Užší pás? Takto ho získate navždy!

9. júla 2024
chudnutie

Osí pás je snom mnohých žien. Ale to si vyžaduje trpezlivosť a disciplínu. Tuk uložený v okolí pásu a brucha patrí totiž k tým najťažšie odbúrateľným. Nič však nie je nemožné.

Množstvo času, ktoré strávime v práci za kancelárskym stolom a potom večerným sledovacím maratónom obľúbených seriálov, sa odráža aj na našom tele. Najrizikovejšia oblasť je práve pás, kde sa tuk ukladá najčastejšie. Ak túžite po užšom páse, musíte si byť vedomá, že k úspechu povedie dlhšia cesta. Neexistujú žiadne skratky. Recept pritom nie je zložitý, stačia úprava stravy a vhodné cviky zoštíhľujúce danú oblasť. Cvičenie vám pomáha naštartovať metabolizmus a budovať svalovú hmotu, zatiaľ čo strava vyživuje vaše telo.

Na začiatku je dôležité si uvedomiť, ako chudnutie funguje. Myšlienka, že môžete schudnúť len z jednej časti tela bez toho, aby ste schudli celkovo, je mýtus. Cvičenia zamerané na pás a spevnenie brušných svalov vyformujú telo, ale bez celkového úbytku hmotnosti nebude efekt až taký viditeľný. Ak však budete dodržiavať nasledujúce rady, prejaví sa to pozitívne na celom tele, a teda aj na vašom páse.

Úprava stravy

Vhodne vyvážená strava má najväčší podiel na vašom úspechu. Keď chcete schudnúť v oblasti pása, je dôležité, aby ste do svojho jedálnička pridali potraviny bohaté na živiny. Vďaka tomu získate všetku potrebnú výživu a zároveň naplníte vaše energetické požiadavky. Konzumácia bielkovín v mäse, rybách, strukovinách či tofu zvyšuje pocit plnosti, potláča hlad a znižuje príjem kalórií. To všetko sú faktory, ktoré podporujú chudnutie.

Veľmi dôležité je snažiť sa jesť menej spracovaných potravín, ako sú pečivo, sladkosti, zmrzlina a rýchle občerstvenie, pretože obsahujú veľké množstvo energie a majú nízky obsah živín. Potom je náročné udržať sa v rámci množstva energetického príjmu a zároveň získať všetky potrebné živiny.

Konzumácia zdravej a pestrej stravy s vysokým obsahom ovocia a zeleniny vrátane vitamínu D a probiotík je najlepší plán na chudnutie v páse. Sledujte tiež, koľ ko sodíka konzumujete. Soľ spôsobuje, že vaše telo zadržiava vodu, čo môže váš pás nafúknuť.

Potraviny bohaté na živiny
Základom vášho jedálnička by mali byť čerstvá zelenina a ovocie. Nesmú chýbať strukoviny, najmä fazuľa a šošovica. Okrem nich sa ako zdroj bielkovín odporúčajú vajcia, avokádo, ryby a hydina. Namiesto slaných pochutín siahnite po orechoch a semiačkach.
Nenasýtené tuky v nich obsiahnuté poskytujú dôležité esenciálne mastné kyseliny, ako sú omega-3 a omega-6.

Menšie porcie

Rozdeľte si jedlo na malé porcie a jedzte častejšie. To vám umožní opakovane nasýtiť vašu chuť na jedlo. Jesť naraz a robiť to nalačno môže spôsobiť, že priberiete. Jedno z najlepšie strážených tajomstiev úspešného chudnutia je, že v skutočnosti jete pomerne často počas dňa malé porcie. Večer je ideálne nejesť po siedmej, ôsmej hodine.

Menej alkoholu

Vzťah medzi ukladaním tuku v oblasti pása a alkoholom potvrdili viaceré štúdie. Výskumníci zistili, že vysoký príjem alkoholu súvisí s vyšším obvodom pása. Množstvo príležitostne konzumovaného alkoholu ovplyvnilo obezitu v oblasti pásu najmä u ľudí v strednom a vyššom veku. Nemusíte sa alkoholu vzdať úplne, ale obmedzenie množstva, ktoré pijete, vám s vaším snom o užšom páse určite pomôže.

