orloj. Najstaršou časťou orloja je mechanický hodinový stroj a astronomický číselník, ktoré vytvoril v roku 1410 hodinár Mikukláš z Kadaně s astronómom Jánom Ondřejovým.

Česká metropola je známa prívlastkom stovežatá. Uhádneš koľko veží sa v nej v súčasnosti nachádza?

Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Na území Prahy sa nachádza viac ako 500 veží. V súčasnej dobe je ich podľa niektorých zdrojov 500, podľa iných okolo1000. Okolo tisícky ich napočítali nadšenci krúžiaci v lietadle nad Prahou, veže pritom fotili a dokumentovali. Ale ani v jednom z týchto počítaní nie sú zahrnuté vežičky meštianskych domov. Gro výpočtov teda tvoria veže sakrálnych stavieb, rozhľadne, hradné a vodárenské veže.

Hoci sa v Prahe nachádza množstvo veží, jedna z nich je predsa najvyššia. Ktorá?

Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Najvyššia veža týčiaca sa nad Prahou patrí Žižkovskému vysielaču. Nachádza sa na nej aj najvyššie položená výhliadková plošina nie len v celej Prahe, ale aj v Česku.

Popri najvyšších vežiach v meste stojí za zmienku aj najvyšší interiér. Ktorej z budov patrí?

Kostol sv. Mikuláša, Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Zážitok najvyššieho interiéru v Prahe ponúka návštevníkom Kostol sv. Mikuláša. Tento skvost dosahuje vďaka kupole kostola, ktorého vnútorná výška dosahuje takmer 50 metrov.

Okrem najnavštevovanejšieho mostu v historickom centre, sa v meste nachádza veľký počet ďalších premostení cez rieku Vltavu, ktorá mestom preteká v dĺžke 23 km. Koľko by sme ich napočítali?

Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

V Prahe je 32 premostení Vltavy, z toho 18 mostov vedie cez celú rieku. Môžete tam nájsť mosty, mostíky i lávky. Prvý pražský most cez rieku v českej metropole je Karlov most zo 14. storočia.

Ktorej budove patrí tento interiér?

Jeruzalemská synagóga, Praha. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Interiér budovy patrí Jeruzalemskej synagóge. Nájdeme v nej bohatú maliarsku výzdobu v štýle viedenskej secesie.

Uhádneš názov tohto miesta?

Správne! Nesprávne!

Vyšehrad je historické opevnenie na skale nad pravým brehom rieky Vltavy. Od roku 1962 patrí vyšehradský areál k národným kultúrnym pamiatkam.

15 zaujímavostí a faktov z Prahy. Počuli ste už o všetkých?
Perfektné, gratulujeme!

Praha. Foto: Shutterstock

Nebol to vôbec ľahký kvíz, no ty si nezaváhal/-a a musíme uznať, Prahu poznáš skutočne na jednotku. Ak chceš, vyskúšaj si aj, či poznáš lepšie 20 najkrajších európskych ostrovov, Grécko alebo Španielsko alebo naše Slovensko.
Veľmi dobre!

Praha. Foto: Shutterstock

Uznávame, nebol to ľahký kvíz. Možno Prahu poznáte alebo ste tam párkrát boli, ale týmito zaujímavosťami môžete teraz minimálne ohúriť svojich priateľov. Ak chceš, vyskúšaj si, či poznáš lepšie 20 najkrajších európskych ostrovov, Grécko alebo Španielsko alebo naše Slovensko.
Bol to ťažký kvíz.

Praha. Foto: Shutterstock

Uznávame, nebol to ľahký kvíz. Možno Prahu poznáte alebo ste tam párkrát boli, ale týmito zaujímavosťami môžete teraz minimálne ohúriť svojich priateľov. Ak chceš, vyskúšaj si radšej, či poznáš lepšie 20 najkrajších európskych ostrovov, Grécko alebo Španielsko alebo naše Slovensko.

Text: VF
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 4/2020

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia
sportmedia sportmedia