Ako schudnúť? 19 spôsobov, ako sa zbaviť tuku

17. januára 2024
Ako sa zbaviť tuku. Foto: Shutterstock

Najčastejšie kladenou otázkou smerovanou na výživových poradcov a trénerov je jednoznačne: „Čo mám spraviť, aby som čo najrýchlejše schudla?“ Poďme si na ňu odpovedať.

Sme ženy a chceme vyzerať dobre. Chceme sa cítiť dobre. A nie každej z nás je odpoveď na otázku ako dosiahnuť peknú postavu jasná. Ak patríte medzi tie, ktoré so svojou váhou stále bojujú, nezúfajte. Aj keď ste už možno frustrované z kilečiek, ktoré vás pevne objímajú okolo pása, nebojte sa. So správnym  plánom a prístupom sa aj vám podarí dostať tam, kde chcete byť.

Na začiatok si však musíme ujasniť jednu vec. Žiaden „najrýchlejší“ spôsob chudnutia neexistuje. Všetko to závisí od vášho životného štýlu, stravovacích návykov a toho, ako často je pre vás vaše zdravie skutočnou hlavnou prioritou. A tak tá najjednoduchšia odpoveď je: športujte a zdravo sa stravujte. Ale to ste už určite počuli miliónkrát.

Poďme na to teda trochu inak. V prvom rade je dôležité, aby ste si sami uvedomili, že si zaslúžite mať takú postavu, akú si želáte.

A teraz si s pôžitkom vychutnajte nasledovnú informáciu: každý, úplne každý sa môže zbaviť tých OTV (okrasných tukových vankúšov) okolo pásu a pretransformovať svoje telo. 

Pripravili sme pre vás odpovede na tie najčastejšie otázky žien, ktoré chcú zmeniť svoje telo, ktoré chcú zmeniť svoj život. Pomôžu vám zbaviť sa frustrácie, nejasností a budú vaším pomocníkom k nájdeniu svojho lepšieho a perfektnejšieho ja. Naša cesta transformácie práve začína.

1. Prečo hmotnosť ide dole a centimetre nie?

Zvyčajne to znamená, že sa buď vyhýbate posilňovaniu, alebo váš jedálniček neobsahuje dostatok bielkovín. Aj posilňovanie, aj bielkoviny sú dôležité, ak chcete eliminovať tukové zásoby a budovať svaly.

Po tréningu nezabudnite doplniť dostatočné množstvo bielkovín. Foto: Shutterstock
Po tréningu nezabudnite doplniť dostatočné množstvo bielkovín. Foto: Shutterstock.

Ak je vaším cieľom chudnúť a aj nabrať formu, svaly jednoducho potrebujete. Budú držať vášmu telu ten sexi tvar, ktorý je ako magnet pre obdivné pohľady. Vďaka silovému tréningu budete páliť kalórie nielen počas aktivity, ale aj po nej. 

Po tréningu nezabudnite doplniť dostatočné množstvo bielkovín. Dajte si buď 170 gramov mäsa alebo 2 odmerky bielkovinového prášku. Obidve tieto možnosti majú približne 40 gramov bielkovín.

2. Sú bielkovinové doplnky len pre kulturistov?

Nie, nie a ešte raz nie! Je pravda, že obrázok svalnáča na ich obaloch môže byť dosť zavádzajúci, ale nie sú to len kulturisti, ktorí z podobných doplnkov výživy majú osoh.

Bielkovinové prášky sú obzvlášť prospešné, ak máte problém dodávať telu požadované množstvo bielkovín v každodennej strave. A stavíme sa, že ak bielkovinu zaradíte do svojho života, budete sa cítiť oveľa viac sexi, keď uvidíte výsledky, ku ktorým vám pomôže.

Proteínové nápoje nie sú len pre kulturistov. Foto: Shutterstock
Proteínové nápoje nie sú len pre kulturistov. Foto: Shutterstock.

3. Ako často musím cvičiť, aby zmizol tuk?

Možno to pre vás bude prekvapujúca informácia, ale na to, aby ste sa zbavovali svojich tukových zásob, nepotrebujete cvičiť. Stačí, keď budete prijímať menej kalórií. Ale…

Keď sa budete vyhýbať cvičeniu, nevybudujete toľko svalov, čo znamená, že bude pre vás ťažšie zbaviť sa tých vankúšikov zakrývajúcich vaše ploché bruško.

Schudnúť môžete aj bez cvičenia, ale ak nevybudujete svaly, váš metabolizmus nebude taký efektívny, čo znamená, že budete musieť jesť ešte menej, aby ste videli rovnaké výsledky. 

Koľko cvičenia teda potrebujeme, aby nám to pomohlo s redukciou tuku? Potešujúca správa pre všetkých, ktorým cvičenie nijak zvlášť nevonia, je, že stačí naozaj málo! Len 30 minút denne, trikrát do týždňa.

4. Mám sa po tréningu vrhnúť na jedlo?

Čas po tréningu je vlastne najlepší čas, keď by človek mal mať najväčšie jedlo dňa. Pokiaľ to s veľkosťou porcií nepreháňate a držíte sa „dobrých“ jedál, tak je všetko v poriadku. Je to vďaka tomu, že ste cvičením do značnej miery zredukovali energetické zásoby vášho tela a jedlo môže napomôcť jeho regenerácii.

Quinoa je rastlinná potravina extra bohatá na bielkoviny. Foto: Shutterstock
Quinoa je rastlinná potravina extra bohatá na bielkoviny. Foto: Shutterstock.

Plus, po tréningu je väčšia šanca, že prijímané kalórie budú využité na stavbu svalov a nie ukladané ako tukové zásoby. A ak chcete zastaviť nekontrolovateľný nával potréningového hladu, naservírujte si buď hovädzinu, hydinu alebo ryby. Pevné jedlá sú sýtejšie ako tekutiny a bielkovina je najsýtejšia.

Mäso skombinujte so sacharidmi bohatými na vlákninu, ako je napríklad fazuľa, a dostanete tak extra sýte, nutrične veľmi bohaté jedlo.

5. Musím si pri chudnutí počítať kalórie?

Zmyslom počítania kalórií je, aby ste boli dôslední a držali sa stravovacieho plánu, ktorý vám pomôže dať dole prebytočné kilá. Neznamená to však, že výsledky sa bez toho nedostavia. Dôležité je, aby ste premýšľali nad svojím jedálničkom a vyberali si potraviny, ktoré vaše telo využije. Na vašom stole by nemali chýbať bielkoviny, ovocie, zelenina a vláknina.

Takýchto jedál budete môcť jesť viac a uvidíte, že sa budete cítiť sýto bez toho, aby sa vám to ukladalo v páse. Budete jesť lepšie a zároveň chudnúť aj bez kalorickej kalkulačky. No, neznie to parádne?

1/4
Zavrieť reklamu