Šesť krokov k lepšiemu time managementu

Žena v pracovnom tempe a meditačnej póze.

Naučte sa, ako si vytvoriť dostatok času na všetky vaše záľuby. Získate tak od života presne to, čo chcete (a potrebujete).

Máte neustále pocit, že sa len snažíte dokončiť všetky veci z vášho to do listu? Niekedy je to doslova boj s veternými mlynmi, aby ste si našli chvíľu len pre seba – na oddych, cvičenie či leňošenie. A keď si aj konečne začnete užívať okamih ničnerobenia, stále je tu ten dotieravý pocit viny, že by ste mali začať robiť niečo užitočné.

Mnoho ľudí je úspešných vďaka tomu, že svoj time management zvládli na jednotku. Možno sa vám bude zdať komplikované (alebo nemožné) zmeniť svoje zaužívané zvyky a stať sa produktívnejšími. Možno si myslíte, že ráno jednoducho nedokážete vstať ani o sekundu skôr, aby ste si zacvičili, alebo nemáte dosť času ani na to, aby ste navštívili priateľov. Koučovia, ktorí sa špecializujú na „boj s časom“, by vám však oponovali.

Ak zmeníte spôsob zmýšľania, naučíte sa efektívne využívať aj väčšinu dňa.

V tomto článku nájdete šesť tipov na to, ktoré vám pomôžu získať viac času – ideálne nielen na ďalšiu prácu, ale aj pre seba a svojich blízkych.

1. Získajte späť vzácne hodiny

Niekedy máme pocit, že deň nemá toľko hodín, koľko by sme potrebovali na vybavenie všetkých vecí. Ale pravdou je, že máme stále toľko času ako ktokoľvek iný. Naplánujte si jednoduchú kostru každého dňa. Pozrite sa na to, ako a na čo využívate váš čas.

Koľko hodín strávite v práci, varením, upratovaním či so známymi, a potom porozmýšľajte, čo by ste vedeli zmeniť. Zamerajte sa pritom na vaše zdravie a spokojnosť – cvičenie, zdravá strava a starostlivosť o seba by mali byť vždy „až“ na prvom mieste.

Ako na to?

Hneď na začiatku dňa sa sústreďte na to, čo chcete dosiahnuť. Môžete napríklad vstať o hodinu skôr než deti a manžel a využiť tento čas na cvičenie, online kurz, meditovanie alebo aj na písanie knihy. Nie je na tom nič sebecké, pôžitkárske ani luxusné, keď si chcete dopriať hodinu len pre seba.

Vaša silná hodinka by mala byť skôr, ako začnú pôsobiť rôzne ruchy v podobe telefonátov a e-mailov. Ráno má v sebe pokoj a samotu, ktorú neskôr počas dňa už ťažko nájdete. A ako si pomôcť k skoršiemu vstávaniu? Ak využívate silnú rannú hodinku na cvičenie, svoj zámer dosiahnete už len tým, že si večer dáte k posteli veci na cvičenie.

Ráno má v sebe pokoj a samotu, ktorú neskôr počas dňa už ťažko nájdete. Skúste si ráno ukradnúť trochu času pre seba samú. Foto: Shutterstock.

2. Deň na ťažkú prácu

Často sa vzdávame, najmä vtedy, ak sa nám do cesty postavia ťažké alebo nudné úlohy. Len si predstavte, koľkokrát ste odložili vypĺňanie daňového priznania. Zamyslite sa nad dôsledkami prokrastinácie – v konečnom dôsledku vás môže stáť stratu príležitostí, stres a v spomínanom prípade dokonca aj peniaze.

Naplánujte si preto každý deň všetko, čo máte spraviť a čo dokážete zmeniť, a potom už len odškrtávajte úlohy jednu po druhej.

Ako na to?

Raz v týždni si vyhraďte deň, keď sa budete stopercentne sústrediť na vaše úlohy. Pokúste sa využiť ho na to, aby ste dosiahli jednu veľkú vec – napríklad upracte celý dom alebo napíšte prácu do školy. Dajte si časový limit „kedy“ alebo do toho choďte s kamarátkou, s ktorou sa zhodnete na tom, čo chcete dosiahnuť.

Alebo, viete čo, urobte tú vec, do ktorej sa vám najviac nechce, hneď. Okamžite sa vám uľaví a za dobrú prácu si potom doprajte malú odmenu – kávu, prechádzku, prečítajte si časopis, aby ste sa motivovali k ešte náročnejším úlohám.

Prokrastinácia.
Zamyslite sa nad dôsledkami prokrastinácie – v konečnom dôsledku vás môže stáť stratu príležitostí, stres a v spomínanom prípade dokonca aj peniaze. Foto: Shutterstock.

3. Naučte sa povedať NIE

Cítite sa celkom vyšťavené preto, lebo na všetko poviete áno? Kývli ste na nový pracovný projekt, drink so susedmi, víkend mimo domu? Nie je na tom nič zlé, ak ste to naozaj chceli urobiť. Keď si konečne efektívne zmanžujete čas a príde taká „neodolateľná“ ponuka, oveľa ľahšie sa rozhodnete, či poviete nie alebo áno, idem do toho!

Zdá sa vám to jednoduché? Často váhame, keď si uvedomíme, že kedykoľvek povieme áno na jednu vec, hovoríme zároveň nie na niečo iné – a to môže byť náš voľný čas, cvičenie alebo iný projekt, o ktorom zatiaľ nevieme.

Ako na to?

Nie. To je celá veta. Niekedy môže byť ťažké nepokračovať s vysvetlením alebo ospravedlnením. Nie je však žiadna vaša povinnosť kývnuť na všetko, čo od vás chce niekto iný.

1/2
Zavrieť reklamu