Kapverdy: leto v zime, leto po celý rok

24. novembra 2012
Kapverdy. Foto: Miloš Ceconík

V ponukách cestovných kancelárií ich najčastejšej nájdete pod zložkou s názvom exotika. A takto som na toto súostrovie nazeral aj ja pred svojou prvou cestou na Sal, jeden z ostrovov Kapverd.

Bolo to v čase, keď sa jesenné výlety do prírody pomaly končili, teplota vzduchu bola pod 9 °C, nezriedka pršalo… V takýchto podmienkach sa veru nedá hovoriť o príjemnom športovaní a relaxe vo voľnej prírode.

Tam musí byť teplo aj v zime!

Kam ísť za letným relaxom a vodnými športmi na jeseň, jar a v zime? Otvoril som si Google Earth, točil zemeguľou hore-dole a pod Kanárskymi ostrovmi som objavil nie celkom známe Kapverdy.

Nachádzajú sa 1 400 kilometrov južnejšie a mierne západnejšie ako Kanárske ostrovy, takmer na úrovni Dakaru (Senegal). Tam musí byť teplo aj v zime!

Na webových stránkach, ktoré sa venujú windsurfingu, som sa dočítal, že priemerná ročná teplota vzduchu cez deň v zime neklesne pod 28 °C a v lete nestúpne nad 33 °C. Podobne voda kolíše medzi teplotami 25 až 28 °C. Ideálne podmienky pre všetky vodné športy, ale aj na leňošenie na pláži či výlety po ostrovoch.

Tak som brúsil po internete, hľadal informácie všetkého možného druhu a keď som mal už všetko zhromaždené, oslovil ma windsurfingový priateľ s tým, či by sme nevyskúšali v novembri 2011 Kapverdy, ostrov Sal. Náhoda. No a vyskúšali sme. Bingo! Veľmi sa mi to páčilo.

Prečo Sal?

Sal sa volá Salom pre soľ, ktorá sa tu ťažila. Zvyšky soľnej bane sú ďalšou atrakciou. Salinas pri Pedra de Lume je stará soľná opustená baňa, kde sa kúpeme ako v Mŕtvom mori. Ak chcete špeciálnu soľ, tej je tu na tony. Zoberte si fľaštičku, ušetríte…

Zvyšky soľnej bane, Kapverdy. Foto: Miloš Ceconík
Zvyšky soľnej bane, Kapverdy. Foto: Miloš Ceconík

Ako na to?

Keďže som na ostrove Sal bol odvtedy už viackrát (prakticky vo všetkých ročných obdobiach), získal som o ňom celkom slušné informácie a považujem ho za zimný raj vodných športov a relaxu spojeného s vodou.

Ako sa na ostrov Sal možno dostať a koľko to trvá? Na Kapverdy sa s prestupom v Lisabone lieta prakticky z každého letiska. Najvhodnejšia (a najlacnejšia) alternatíva sa mi však javí v podobe priameho letu z Prahy, ktorý trvá 6 hodín a 20 minút. V ponuke ho má raz týždenne charterovým letom cestovná kancelária Kartago tours. Spojený je s ubytovaním na ostrove v rámci týždňového alebo dvojtýždňového pobytu.

Karatago tours má v ponuke rôzne typy ubytovania, v rôznych cenových hladinách – od luxusných hotelov all inclusive až po malé rodinné hotely len s raňajkami (sprcha, teplá voda a toaleta na izbe sú aj tu samozrejmosťou). Letenka sa dá kúpiť v českej cestovnej kancelárii Exim tours, ale aj samostatne (v posledných dňoch pred odletom), ubytovanie si potom môžete riešiť vo vlastnej réžii. Mimopražskí cestovatelia môžu použiť na zaparkovanie svojho auta pri letisku počas dovolenky služby GoParkingu.

Ja som väčšinou volil letenku za približne 420 € a ubytovanie, ktoré mi zabezpečil Tomáš Kobes z Caboverde Adventure (pozri facebook Caboverde Adventure a www.windsurftrips.eu). Tomáš Kobes sa na ostrove Sal zdržiava dlhodobo, vlastní windsurfingovú stanicu a okrem windsurfingu organizuje na Sale aj ďalšie eventy.

Československá požičovňa surfov Caboverde Adventure. Foto: Miloš Ceconík
Československá požičovňa surfov Caboverde Adventure. Foto: Miloš Ceconík

No stress, just relax

Ostrov Sal je ideálny na získanie prvotných skúseností s viacerými vodnými športmi. Sú tu školy windsurfingu, surfingu aj kitesurfingu. V požičovni Caboverde Adventure – Tomáš Kobes vám materiál nielen požičajú, ale poskytnú aj príslušných trénerov na tréningy začiatočníkov či pokročilých.

Najlepšie sa jazdí v zátoke Santa Maria pozdĺž Ponta do Leme (východný mys zátoky), kde vás čaká hladká voda na štarte, smer vetra z pevniny a mysu, bočný vietor. Postupne, ako sa blížime k mysu, pribúdajú vlny. Na myse a za ním je to už jazdenie vo vlnách Atlantiku. Božské húpanie a skákanie.

Česká požičovňa funguje zároveň ako klub. Vždy sa tam zíde partička dobre naladených ľudí. Petr sa stará o denné snacky a bar pod palmou, ktorý sa večer mení na grilovaciu párty a open air disco. Základné heslo ostrova Sal „no stress, just relax” je tu naplnené doslovne.

Komfort podľa chuti

Nie každému vyhovuje all inclusive. Množstvo cestovateľov volí nižší štandard, aby poznali miestnu kultúru a miestne jedlá, iní sa spoľahnú na vlastnú kuchyňu.

Pekáreň je kúsok od českej požičovne, portugalská a talianska predajňa sú hneď vedľa v uličke. Minimarketov je v Santa Marii aspoň sto. Bežné raňajky typu žemľa, prosciuto (pršut, jamón, ham, šunka), syr, vajce tak splašíte a urobíte do dvadsiatich minút. Ak je niekto príliš lenivý, cukrární a kaviarní je tu dosť a všade podávajú raňajky. Ja som si obľúbil kaviarničku hneď vedľa móla, sandwich omelet a kávička (Sical) tu predstavujú perfektné a lacné raňajky.

Mólo som nespomenul len tak náhodou. Oplatí sa tam ísť každý deň. Kilo tuniaka (vypitvaný bez hlavy) je za 5 €, jedna 200-gramová porcia carpaccia z tuniaka vychádza teda len o niečo drahšie ako 1 €. Kto preferuje tepelne upravované ryby, nakúpi dorady alebo groupera (na Sale mu hovoria Garopa) za rovnakú cenu a má fantastický obed či večeru za pár eur. Miestna mena je Escudo. Tisíc Escudos je približne 9,30 €.

Kapverdy, Sal, Santa Maria. Foto: Miloš Ceconík
Kapverdy, Sal, Santa Maria. Foto: Miloš Ceconík

Príprava vlastného jedla je tiež jeden z dôvodov, prečo mám radšej apartmán ako hotel. Kuchyňa v apartmáne dokáže prudko znížiť náklady na stravu a tu sa to hodí, lebo minimarketov je tu obrovské množstvo a ceny v nich sú priaznivé. Apartmán v tesnej blízkosti českej windsurfingovej stanice môže zabezpečiť Caboverde Adventure – Tomáš Kobes. Komu vlastná strava v apartmáne nestačí, má k dispozícii dostatok reštaurácií (napočítal som ich viac ako 20) s miestnou a medzinárodnou stravou.

Nielen voda

Nielen vodnými športmi je ostrov Sal atraktívny. Ani polihovanie na pláži nie je zamestnaním na celú dovolenku. Na Sale je však viacero zaujímavých miest.

Výlet do Shark Bay (Baia da Parda) s Tomášom Kobesom v pick-upe 4 × 4 je perfektnou atrakciou – plytká voda sa k večeru prehrieva, žraloky citrónové (nie sú také veľké, aby boli pre ľudí nebezpečné) sa tu ohrievajú a keď sa brodíme zálivom, sú od nás len niekoľko metrov, plávajú okolo nás a môžeme ich nerušene obdivovať.

Cestou späť absolvujeme naturálny autodróm. Náš pick-up 4 × 4 dostane zabrať, ostrov je prakticky bez porastu, sopečného pôvodu s množstvom piesku a soli. Duny striedajú tvrdšie miesta a nízke kopce.

Burracona a Blue Eye sú ďalšou atrakciou na jednom mieste. Burracona je miestom, kde príboj naráža do skál, voda strieka desiatky metrov vysoko a je sprevádzaná obrovským dunením. Medzi dvanástou a jednou hodinou sa oplatí pozrieť dolu do Blue Eye. Časť lagúny v hĺbke je osvetlená slnkom a má intenzívnu modrú farbu. Pre potápača, ktorý sa tam dostane podmorským tunelom, je zážitok ešte intenzívnejší.

Blue Eye, Kapverdy. Foto: Miloš Ceconík
Blue Eye, Kapverdy. Foto: Miloš Ceconík

Všetky výlety ako aj ďalšie doplnkové služby môže zabezpečiť Caboverde Adventure – Tomáš Kobes.

www.windsurftrips.eu
www.facebook.com caboverde adventure
milosc@t-zones.sk
caboverdeadventure@gmail.com

Text a foto: Miloš Ceconík

1/1
Zavrieť reklamu