Lyžovanie
Svetový pohár
22. januára 2016

Adam Žampa skončil v kombinácii piaty

Adam Žampa dosiahol svoj najlepší výsledok v kariére vo Svetovom pohári. V piatkovej alpskej kombinácii v rakúskom Kitzbüheli obsadil skvelé piate miesto. Iba 16 stotín ho pritom delilo od pódia.

Adam Žampa skončil v kombinácii piaty

Adam Žampa dosiahol svoj najlepší výsledok v kariére vo Svetovom pohári. V piatkovej alpskej kombinácii v rakúskom Kitzbüheli obsadil skvelé piate miesto. Iba 16 stotín ho pritom delilo od pódia.

Súťaž totálne ovládli francúzski reprezentanti, keď obsadili všetky tri miesta na stupňoch víťazov, na druhej priečke skončil Victor Muffat-Jeandet (+0,89 s), tretí bol Thomas Mermillod Blondin (+0,92). Radosť mal aj Adamov brat Andreas Žampa, ktorý vďaka 23. miestu (+5,79) premiérovo bodoval v prestížnom seriáli.

„Je to výborný deň pre Slovensko,“ povedal Adam Žampa. „Som veľmi rád, že sa mi podarilo skončiť na piatom mieste, iba 19 stotín sekundy od druhej priečky. Ešte radšej som, že sa Andreasovi podarilo prvýkrát v živote bodovať vo Svetovom pohári. Skončil na 23. mieste, čo je úplne perfektné,“ sprostredkoval TASR jeho slová PR manažér Ľuboš Schwarzbacher.

Hirscher aj Svindal vypadli

Adam Žampa si vytvoril sľubnú východiskovú pozíciu už v super-G na legendárnom Streife, ktorý sa rátal aj samostatne. Dosiahol v ňom solídne 34. miesto so stratou iba 2,27 s na víťaza Aksela Lunda Svindala.

Slovenskému reprezentantovi len 15 stotín chýbalo, aby premiérovo bodoval v najmladšej alpskej disciplíne. Vo večernom slalome sa odhlásilo viacero zjazdárov a po redukcii poradia tak Žampa štartoval s 21. časom ako desiaty v poradí. V hornej časti to úplne „nerozbalil“, bránka v strede svahu ho rozhodila, ale parádne to ustál, v dolnej pasáži potom skvele zrýchlil a v cieli mal dôvod na úsmev, lebo na dovtedy vedúceho Američana Brycea Bennetta urobil 1,42 s. Hneď ďalší jazdec Muffat-Jeandet ho síce vystriedal na čelnej pozícii, ale bolo jasné, že Žampa sa výrazne posunie dopredu, lebo na trať sa chystalo ešte veľa rýchlostných špecialistov. Jeho slalomový čas bol napokon tretí najlepší.

Super čas zajazdil i domáci favorit Marcel Hirscher, ale videozáznam odhalil, že obhajca veľkého glóbusu prešiel jednu z bránok z nesprávnej strany a tak ho diskvalifikovali. Vypadol aj jeho konkurent v boji o celkový triumf a najrýchlejší muž super-G Svindal. Z toho profitoval Pinturault, ktorý potvrdil svoje slalomárske kvality a slávil kombinačný triumf, v Kitzbüheli už tretí v rade.

„Milujem Kitzbühel. Hahnenkammská kombinácia je zaujímavá, mne vyhovuje, lebo nepozostáva zo zjazdu, ale zo super-G, ktorá mi je srdcu bližšia. Pre každého lyžiara je víťazstvo v Kitzbüheli veľmi dôležité,“ vyznal sa pre ORF 24-ročný technik. Francúzi obsadili všetky tri miesta na „bedni“ prvýkrát od roku 1970.

Alpská kombinácia SP mužov v Kitzbüheli:
1. Alexis Pinturault 2:03,70 min. (super-G: 1:13,01 min., slalomové kolo: 50,69), 2. Victor Muffat-Jeandet +0,89 s (1:13,91-50,68), 3. Thomas Mermillod Blondin (všetci Fr.) +0,92 (1:13,44-51,18), 4. Carlo Janka (Švajč.) +1,00, 5. Adam ŽAMPA (SR) +1,08 (1:14,06-50,72), 6. Romed Baumann (Rak.) +1,85, 7. Dominik Paris (Tal.) +2,16, 8. Vincent Kriechmayr (Rak.) +2,31, 9. Bryce Bennett (USA) +2,50, 10. Riccardo Tonetti (Tal.) +2,71, …, 23. Andreas ŽAMPA (SR) +5,79 (1:15,59-53,90)

