Ako dobre poznáš národné parky na Slovensku? Otestuj sa a zisti.

27. mája 2021
Vysoké Tatry Národný Park. Foto: Shutterstock

Vieš, koľko máme na našom malom Slovensku národných parkov a čím je ktorý národný park výnimočný?

0%

Vieš, kedy vznikol prvý národný park na svete vôbec? Prezradíme, že to bolo v Amerike.

Yellowstone Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Prvý národný park bol založený v Amerike už v roku 1872. Od založenia národného parku Yellowstone vznikli po celom svete stovky národných parkov, ktoré nás neprestávajú udivovať.

Na území Slovenka sa nachádza niekoľko národných parkov. Aký je ich presný počet?

Vysoké Tatry Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Na území Slovenska sa nachádza 9 národných parkov.

Ktorý z nich je najstarší?

Veľká Fatra Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Najstarší z nich je Tatranský národný park. Ten reprezentuje nádherná vysokohorská rastlina plesnivec alpínsky a jeden z najvzácnejších endemitov, kamzík tatranský. Tatranský národný park vznikol ako prvý na Slovensku a o päť rokov neskôr sa vytvoril národný park aj na poľskej strane Tatier. Spolu s poľským národným parkom sú Tatry od roku 1993 Biosferickou rezerváciou UNESCO.

Uhádneš, ktorý národný park je na Slovenku najväčší?

Nízke Tatry Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Pôvodná výmera územia Nízkych Tatier bola 811 km2, pričom jeho ochranné pásmo sa rozkladalo na ploche 1 240 km2. V roku 1997 sa kvôli účinnejšiemu uplatňovaniu ochrany prírody pristúpilo k úpravám hraníc národného parku. Dnes má vlastné územie NAPANT-u výmeru 728 km2 a ochranné pásmo 1 102 km2, čím je rozlohou najväčším národným parkom na Slovensku.

V ktorom z národných parkov sa nachádza najvyšší vrch Slovenska?

Vysoké Tatry Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Na území Vysokých Tatier sa nachádza najvyšší vrch Slovenska - Gerlachovský štít (2655 m) a symbol Slovenska Kriváň.

Ktorý národný park je na našom území najmladší?

Slovenský raj Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Národný park Slovenský raj patrí medzi najmladšie národné parky na Slovensku. Krajinársky mimoriadne hodnotné územie na pomedzí Spiša a Gemera bolo od roku 1964 chránené ako chránená krajinná oblasť. V roku 1988 ho povýšili na národný park s rozlohou 328 km2, pretože táto kategória zabezpečuje vyšší stupeň ochrany.

Ktorý národný park je možné splaviť plťou?

Pieniny Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Jednou z najznámejších lokalít pre splavovanie na drevených pltiach je okolie Červeného Kláštora na severe Slovenska. Ide o vôbec najvyhľadávanejšiu pltnícku trasu na Slovensku. Trasa totiž prechádza okolo Červeného kláštora a naprieč malebnou krajinou Pieninského národného parku. Najfotogenickejším úsekom je prechod popod Tri koruny, ktoré sa týčia nad Prielomom Dunajca. 11-kilometrový splav Dunajca sa končí po približne dvoch hodinách na slovensko-poľskej hranici pri Chate Pieniny.

Verili by ste, že na území Slovenska môžeme obdivovať polodivoké kone? Ktorý národný park vás o tom presvedčí?

Muránska planina Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

V juhovýchodnej časti Muránskej planiny nájdete Veľkú lúku, kde môžete naživo vidieť asi 300 polodivokých koní. Okrem toho sa v tomto národnom parku skrýva viac ako 250 jaskýň, 15 priepastí a mnohé skalné či krasové útvary.

Za návštevu určite stojí Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO. V ktorom národnom parku sa nachádza?

Dobšinská Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou Slovenského raja je však Dobšinská ľadová jaskyňa. Tá je od roku 2000 lokalitou svetového dedičstva UNESCO.

V ktorom národnom parku môžeme obdivovať prírodu v jej pôvodnom stave tak, ako ju inde už nepoznáme?

Poloniny Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Toto územie patrí medzi jedno z najmenej osídlených miest Slovenska. No a práve preto tu na mnohých miestach nájdete prírodu v pôvodnom stave tak, ako ju mnohí ani nepoznáme. Svoj domov tu našlo veľa vzácnych druhov rastlín aj živočíchov. Najväčšou raritou je výskyt obrovského zubra hrivnatého, ktorý je blízkym príbuzným amerického bizóna. Medzi ďalšie zaujímavosti Národného parku Poloniny patria aj bukové pralesy, najmä prísne chránený prales Stužica.

Slovenský kras sa môže pýšiť prvenstvom v rámci strednej Európy. Čím si ho vyslúžilo?

Zádielska Tiesňava Slovenský kras Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Už podľa názvu je jasné, že na území NP Slovenský kras nájdete početné krasové útvary. Slovenský kras neďaleko maďarských hraníc je najväčším krasovým územím v strednej Európe. Zároveň má najviac podzemných priestorov, jaskýň a priepastí - dokopy viac ako 1100. Svojou výnimočnosťou to dotiahli až na zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO. Napríklad jaskynný systém Skalistého potoka je dlhý až 5,6 kilometra. Jaskyne v Slovenskom krase však nie sú jediným lákadlom. Nájdete tu aj bohatú sieť turistických trás, cyklotrás ale aj kopec možností na horolezectvo či bežkovanie.

V jednom z parkov sa nachádza ikonický vrch Kráľova Hoľa. Pod ním pramenia až štyri známe slovenské rieky. Do ktorého parku musíme zavítať, aby sme vrch našli?

Nízke Tatry Kráľova hoľa Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Vrch Kráľová Hoľa sa nachádza v Nízkych Tatrách. Zaujímavosťou sú štyri pramene slovenských riek - Hron, Váh, Hnilec a Hornád, ktoré sa pod ním nachádzajú.

Filmových nadšencov určite tiež uchváti nejeden národný park. Napríklad v ktorom z parkov sa nakrúcal film o legende lietajúcom Cypriánovi?

Správne! Nesprávne!

Správa parku Pieniny sa nachádza v krásnej obci Červený Kláštor známej najmä pre kláštor, v ktorom kedysi žil okrem iných aj mních Cyprián o ktorom sa nakrútili film - Legenda o lietajúcom Cypriánovi.

Národný park Malá Fatra ukrýva unikát, ktorý nenájdeme nikde inde na svete. Ktorá z možností je správna?

Malá Fatra Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Približne 83% parku Malá Fatra tvoria lesy, najmä bukové. V parku rastie okolo 900 druhov vyšších rastlín, z toho 22 sú západokarpatské endemity, ktoré nerastú nikde inde na Zemi. Mnohé druhy sú chránené ako napríklad astra alpínska, horec Clusiov, dryádka osemlupienková či stračia nôžka.

Rovnakú výnimočnosť, v podobe 35 druhov endemických druhov rastlín, nájdeme na Slovensku aj v ďalšom parku. V ktorom?

Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

V Národnom parku Muránska planina rastie 35 endemických a subendemických druhov rastlín. Medzi jedny z nich patrí napríklad aj Lykovec muránsky, ktorý nikde inde na svete nenájdete.

V ktorom parku nájdeme Gombaseckú jaskyňu a jaskyňu Domica?

Domica Národný Park. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

V Slovenskom krase je známych vyše 1350 jaskýň a priepastí. 5 jaskýň je sprístupnených verejnosti a to: Domica, Gombasecká, Jasovská, Krásnohorská jaskyňa a Silická ľadnica. Najdlhšou a najhlbšou jaskyňou je jaskynný systém Skalistého potoka (dĺžka 8 123 m, vertikálne rozpätie 376 m).

Ako dobre poznáš jedinečnosť národných parkov na Slovenku? Otestuj sa a zisti!
Gratulujeme!

Vysoké Tatry Národný Park. Foto: Shutterstock

Výborne, kvíz si zvládol/-la na jednotku. Ak chceš, vyskúšaj si, či máš o Slovensku aj všeobecné vlastivedné vedomosti alebo či aj konkrétnejšie poznáš národné parky Nízke Tatry, Poloniny alebo Vysoké Tatry.
Fajn.

Vysoké Tatry Národný Park. Foto: Shutterstock

Kvíz si zvládol/-la ok. Ak chceš, vyskúšaj si, či máš o Slovensku aj všeobecné vlastivedné vedomosti alebo či aj konkrétnejšie poznáš národné parky Nízke Tatry, Poloniny alebo Vysoké Tatry.
Uuups...

Vysoké Tatry Národný Park. Foto: Shutterstock

No, v národných parkoch sa až tak nevyznáš... Ak chceš, vyskúšaj si, či máš o Slovensku aj všeobecné vlastivedné vedomosti alebo či aj konkrétnejšie poznáš národné parky Nízke Tatry, Poloniny alebo Vysoké Tatry.

Text: VF
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu