Kuba pred Fidelom a po ňom
Prvý raz som Kubu navštívil pred vyše dvadsiatimi rokmi. Lietal som tam pravidelne, no zrazu prišla dlhá pauza a ja som sa tam vrátil až po sedemnást
Úchvatná polárna žiara, magické ľadové fjordy alebo jazda v sobom záprahu po zamrznutých pláňach. Zima v Škandinávii je úžasná. Rovnako zaujímavé je však aj leto.
Hodinky ukazujú hlbokú noc, ale slnko ešte nezapadlo. Tento prírodný fenomén, ktorý je pre nespavcov utrpením, láka do severnej Škandinávie mnoho turistov, fotografov a cestovateľov. Čím ďalej na sever od polárneho kruhu, tým viac dní slnko nezapadá vôbec. Obľúbenými miestami sú Lofototy, Vesterály, Tromsø, Alta, Kirkenes alebo Grónsko a Špicbergy. Pomyselnou hranicou, za ktorou slnko v určitých mesiacoch nezmizne za horizontom, je zemepisná šírka 66° 33′.

Škandinávske leto je krátke, ale intenzívne. Akoby sa všetko živé snažilo dohnať to, čo v zime zameškalo. Na rozoklaných útesoch hniezdia mníšiky bielobradé, labute spevavé, potápky a množstvo spevavcov, pri pobreží si hľadajú potravu uškatce a veľryby. Hlboko v horách vyvádzajú mláďatá losy, medvede, vlky a líšky polárne.
Najnedostihnuteľnejším je horský tieň – tak domáci nazývajú rosomáka sibírskeho. Na škandinavských pláňach sa darí aj emigrantovi z Grónska – pižmoňovi severskému. Všetko rozžiari pestrá paleta kvitnúcich skalničiek – od drobného fialového pakostu, žltých astier až po nádhernú dryádku osemlupienkovú a biely páperník pošvatý.

Ktoré antické pamiatky sa oplatí vidieť?
Osemnásť ostrovov v Atlantickom oceáne patrí k perlám škandinávského pobrežia. Ostré a strmé útesy, všadeprítomné ovce, množstvo vodopádov a nekonečné fjordy vám bohato vynahradia nepríjemné výčíňanie počasia.
Faerské ostrovy sú veterné, zahalené do hmly, prší tu častejšie, než sa na dovolenke patrí. V lete je však väčšia šanca, že si odnesiete nádherné zábery s bujnou zelenou trávou a azúrovou oblohou. Obľúbeným cieľom je Mykines – ostrovček s desiatimi až pätnástimi stálymi obyvateľmi, ktorý je významným hniezdiskom morských vtákov. Najlepší čas na návštevu je od júna do konca augusta.

Krajina ľadu a ohňa, obľúbená filmárska destinácia a raj pre hľadačov výnimočných zážitkov je úžasná aj v lete. Môžete sa tu čľapkať v Modrej lagúne počas polárneho dňa. Počasie je však vrtkavé a za 24 hodín sa môžu vystriedať všetky štyri ročné obdobia. Dúha nad vodopádom alebo trek ku gejzírom vám všetky príkoria vynahradia. Tento rok bude mať Island ešte jednu atrakciu navyše – leží v páse totality, odkiaľ možno 12. augusta sledovať úplné zatmenie Slnka.
Ďaleko na severe Nórska, kde sa zdá, že sa už končí svet, objavíte fascinujúce hory, ktoré vystupujú priamo z mora. Ideálne obdobie na návštevu je medzi 17. májom a 17. júlom, keď sa slnko pomaly dotýka morskej hladiny, ale odmieta zájsť za obzor. Zájdite do čarovnej rybárskej dedinky Reine učupenej pod špicatými horami alebo vyrazte do Å – obce s najkratším názvom na svete. Cestou narazíte na sušiarne tresiek, ktoré sa budú vynímať aj na vašich fotkách.

Vieme, aké podmienky pri cestovaní do Rakúska musíte splniť. Tu je návod.