Malajzia – krajina zaujímavejšia, než by ste si mysleli

V juhovýchodnej Ázii lákajú cestovateľa najmä Thajsko, Vietnam či indonézske Bali. Malajzia ostáva nezaslúžene obchádzaným klenotom. Pritom ide azda o najzaujímavejšiu krajinu celého regiónu.
Prečítajte si 10 zaujímavých faktov o Malajzii, ktoré vás presvedčia o jej výnimočnosti.
Má najstarší dažďový prales
Malajzia je domovom jedného z najstarších dažďových pralesov na svete. Mnohí dokonca tvrdia, že je najstarším na planéte. Dažďový prales menom Taman Negara leží v centrálnej časti krajiny na Malajskom polostrove a jeho vek sa odhaduje na cca 130 miliónov rokov. Žijú tu pôvodní obyvatelia etnika Batek a vskutku zaujímaví zvierací obyvatelia. V Taman Negara dodnes žije vzácna populácia malajského tigra, slony, ale aj gaur pripomínajúci obrovského býka.

Rotujúci panovník
Malajzia je federatívnou republikou, hoci na jej čele stojí panovník, ktorý nenosí ani titul kráľa, ani sultána. Panovník Malajzie sa dostane k titulu zvláštnym systémom rotovania, kedy sa vyberá spomedzi deviatich panovníkov z malajských štátov. Ide však o reprezentatívnu funkciu, keďže hlavné slovo má vždy premiér.

Desať pikošiek zo svetových kráľovstiev
Národné jedlo v banánovom liste
Národným pokrmom Malajzie je Nasi Lemak. Ide o ryžové jedlo, konkrétne sa ryža zabalí do banánových listov, podleje sa kokosovým mliekom a všetko sa spolu nechá uvariť. Vďaka tomu získa exotický nádych a podáva sa k nej často kari omáčka s mäsom, nakrájané uhorky, uvarené vajcia, arašidy a sušené ančovičky. Bizarná zmes chutí, akou je aj samotná krajina.

Kuala Lumpur vs. Putradžaja
Kuala Lumpur je hlavným mestom krajiny, no treba dodať, že dnes pozná Malajzia dve metropoly. Práve Putradžaja je totiž domovom federálnej vlády a administratívnym sídlom Malajzie. S nápadom postaviť nové mesto sa pohrávali Malajci už v 90. rokoch 20. storočia a v roku 1995 sa začala výstavba Putradžaje na okraji Kuala Lumpur. Dnes tu žije cca 30 000 ľudí.

Vyššie než Gerlach
Malajzia je exotika s krásnymi ostrovmi, prírodou, pralesmi a unikátnou faunou a flórou. No nájdete tu aj vysokánske vrchy. Vedeli ste, že najvyšším vrchom krajiny je Mount Kinabalu, ktorého výška je 4 095 metrov nad morom? Však to nesedí s predstavou o Malajzii? Pritom je Mount Kinabalu o 1 440 metrov vyšší než Gerlachovský štít.

Tango, ľadovce či vodopády? Päť dôvodov, prečo navštíviť Argentínu
Ostrov troch krajín
Malajzia je jedinou krajinou juhovýchodnej Ázie, ktorá leží v pevninskej aj ostrovnej časti. Najznámejšie miesta Malajzie od Penangu cez Kuala Lumpur či Melaku ležia na pevnine, ale Malajzii patrí aj severná časť Bornea, 3. najväčšieho ostrova sveta (748 168 km2). Borneo si delia tri krajiny – Malajzia, Indonézia a ešte aj maličký, no zaujímavý sultanát Brunej.

Domov orangutanov
Malajzia ponúka možnosť safari s orangutanmi práve na Borneu. Okrem tohto ostrova ich už nájdete len na Sumatre a tie bornejské sú iné. Majú širšie tváre, kratšie ochlpenie na brade a sú na prvý pohľad tmavšie. Najvzácnejšími orangutanmi na Borneu sú tie, ktoré žijú na severozápade ostrova, kde zrejme už ostalo len cca 1 500 jedincov.

Ostrovy ničiace aj Thajsko
Malajzia je domovom ostrovov s krásnymi plážami, ktoré zatienia aj thajské. Spoznajte Perehentianské ostrovy na východnej strane Malajzie s nádhernými plážami či Redang neďaleko Kuala Terrenganu, ktorý si zamilujú nielen plážové typy, ale aj milovníci potápania a šnorchlovania. Pre rodiny a luxusné cestovanie je tu starý dobrý ostrov Langkawi na severe s top rezortmi.
Slovenčina vs čeština v Ázii
Malajčina a indonézština sú si veľmi podobnými jazykmi. Skoro ako slovenčina a čeština. Základ malajčiny je najpoužívanejším jazykom juhovýchodnej Ázie a hovorí ním celkovo 220 miliónov ľudí. Tento jazyk sa zrodil niekedy v priebehu 7. storočia a niektorí dokonca hovoria, že jeho pravlasťou môže byť aj ostrovné Borneo.
Kmeň lebiek
Malajzia je dnes veľmi modernou krajinou, ale jej obrovský skok prišiel len za posledné desaťročia. Ešte v 20. storočí by ste na Borneu našli niekoľko kmeňov, ktorých sa obávali všetci naokolo. K tým najstrašidelnejším patrili Dayakovia, známi lovci lebiek. Dnes si tento kmeň už prešiel procesom civilizácie, no jeho príslušníkov môžete navštíviť. A zároveň neprísť o hlavu.

Viac zaujímavostí si prečítate v BUBO blogu Zaujímavé fakty o Malajzii. Pokiaľ chcete krajinu spoznať, klikajte na bubo.sk.
Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: archív BUBO