Ako sme hľadali tigre v Indii 

4. júna 2025
Safari v Indii, cestovanie s BUBO

Keď sa povie safari, čo si predstavíte? Rovníkovú oblasť alebo juh Afriky? A čo kombinácia safari s Indiou – vedeli ste, že ide o svetový unikát, ktorý ešte stále čaká na zaslúženú pozornosť turistov? 

Pre safari v Indii je typické rozdelenie parkov na Centrálnu časť (Core zone) s vyšším stupňom ochrany a Okrajovú časť (Buffer zone) s nižším stupňom ochrany. To však neznamená, že na okraji uvidíte menej zvierat. Môžete tu naraziť len na domácich, ako pasú svoj dobytok. Počet áut je v Indii, na rozdiel od takého kenského parku Masai Mara, regulovaný. Nejazdí sa vo veľkých safari džípoch, ale v menších Maruti, v ktorých je cesta dobrodružnejšia a oveľa väčším zážitkom.

A kým na afrických savanách sa usilovne sliedi po levoch, tu je hlavným lákadlom tiger džungľový indický (Panthera tigris tigris). Jedno však ostáva rovnaké v Indii aj Afrike – aby ste videli zblízka veľké šelmy, musíte mať aj trochu šťastie. 

Hodina s tigricou či nočná rodinka 

V prvom rade si musíte dobre vybrať spomedzi desiatky národných parkov, kam zamieriť. Skvelým východiskovým bodom je mesto Džabalpur v centrálnej Indii. V blízkosti ležia dva úžasné parky Kanha a Bandhavgarh, oba známe veľkou populáciou tigrov, ich hustotou na km2 a šancou dostať sa do ich tesnej blízkosti. 

Bol to park Kanha, ktorý inšpiroval sira Rudyarda Kiplinga na napísanie slávnej Knihy džunglí. Hovorí sa, že ak by tigrom hrozilo vyhynutie, toto by bola ich posledná bašta. Okrem 900 druhov rastlín, 325 druhov vtákov, 23 druhov plazov a 43 druhov cicavcov je Kanha domovom leopardov, medveďov či dhoulov. Aká je šanca zazrieť tigra? 

Prvý raz sme videli tigra na druhý deň na rannom safari. Sprvu ležal zhruba 100 až 150 metrov od nás, časom sa však osmelil a prešiel rovno popri našich autách. Až sa mi začali tlačiť slzy do očí,“ hovorí vyštudovaný zoológ a sprievodca cestovnej kancelárie BUBO Martin Karniš, ktorý si splnil ďalší zo svojich snov. 

Safari v Indii, cestovanie s BUBO
Bol to park Kanha, ktorý inšpiroval sira Rudyarda Kiplinga na napísanie slávnej Knihy džunglí. Foto: Martin Karniš.

O pár dní neskôr v susednom parku Bandavgharhu na neho čakala ešte väčšia odmena. „Postupne sme napočítali desať tigrov. Aké šťastie! Videli sme napríklad samicu, ktorá sa napájala a potom si ľahla do trávy v našej blízkosti. So zatajeným dychom sme ju pozorovali asi hodinu,“ opisuje intenzívny zážitok. 

Kým v iných parkoch je organizované len ranné a poobedné safari, v Bandhavgarhe sa môže pochváliť aj nočným safari. „Tentoraz sme sa načakali, ale stálo to za to. Odrazu sa pred nami objavila samica s tromi mláďatami,“ uzatvára krásny deň Martin Karniš. 

Lietajúci páv či dhoul po piatich rokoch 

Fascinujúce boli nielen stretnutia s tigrom, ale aj s ďalšími voľne žijúcimi živočíchmi. Parky priam prekypujú pávmi, ktoré si tu nažívajú vo svojom v prirodzenom prostredí. Možno si poviete, že na tom nie je nič výnimočné, veď ich vídame v zámockých záhradách. Vo svojom biotope sú rovnako krásne, ale ešte o niečo impozantnejšie. „U nás pávy nelietajú, lebo majú pristrihnuté krídla. V Indii sa vznášajú vo vzduchu, čo je neskutočný pohľad,“ rozplýva sa sprievodca z BUBO. 

Safari v Indii, cestovanie s BUBO
Pávy sú vo svojom biotope sú rovnako krásne, ale ešte o niečo impozantnejšie. Foto: Martin Karniš.

Počas zájazdu ho spolu s malou skupinou turistov čakalo ďalšie prekvapenie – ohrozený divý pes dhoul červený (Cuon alpinus). „Rátal som s tým, že ho na 99 percent nestretneme. Miestny sprievodca ho nevidel päť rokov a zrazu len tak leží vedľa cesty.“ 

Safari v Indii, cestovanie s BUBO
Dhoul červený. Foto: Martin Karniš.

Prekvapenia Bandhavgarhu sa tým však ani náhodou nekončili. O unikátny zážitok sa postarala slonia hliadka. Veľké časti parku nie sú prístupné autom, preto rangeri musia chodiť na slonoch. „Keď som sa pozrel pred seba, zbadal som leoparda. Slonia hliadka mu zablokovala cestu, musel k nám prísť bližšie a my sme ho mali na dosah ruky,“  spomína Martin Karniš. 

Najviac nosorožcov na svete 

Aby toho nebolo málo, sprievodcovi BUBO a safari odborníkovi sa podarilo navštíviť aj park Kaziranga v severoindickom štáte Asám. Čím je výnimočný? „Za jediný deň sme napočítali asi 50 nosorožcov. Naraziť na toto zviera býva často problém, hoci v tomto kúte planéty žijú údajne až tri štvrtiny všetkých nosorožcov na svete,“ šokuje. 

Safari v Indii, cestovanie s BUBO
V tomto kúte planéty žijú údajne až tri štvrtiny všetkých nosorožcov na svete. Foto: Martin Karniš.

A blízkosť rieky Brahmaputra sa postarala o ďalší unikát. „Miestni rangeri dostali informáciu o výskyte väčšieho počtu riečnych delfínov na jednom úseku. Nasadli sme do áut a po hodine a pol jazdy sme sa nalodili. Pozorovali sme asi tucet riečnych delfínov, ako sa spolu kúpu. Bol to výnimočný zážitok, pretože riečne delfíny žijú osamote.“ 

Indické safari je jedno veľké prekvapenie. Skutočný nepoškvrnený klenot, o čom svedčia aj posledné slová sprievodcu BUBO: „Za menej ako dva týždne sme prešli tri národné parky, v ktorých sme nevideli ,bielu‘ tvár. Tieto lokality zostávajú pred západným svetom stále dobre ukryté. Čakajú, kedy sa ich vydáte objavovať.“ 

Zájazdy do Indie aj so safari nájdete na bubo.sk.


Text a foto: Martin Karniš 

1/1
Zavrieť reklamu