Adam Žampa: the „shooting star“ from the Tatras?

Adam Žampa mal výborné leto a ešte lepší štart do novej sezóny Svetového pohára. Na rakúskom ľadovci v Söldene, skončil deviaty a pripísal si prvých 29 bodov v rebríčku SP. Bola to náhoda, alebo šikovne načasovaná forma a výsledok, ktorý Adam zopakuje? Uvidíme v ďalšom pokračovaní série.

Adam Žampa mal výborné leto a ešte lepší štart do novej sezóny Svetového pohára. Na rakúskom ľadovci v Söldene, skončil deviaty a pripísal si prvých 29 bodov v rebríčku SP. Bola to náhoda, alebo šikovne načasovaná forma a výsledok, ktorý Adam zopakuje? Uvidíme v ďalšom pokračovaní série.

Hlasy neprajníkov hovoria, že kvalitu tratí a regulárnosť pretekov narušilo silné sneženie, ktoré organizátori nezvládali. Na jednej strane je to pravda, na výsledku to však nič nezmení. Žampa skončil nakoniec so stratou 3,81 sekundy. Famózny Američan Ligety mal však náskok na druhého v poradí až 2,75 sekundy.

Na druhej strane je v Adamovi Žampovi obrovský potenciál, ktorý objavili po víkende už aj v zahraničí. Medzinárodná asociácia novinárov píšucich o lyžovaní uverejnila na svojej stránke Žampov profil, ktorý je viac než pozitívny. Článok si môžete prečítať na FISAlpine.com

Hovoria o ňom ako o nadchádzajúcom adeptovi na ocenenie „Longines Rising Ski Star“. Ide o ocenenie pre najlepšieho mladého muža Svetového pohára do 23 rokov (pre ženy do 21 rokov). Ocenenie sa bude udeľovať prvýkrát po sezóne 2012/2013 a víťaz získa prémiu 20-tisíc švajčiarskych frankov. Či sa Adam nakoniec ozaj stane vychádzajúcou mladou hviezdou lyžovania uvidíme po finále Svetového pohára vo švajčiarskom Lenzerheide.

Pre Adama bol úspech zjavne aj trošku šokom. “Veľmi si vážim, čo som dosiahol, hoci o deviatom mieste sa mi ani nesnívalo,“ povedal po preteku. Viacerí ľudia však neboli výsledkom až tak prekvapení. Jeho brat Andreas pred pretekom tipoval 10 miesto a tip mu teda skoro vyšiel.

Posledné leto strávil Žampa v Austrálii a na Novom Zélande, kde vyhral osem pretekov FIS a stal sa tak víťazom miestneho kontinentálneho pohára v alpských disciplínach. Počas leta trénoval Adam spoločne s Veronikou Velez-Zuzulovou. Príprava zjavne dopadla kvalitne, čo sa ukázalo na fajn výsledku v Soldene.

Všetci fanúšikovia Adama Žampu sa už tešia na slalom vo fínskom stredisku Levi. Slalom je totiž Adamova silnejšia disciplína.