Poklady na dne morí

Morské dno je doslova posiate miliónmi vrakov. V niektorých sú stále zásoby zlata, iné „vezú“ vlaky, tanky a iné doslova zjedla príroda.
10. SS YONGALA
Vrak, ktorý príroda miluje.
Už vyše storočie je táto loď „utopená“ v plytkých vodách Koralového mora pri Veľkej koralovej bariére. Yongala sa za ten čas zmenila na centrum morského života. V blízkosti koralmi posiateho vraku možno pravidelne vídať barakudy, korytnačky, raje, žraloky, morské hady a množstvo rozmanitých rýb a iných morských živočíchov. Vrak lode sa vďaka tomu stal aj centrom ľudského života – je totiž považovaný za jedno z najlepších miest na potápanie.
Yongala to však nemala vždy také ružové. Postavili ju v Anglicku pre parníkovú spoločnosť z austrálskeho Adelaide. Jej názov znamená v jazyku Aborigénov „dobrá voda“ a do služby vstúpila v roku 1903. Oceľovo-drevený parník stihol do svojho potopenia v roku 1911 absolvovať len niekoľko ciest okolo Austrálie, pričom prevážal pasažierov aj náklad.

Osudným sa mu stal tropický cyklón 90 km od cieľa vo východoaustrálskom Townswille. Keďže úrady verili, že loď sa len uchýlila do bezpečia pred búrkou, ako bolo v tom čase bežné, čakali ešte niekoľko dní, kým konečne vyhlásili poplach. Vtedy však už bolo neskoro – utopilo sa všetkých 122 ľudí na palube. Hoci more začalo vyplavovať časti nákladu, samotnú Yongalu sa dlho nedarilo nájsť.
Loď síce ležala len 30 m pod vodou, ale oficiálne sa našla až v roku 1958, keď oblasť detailne prehľadal rybár Bill Kirkpatrick. (Ako potenciálny vrak ju ešte v roku 1947 identifikovala prieskumná loď HMAS Lachlan.) Formálnu identifikáciu umožnilo až sériové číslo lode vo vnútri oceľového sejfu.