Deväť krokov k duševnej pohode: Novoročné predsavzatia, ktoré zmenia váš život
Rok 2025 môže byť rokom vášho lepšieho duševného zdravia. Zistite, ako môžu jednoduché predsavzatia priniesť zásadné zlepšenia do vašej mysle a každodenného života.
Každý nový rok so sebou prináša šancu na nové začiatky. Samozrejme, začať s pozitívnymi zmenami môžete kedykoľvek, no odjakživa sa kladie akýsi väčší dôraz práve na prvé dni v týždni, mesiaci – a hlavne v roku.
Prvý január je práve to obdobie, kedy sa mnohí snažíme zlepšiť naše životy a stanovujeme si nové ciele. Hneď v prvý deň chceme prejsť desaťtisíc krokov denne, za týždeň prečítať hrubú knihu, chceme pred obrazovkou tráviť maximálne polhodinu z celého dňa, túžime variť si zdravé obedy do práce a do toho všetkého chceme vtesnať dve hodiny denne vo fitku. A ako to zvyčajne dopadne? O týždeň-dva neskôr sa iba nesmelo pozeráme na športové oblečenie prehodené cez stoličku, rovnako aj na knižku na nočnom stolíku, chladničku plnú zeleniny radšej ani neotvárame – otvoríme si čipsy a víno, a opustene scrollujeme Instagram.
Pozor, týmto nechceme povedať, že stanoviť si novoročné ciele nemá zmysel; práve naopak. Pracovať na sebe a trénovať pevnú vôľu by sme mali celý život. Problém je v tom, že všetko chceme hneď a myslíme si, že tá zmena nastane bez obety. Nedokážeme zmeniť všetko naraz; veď keby to bolo tak jednoduché, robili by to všetci a po svete by chodili samí dokonalí ľudia.
Postupne a pomaly
Základným krokom je začať postupne a pomaly. Skúste si napríklad vypísať niekoľko konkrétnych a čiastkových cieľov, ktoré chcete splniť počas tohto roka. skúste si vytýčiť ich postupnosť a každému venujte mesiac. Veď sa hovorí, že ak budeme novú aktivitu praktizovať aspoň 21 dní, je vysoká šanca, že sa z nej stane zvyk.
Čo však robiť, keď nemáte stanovené konkrétne ciele na tento rok a chceli by ste niečo zmeniť? V tom prípade ste tu správne. V tomto článku totiž nájdete tip na deväť konkrétnych predsavzatí, ktoré sa zameriavajú na duševné zdravie a dokážu zmeniť váš bežný, každodenný well-being. A niekedy na to, aby ste sa cítili lepšie, stačí pár minút denne.
Často zabúdame na to, že tá najdôležitejšia investícia, ktorú môžeme urobiť, je práve do zdravia našej mysle. Pritom psychológovia, terapeuti a odborníci na zdravie už roky upozorňujú na dôležitosť udržania psychickej pohody a znižovania stresu.
Päť tipov, ako zmeniť svoj život
1. Praktizujte vďačnosť
Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako pomôcť svojmu duševnému zdraviu, je ďakovať. Výskumy ukazujú, že uvedomenie si, za čo sme vďační, môže zlepšiť našu náladu a znížiť príznaky depresie a úzkosti.
V Journal of Clinical Psychology (2017) bola publikovaná štúdia, ktorá sa zameriavala na účinky vďačnosti na duševné zdravie. Podľa nej účastníci, ktorí si každý deň zaznamenávali tri veci, za ktoré sú vďační, vykazovali významné zlepšenie v psychickom zdraví a pocite spokojnosti.
Odporúčanie: napíšte si rukou na papier tri veci, za ktoré ste vďační.
2. Zvýšte fyzickú aktivitu
Fyzická aktivita je pre duševné zdravie kľúčová. Cvičenie uvoľňuje endorfíny – tie sú známe ako „hormóny šťastia“. Aj svetové štúdie ukazujú, že pravidelné cvičenie môže pomôcť znížiť stres, zlepšiť náladu a bojovať proti úzkosti.
Podľa výskumu, ktorý bol publikovaný vo Frontiers in Psychiatry (2018) je pohyb jedným z najúčinnejších a zároveň najpodceňovanejších spôsobov, ako sa zbaviť symptómov depresie.
Odporúčanie: vyberte sa do práce peši, alebo si skúste ísť zabehať – vyskúšajte vedomej fyzickej aktivite venovať 15 minút.
3. Nastavte si realistické ciele
Nezáleží na tom, či ide o pracovné alebo osobné ciele; realistický prístup je kľúčom k udržaniu zdravého duševného zdravia. Nerealistické očakávania a neustále porovnávanie sa s inými vedú k frustrácii a nižšiemu sebavedomiu.
Psychológovia odporúčajú, aby sme si stanovili menšie a dosiahnuteľné ciele, ktoré nám pomôžu cítiť sa úspešnejšie a dodajú nám viac motivácie.
Odporúčanie: čaká vás náročná pracovná úloha, ktorú dlhšie odkladáte? Rozdeľte si ju na drobné a skúste najprv splniť jej tretinu alebo polovicu.