Celkové poradie SP (po 20. z 44 súťaží):
1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 916 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 809, 3. Henrik Kristoffersen 671, 4. Kjetil Jansrud (obaja Nór.) 603, 5. Muffat-Jeandet 440, 6. Pinturault 397, …, 59. Adam ŽAMPA 78, 123. Andreas ŽAMPA 8

Poradie v kombinácii (2 z 3): 1. Pinturault a Jansrud po 120, 3. Mermillod Blondin 110, 4. Paris 81, 5. Svindal a Muffat-Jeandet po 80, …, 9. Adam ŽAMPA 60, 35. Andreas ŽAMPA 8

super-G SP:
1. Svindal 1:11,79 min., 2. Andrew Weibrecht (USA) +0,31, 3. Hannes Reichelt (Rak.) +0,42, 4. Jansrud +0,53, 5. Paris +0,72, 6. Peter Fill (Tal.) +0,83, 7. Mattia Casse (Tal.) +0,85, 8. Romed Baumann (Rak.) +0,92, 9. Janka +0,95, 10. Andreas Sander (Nem.) +1,11, …, 34. Adam ŽAMPA +2,27, 55. Andreas ŽAMPA +3,80

1/1
#adam-zampa #Kitzbühel

Redakcia Relax

Zdieľajte na

Nenechajte si ujsť

Lyžovanie
12. januára 2014

Oslávte Svetový deň snehu aj v slovenských lyžiarskych strediskách

Medzinárodná lyžiarska federácia FIS už po tretí krát vyhlasuje Svetový deň snehu - World Snow Day. Tento rok je termín 19. január 2014. Dúfajme, ž

Lyžovanie
18. apríla 2011

Ako si nájsť prácu lyžiarskeho inštruktora počas leta v Austrálii?

Volám sa Zuzana Palásthy a spolu s mojim manželom Peťom by sme vám chceli porozprávať o práci inštruktora v Austrálii. Na Slovensku pôsobíme ako akt

Freeride. Foto: Shutterstock
Freeride
12. novembra 2020

Príliš bláznivé lyžovanie. Nový lyžiarsky film s lyžiarskymi legendami.

V novembri bude uvedená premiéra lyžiarskeho filmu "Future Retro", 71. filmu z produkcie Warren Miller.

lyžiarska výbava - intersport
Lyžovanie
13. decembra 2024

Užite si naplno každý zimný deň

V INTERSPORT-e nájdete všetko pre lyžovanie, sánkovanie či zimné prechádzky – produkty, ktoré kombinujú funkčnosť, štýl a pohodlie.

Ľudia
22. októbra 2015

Anna Fenninger pre zranenie asi vynechá sezónu

Anna Fenninger spadla na tréningu sobotného obrovského slalomu. Pošmykla sa na vnútornej lyži, zachytila sa pravou nohou o bránku. Vrtuľník ju odviezol

Lyžovanie
20. januára 2016

Informácie pre návštevníkov ISPO Mníchov 2016

V termínu 24.-27.1.2016 se bude konat na mnichovském výstavišti nově uspořádaný veletrh Ispo 2016.

Salomon lyžiarky BOA
Lyžovanie
9. januára 2026

S kolieskom za lepšiu budúcnosť: Salomon S/Pro Supra BOA 130 GW (test lyžiarok)

Trh s lyžiarkami sa nijako prevratne nevyvíja. Všetko už bolo vymyslené, lyžiarky majú väčšinou štyri klipsne, pohodlnú vnútornú topánku, dajú

asides
18. decembra 2009

18.12. 2009

Zuzulová v prvom slalome po zranení spadla, 18.12. 2009, sita Svindal zvíťazil v super-G vo Val Gardene, 18.12. 2009, tasr Vonnová vyhrala superkombináciu

Lyžovanie
28. decembra 2009

Keď v údoliach nie je prírodný sneh, treba navštíviť ľadovce

Rozhodli sme ísť do strediska, o ktorom sme sa už pomerne dosť napočúvali a načítali. Výjazd na Dachstein sme naplánovali na 19. januára, ale keďže

Ľudia
11. novembra 2014

Odštartoval projekt pre deti Snowgirls

Úspešné športovkyne
Zuzana Stromková, Klaudia Medlová a Natália Šlepecká sa zoskupili do projektu Snowgirls, ktorý má za cieľ vyvolať u detí zá

Sledujte nás na instagrame

Zavrieť reklamu