Viac vody

Samotná voda vám užší pás nezaručí, ale zvýšenie jej príjmu pred jedlom môže pomôcť cítiť sa plnšie. To znamená, že vám na nasýtenie bude stačiť menšia porcia. Často sa totiž stáva, že si pomýlime dehydratáciu s hladom a konzumujeme kalórie, ktoré naše telo nepotrebuje. Zamerajte sa na to, aby ste vypili šesť až osem pohárov denne. Jeden pohár si dajte vždy 15 minút pred jedlom. Nielenže budú fungovať všetky vaše telesné systémy, ale poďakuje sa vám aj vaša hydratovaná pokožka.

žena pije čistú vodu.
Samotná voda vám užší pás nezaručí, ale zvýšenie jej príjmu pred jedlom môže pomôcť cítiť sa plnšie. Foto: Shutterstock.

Naštartujte metabolizmus

K užšiemu pásu a chudnutiu vám pomôže aj správne naladenie. Stresové hormóny spôsobujú, že vaše telo zadržiava brušný tuk. Naopak, menej stresu pomáha znížiť šírku vášho pásu. Preto je dôležité sa stresu čo najviac vyhýbať, prípadne naučiť sa ho zvládať, aby bolo vaše telo uvoľnenejšie.

Okrem cvičenia v tom pomôžu každodenné prechádzky, ktoré tiež urýchľujú vaše trávenie. Chôdza po vonku vám dodá aj potrebný vitamín D, ktorý blokuje tvorbu tukových buniek. Ďalší trik, ako rozprúdiť váš metabolizmus, je vymeniť kávu za zelený čaj. Nemenej dôležitú úlohu zohráva aj dostatok spánku. Narušený alebo nedostatočný spánok môže viesť k nadmernému maškrteniu, najmä jedál s vysokým obsahom tukov a sacharidov.

Merajte úspech

Aby ste si udržali motiváciu, je dobré nastaviť si reálne ciele. Stanovte si, koľko kíl by ste chceli schudnúť zo svojho pása. Vaše výsledky budú závisieť od mnohých vecí vrátane toho, či ste mali na začiatku nadváhu, alebo iba trochu tuku v páse navyše. Merať svoj úspech môžete pomocou krajčírskeho metra. Za rok sa dá dosiahnuť úbytok 3 až 6 centimetrov, výsledky sú však individuálne a u každého iné.

Úbytok tukových usadenín v oblasti pásu vám dodá viac energie a zníži riziko určitých zdravotných stavov vrátane srdcových chorôb a cukrovky. Zoštíhlenie pása môže byť obzvlášť náročné, keďže telo prirodzene ukladá tuk v tejto oblasti. Cvičením a úpravou stravy sa vám to však určite podarí.

Skvelé doplnkové cvičenia

Okrem úpravy stravy a cvikov zameraných na pás fungujú aj ďalšie doplnkové cvičenia.

Joga

Štúdia so ženami, ktoré sa zúčastnili 12-týždňového intenzívneho kurzu jogy, dokázala, že sa výrazne zlepšilo zdravie účastníčok a tiež znížil obvod ich pása. Joga pomáha okrem spaľovania kalórií aj s lepším duševným nastavením a zvládaním stresu.

Vysokointenzívny intervalový tréning (HIIT)

HIIT cvičenie je pri zbavovaní sa tuku v oblasti pásu efektívnejšie ako tradičné kardiocvičenie. Tento typ kardiovaskulárneho cvičenia zahŕňa krátke obdobia „plnej intenzity“, ako sú šprint, bicyklovanie alebo beh, po ktorých nasledujú intervaly aktivít s nižšou intenzitou, pričom vaša srdcová frekvencia zostáva zrýchlená.

Ak chcete vyskúšať HIIT, použite bežiaci pás. Dajte si 30 sekúnd maximálnej intenzity behu a potom 60 až 90 sekúnd odpočinkovej chôdze. Opakujte to viackrát. 60 žien, ktoré absolvovali HIIT tréningy trikrát týždenne počas dvoch mesiacov, zaznamenali zmenšenie obvodu pása až o 1,53 cm.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu