Desať vecí, ktoré uvidíte a zažijete na Faerských ostrovoch

24. apríla 2023
Faerské ostrovy, Bubo.

Na polceste medzi pevninskou Európou a Islandom ležia malé ostrovy, ktoré sú akoby hodené do mora. Sú menšie ako Bratislavský kraj, no aké sú malé, také sú exotické zároveň.

Reč je o neprebádanom európskom poklade v podobe Faerských ostrovov, ktoré ako izolovaný kus sveta ukrýva mnoho úžasných miest, ktoré musíte vidieť.

Milovníci severoeurópskej prírody si na Faerských ostrovoch skutočne prídu na svoje. Exkluzívna a málo navštevovaná destinácia je cestovateľským bombónikom, ktorý ak zjete, budete stále patriť medzi málo ľudí na Slovensku, ktorým sa to podarilo. Dovolenka na Faerských ostrovoch je správnou voľbou a my sme vybrali TOP 10 Faerských ostrovov.

1. Hlavné mesto Torshavn

V preklade Thorov prístav. V meste boha bleskov vás upúta množstvo lodičiek a historické centrum s farebnými domami Tinganes – mólo pre parlament, kde sa stretávali aj Vikingovia. Sídli tu jeden z najstarších parlamentov sveta, pútavá mestská radnica a mesto má svoje čaro aj večerom, keď slnko vystrieda večerná hmla.

Faerské ostrovy, Bubo.
Západ slnka nad atmosférickým Torshavnom. Foto: Ľuboš Fellner, BUBO.

2. Ovčia kultúra

Vo faerčine sa ostrovy volajú Foroyar, čo znamená „Ostrovy oviec“. Tých je tu viac ako ľudí a sú všade. Ovčie symboly dekorujú fasády domov, celé stáda sa voľne potulujú krajinou. Domáci im venujú špeciálnu pozornosť a uvidíte to všade.

Faerské ostrovy, Bubo.
Okrem vlastných portrétov sa nevyhnete ani portrétom oviec. Sú všade. Foto: Ľuboš Fellner, BUBO.

3. Podmorský kruhový objazd

Faerské ostrovy, to je sústava 700 ostrovov, z toho 18 hlavných. Pevninu spájajú okrem lodnej dopravy aj podmorské tunely a pod hladinou môžete naraziť na kruhový objazd. Žiadna iná krajina pritom takúto komunikáciu nemá, čiže je to ďalší ulovený zážitok. Podmorské kruhové objazdy sú zároveň aj umeleckými dielami.

Faerské ostrovy, Bubo.
Kus sveta, kde ako na jedinom mieste na Zemi uvidíte podmorské kruhové objazdy. Foto: BUBO archív.
Faerské ostrovy, Bubo. Faerské ostrovy, Bubo. Faerské ostrovy, Bubo.

4. Ostrov Mykines a alky

Tu žije len 11 obyvateľov, no nespočetné množstvo aliek. Ide o vtákov vážiacich 400 gramov, ktoré vedia za potravou denne preletieť aj 100 km. Jazyk alky je ako brúsny papier a sfarbeným zobáčikom vie hýbať zvlášť dolnou a zvlášť hornou časťou. Pozorovanie aliek na Mykinese patrí medzi najkrajšie zážitky z poznávačky Faerských ostrovov.

Faerské ostrovy, Bubo.
Na ostrove Mykines sa nachádza najviac aliek na svete. Foto: Peter Droba, BUBO.

5. Ostrov Vágar a vodopád Múlafossur

Na ostrove sa oplatí vidieť najväčšie jazero Faerských ostrovov Sorvagsvatn a tiež vodopád Múlafossur, ktorý patrí medzi najkrajšie vodopády sveta. Single-drop vodopád je výnimočný tým, že prúd vody padá priamo do rozbúreného Atlantiku. Z tunajších útesov vraj Vikingovia zhadzovali dole svoje obete a výhľady odtiaľto vám vyrazia dych.

Faerské ostrovy, Bubo.
Vodopád Múlafossur sa vlieva priamo do Atlantického oceánu. Foto: Ľuboš Fellner, BUBO.

Viac o topkách Faerských ostrovov sa dočítate na bubo.sk.

1/2
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu