MS v Schladmingu 2013 sú v polovici …

11. februára 2013

MS v alpskom lyžovaní v Schladmingu 2013 sa prehupli do druhej polovice. Tak Vám ponúkame krátku rekapituláciu zaujímavých momentov.

Hneď prvý deň MS neprebiahal podľa plánov keď sa neustále prekladal štart Super-G žien kvôli hmle až sa nakoniec odštartovalo v hraničnom termíne 14.30h. Víťazstvo si nenechala ujsť líderka Svetového pohára Tina Maze (SLO), a pre Lindsey Vonn (USA) sa prvé preteky MS stali aj poslednými, keď po dopade na skoku a následnom nepríjemnom páde ju záchranári museli previezť do nemocnice, ale na olympiádu v Soči sa už chystá … A toto je reakcia Tiny Maze po jej páde …

Austria Alpine Skiing Worlds

Mužský Super-G vyhral usmievavý Ted Ligety (USA), aj vďaka chybe Aksel Lund Svindala (NOR) pred cieľom, ktorý skončil nakoniec tretí. Rakúšania stále čakajú na medailu a teraz im unikla tesne keď domáci Hannes Reichelt obsadil 4.miesto. Ligety sa potom od radosti išiel aj pošmýkať na Audi.

ted-ligety-on-audi

V piatkovej superkombinácii žien sa konečne aj domáci dočkali medaily, aj keď len bronzovej vďaka Niki Hosp. Vyhrala Maria-Hoefl Riesch (GER) pred Tinou Maze (SLO). Na odovzdávaní medailí samozrejme najväčšie ovácie domáceho publika zožala Niki Hosp a takto sa tešila.

niki-hosp-bronze

A takto oslavovala víťazka Maria-Hoefl Riesch.

Empfang von Maria Höfl-Riesch, GEwinnerin der Goldmedaille in der Superkombi, DSV- WM-Treff Hauser Kaibling, FIS Ski WM Schladming, 2013, foto: Wildbild/Freund

A to práve nadchádzal horúci víkend s najočakávanejšími pretekmi zjazdu mužov a žien. Domáci si verili na medailu, zjazd bol vypredaný. Ale Aksel Lund Svindal už nezaváhal ako v Super-G a na ťažkej trati suverénne zvíťazil, keď vypadol aj obhajca z posledných MS Erik Guay (CAN). Striebro pre Dominika Parisa (ITA) a bronz pre Davida Poissona (FRA). Veľmi príjemným prekvapením bol výkon Andreasa Romara (FIN), ktorý nakoniec skončil 5. a bol len kúsok od prekvapivej medaily. A domácim znova ušla medaila pred nosom keď Klaus Kroell obsadil “len” štrvtú priečku.
Len pár minút po skončení zjazdu mužov sa po celom Štajersku objavili plagáty s gratuláciou novému majstrovi sveta v zjazde Aksel Lund Svindalovi. Aj to svedčí o tom čo pre domácich znamená lyžovanie. Neviem si predstaviť čo by nastalo v Rakúsku keby zjazd vyhral Rakúšan 🙂
Mužský zjazd na ORF1 sledovalo v priemere vyše 1,2 milióna divákov a prekonali rekord z roku 2007.

alles-gute-aksel-svindal

A najväčšie prekvapenie prišlo zatiaľ asi v zjazde žien, keď Marion Rolland (FRA) porazila Nadiu Fanchini (ITA) a  Mariu-Hoefl Riesch (GER) a takto sa tešila na stupni víťazov. Zjazd žien sledovalo na ORF1 v priemere vyše 1,3 milióna divákov, čím dokonca prekonali priemernú sledovanosť zjazdu mužov.

GEPA-10021341316

V nedeľu poobede sa konali preteky Charity Race, ktorých účastníci sú spolu držiteľmi 96 medailí z MS a Olympiády. Zvíťazil tím Didier Cuche, druhý bol tím Harti Weirather.

Pondelková Superkombinácia mužov priniesla v prvom kole aj také faux-pas ako 2 jazdci na trati, pričom jeden bol z tímu organizátorov a zjavne nestačil tempu Švajčiara Sandra Villettu, našťastie sa nič nestalo …

sandro-villetta-supercombined

Zatiaľ najúspešnejší 2-násobní medailistii MS sú Aksel Lund Svindal (NOR), Maria-Hoefl Riesch (GER), Tina Maze (SLO). A úplne najlepšie to na týchto MS zatiaľ sype Tedovi Ligetimu (USA), ktorý po svojom vôbec prvom víťazstve v SuperG na začiatku MS, pridal v pondelok aj víťazstvo v Superkombinácii, keď porazil výborne rozbehnutého Ivicu Kosteliča (CRO) a po zjazde vedúceho domáceho Romeda Baumanna. Mužská časť Rakúskeho tímu si aspoň môže vydýchnuť, že neskončí bez medaily … Svindal (NOR) a Innerhofer (ITA) v slalome vypadli a opäť sa výrazne zapísal 4.miestom Andreas Romar (FIN).

A z čoho máme najväčšiu radosť my na Slovensku je doterajší najväčší úspech nášho mladého pretekára Adama Žampu – 13.miesto v Superkombinácii. Adam zajazdil výborne  zjazd, a v druhom kole ešte lepšie slalom, kde zajazdil 8.najrýchlejší čas.

Pre informáciu ešte, aplikáciu ORF WSC k MS si stiahlo už 150 000 ľudí a 6 miliónov ľudí navštívilo stránku MS počas prvých dní.

Foto a text: schladming2013.at