10 užitočných tipov na to, ako zvládnuť beh v teple

Bežecký pár.

Leto má svoje jasné a neodškriepiteľné výhody. Vstávate za svetla, takmer za svetla si aj líhate, celkom prirodzene máte viac pohybu, potrebujete menej vrstiev oblečenia. Faktom však ostáva, že na behanie úplne ideálne nie je.

My vám ponúkame desať užitočných tipov, ako beh v teple zvládnuť s úsmevom na tvári a bez ujmy na duševnom a fyzickom zdraví.

1. Prispôsobte sa

Keď sa ortuť teplomera šplhá šialene vysoko, zabudnite na dlhý beh či tréning vo vysokej intenzite. Ak nemáte inú možnosť, ako si zabehať rovno na pravé poludnie, určite vyhľadávajte tieň. Všeobecne platí, že tréning by ste mali v takýchto prípadoch odštartovať v pomalšom tempe, ako zvyknete. Ak sa zhruba v polovici behu cítite dobre, môžete trochu zrýchliť.

2. Oblečte sa čo najľahšie

V lete noste bežecké oblečenie čo najsvetlejších farieb a z ľahkých materiálov, ktoré je dobre priedušné. Tiež určite nezabúdajte na pokrývku hlavy, slnečné okuliare a kvalitný opaľovací krém s minimálnym ochranným faktorom SPF 30. Nechcete si predsa privodiť vrásky ani rakovinu kože.

3. Pozor na alkohol a lieky

Alkohol, antihistaminiká, antidepresíva – všetko spomenuté môže váš organizmus poriadne dehydrovať. Ak si teda pred behom vypijete alebo užijete lieky, budete si musieť počas tréningu odskočiť na malú a zbytočne budete riskovať dehydratáciu, čo môže byť v teple nepríjemné aj nebezpečné.

4. Pite včas a dosť

Hodinu pred behom vypite pol litra športového nápoja. Každých dvadsať minút tréningu potom vypite zhruba ďalšie dva decilitre. Športové nápoje sú v horúčavách lepšie než voda, pretože obsahujú elektrolyty, ktoré zvyšujú absorpciu vody do tela, dopĺňajú potrebné elektrolyty, ktoré z tela odchádzajú s potom, a navyše dobre chutia.

Žena sa teší zo svojho bežeckého výkonu.
lete noste bežecké oblečenie čo najsvetlejších farieb a z ľahkých materiálov, ktoré je dobre priedušné. Foto: Shutterstock

5. Trpezlivosť ruže prináša

Doprajte si jeden až dva týždne na aklimatizáciu na horúčavy. Dĺžku a intenzitu tréningu teda zvyšujte postupne, aby sa telo stihlo naučiť spomaliť srdcový pulz, regulovať telesnú teplotu a zintenzívniť potenie.

1/2
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu