8 spôsobov, akými môže beh zmeniť vaše telo a mozog

Ak nemáte s behaním skúsenosti, začiatky dokážu byť poriadne bolestivé. Beh má ale množstvo benefitov na naše telo a myseľ – toto je osem z nich.
Ľudské telo je podľa mnohých odborníkov doslova stvorené na to, aby zvládalo veľkú tréningovú záťaž. Svedčí o tom tvar našich bedier, chodidiel, dĺžka nôh, platničky uspôsobené na absorbovanie nárazov či naša schopnosť regulovať telesnú teplotu prostredníctvom potenia. Fyzická aktivita je čosi ako zázračný liek.
Beh je dostupný pre každého, a tak je naším jasným favoritom na ceste za zdravotnými benefitmi športu.
Behaním si zlepšujete aeróbnu kondíciu a srdcovo-cievne zdravie. Okrem toho počas neho pálite kalórie, beh buduje fyzickú silu a prináša viaceré psychologické benefity.
1. Už 30 minút zmierňuje príznaky depresie a zlepšuje náladu
Tridsať minút behu má pozitívny vplyv na náladu človeka trpiaceho vážnou depresiou. Dobrou správou pre lenivcov či ľudí s nedostatočnou kondíciou je to, že rovnaké účinky má aj chôdza.
2. Beh je dobrý pre kolená
Bolesť kolien dokáže odstaviť mnohých bežcov. Telo vám ňou často signalizuje, že to s tréningom preháňate alebo potrebujete popracovať na ohybnosti či bežeckej technike. Behanie však pravdepodobne nie je príčinou osteoartritídy kolena.
Podľa výsledkov jednej štúdie sú ľudia, ktorí sa venujú behu pravidelne, menej náchylní na bolesti kolena či spomínanú artritídu. Nemožno síce s istotou tvrdiť, že práve behu môžeme byť vďační za menej boľavých kolien, no vedci sa domnievajú, že behanie vám pomáha udržiavať si zdravé BMI a silné svaly nôh a okrem toho posilňuje kosti.

3. Bežci spia lepšie, sú veselší a sústredenejší
Jedna štúdia skúmala skupinu 51 bežcov vo veku okolo 18 rokov, z ktorých polovica pravidelne behala, zatiaľ čo druhá sa behu nevenovala (hoci iným športovým aktivitám áno).
Bežci trénovali 30 minút denne v miernom tempe, päťkrát do týždňa po dobu troch týždňov. Ako sa ukázalo, mali kvalitnejší spánok, preukazovali lepšie psychologické funkcie a cez deň boli sústredenejší. Je veľmi pravdepodobné, že z rovnakých benefitov sa tešia bežci v každom veku.

Neničte si kolená pri behu
4. Behanie významne zlepšuje srdcovo-cievne zdravie
To, že aeróbna aktivita je dobrá pre srdce, je všeobecne známe, a tak nečudo, že kardiovaskulárnu kondíciu si zlepšujete aj behaním. Všeobecne možno povedať, že čím viac behávate, tým zdravšie máte srdce. Z týchto zdravotných benefitov sa pritom môžete tešiť už pri minimálnom tréningovom objeme – vášmu srdcu celkom postačí už päť minút behu denne.
Jestvujú obavy, že prehnaný objem behu (ultramaratónske vzdialenosti) môže ľudské srdce namáhať či zjazviť. Ako sa však ukazuje, podobné obavy sú zbytočné. Podľa odborníkov majú ľudia behajúci 60 kilometrov týždenne zdravšie srdcia než tí, čo za týždeň odbehnú len 20 kilometrov.