10 spôsobov, ako vybudovať dôveru vo vzťahu

7. júla 2024
dvojica na pláži

Vzťah dvoch ľudí musí byť založený na dôvere, ktorá je nevyhnutná pre emocionálnu intimitu a pre zdravý, blízky vzťah. Nasledujúce tipy vám pomôžu udržať si ju.

1. Držte slovo

Pri budovaní dôvery je dôležité, aby ostatní verili tomu, čo hovoríte. To znamená, že dodržíte sľuby, ktoré dávate a nesľubujete, čo splniť nedokážete.

2. Jasná komunikácia

Zlá komunikácia je jeden z najčastejších dôvodov rozpadu vzťahov. Na konci rozhovoru je potrebné, aby obaja partneri mali jasno v tom, na čom sa dohodli.

3. Vážte si vzťahy

Neberte vzťahy, ktoré máte, ako samozrejmosť. Najviac dôverujeme ľuďom, ktorí sú tu pre nás v dobrých aj zlých časoch. Keď dáte najavo, že ste tu pre partnera či priateľov, je to skvelý spôsob, ako budovať dôveru.

4. Buďte úprimná

Ak vás prichytia pri klamstve, bez ohľadu na to, aké malé je, vaša dôveryhodnosť sa zníži. Je dôležité nehovoriť veci, ktoré nezodpovedajú tomu, ako sa cítite. Klamstvá, aj keď sú malé alebo bezvýznamné, zapríčinia, že druhá osoba už nebude dôverovať tomu, čo hovoríte.

5. Neskrývajte svoje pocity

Otvorenosť v súvislosti so svojimi emóciami je často účinný spôsob, ako vybudovať dôveru. Je normálne byť emocionálne zraniteľná. Budovanie dôvery si vyžaduje, aby ste sa otvorili potenciálnemu riziku zranenia.

Môže to byť odhalenie vecí o sebe, ktoré nepovažujete za atraktívne. Inými slovami, dôvera sa rozvíja, keď naši partneri majú možnosť nás sklamať, alebo nám ublížiť, ale nespravia to.

Šťastná dvojica na bicykli

6. Dajte tomu čas

Vybudovanie a získanie dôvery si vyžaduje čas. Neočakávajte príliš veľa príliš skoro. Urobte si čas na rozhodnutia a skôr premýšľajte, než by ste mali konať prirýchlo.

7. Priznajte si chyby

Keď sa budete snažiť skrývať chyby, partner to bude vnímať ako nečestnosť. Otvorenosťou ukážete svoju zraniteľnú stránku, čo pomáha budovať dôveru. Nikto z nás nie je dokonalý a chyby robí každý.

8. Ukážte rešpekt

Rešpekt k partnerovi zohráva významnú úlohu. Jeden z najhorších spôsobov, ako nám môžu naši partneri ublížiť, je, ak nás podceňujú, alebo sa k nám správajú povýšenecky. Každému sa stane, že si v konflikte dovolí k partnerovi viac ako k cudziemu človeku. Pritom práve pri partnerovi hrá rešpekt dôležitú úlohu.

Nemusíte byť vždy dokonale zdvorilá, ale ak prekročíte hranice a správate sa k partnerovi s neúctou, poškodzujete spojenie, ktoré máte.

9. Robte to, čo považujete za správne

Robiť niečo len preto, lebo to chce partner, aj keď s tým vnútorne nesúhlasíte, znamená obetovať svoje vlastné hodnoty a presvedčenie. To znižuje dôveru k sebe samej. Robte iba to, čo považujete za správne.

10. Obojstrannosť

Netreba zabúdať na reciprocitu. Nemôžete iba dávať, treba aj prijímať. A opačne. Iba tak môžu byť obaja partneri spokojní.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu