Kemping s deťmi môže byť zábava, na tieto veci však určite nezabudnite

24. mája 2024
decathlon kemping

Sú len dva druhy ľudí. Tí, ktorí si nevedia predstaviť letnú dovolenku inak ako v päťhviezdičkovom rezorte, a tí, ktorí si zas nevedia svoju dovolenku predstaviť inak ako pod nočnou oblohou plnou hviezd.

Najdôležitejšou otázkou pri výbere výbavy na pobyt v prírode je, na aký typ kempingu sa chystáte. Odveziete sa autom na nejaké pekné miesto pri jazere, kde postavíte stan a strávite tam predĺžený víkend, alebo pôjdete do kempu vybaveného sprchami, bufetom a z neho budete vyrážať na výlety do prírody?

Keď idete na výlet autom, v žiadnom prípade sa nemusíte veľmi obmedzovať. Môžete si so sebou vziať veľký stan, hŕbu vybavenia a zásoby jedla. A ak sa vám jedlo minie alebo budete mať chuť na niečo čerstvé, zbehnete na nákup do blízkeho mesta.

Príkladom väčšieho stanu, vhodného do kempu, ktorý je vybavený predsieňou môže byť štvormiestny prútový stan Quechua Arpenaz. Jeho stavba je jednoduchá a poskytuje dostatok priestoru. Ľudia do výšky 170 cm sa v ňom dokonca môžu pohybovať vystretí. Tento stan nájdete v ponuke Decathlonu za cenu 190 € a môžete sa na neho pozrieť v showroome stanov vo všetkých predajniach Decathlon.

Kempingový prútový stan Quechua Arpenaz 4.1 f&b - www.decathlon.sk
Kempingový prútový stan Quechua Arpenaz 4.1 f&b – www.decathlon.sk.

Druhý prípad je, ak sa chystáte na trek po hrebeni a každý deň budete rozkladať svoje táborisko na inom mieste. Vtedy pri balení rozhoduje každé kilo navyše a v predajni si vyberáte minimalistickú ultraľahkú výbavu. Platí tu pravidlo menej je viac, avšak nepodceňte správnu výbavu.

V prvom rade je teda potrebné zamyslieť sa nad tým, ako bude váš výlet vyzerať. Napriek tomu, že nie všetky výlety sú rovnaké, základná výbava rovnaká je. Začnime teda tým, že si predstavíme základnú výbavu na kemping: stany, spacie vaky, karimatky a potom všetko ostatné, čo vám napadne, keď si predstavíte kempovanie.

Stavbu stanu si natrénujte vopred

Kempingový prútový stan Quechua Arpenaz 4.1 f&b - www.decathlon.sk
Stavba stanu vie niekedy potrápiť, s trochou praxe to však určite zvládnete. Foto: Decathlon.

Ak to nechcete risknúť a nocovať pod holým nebom, v prvom rade budete potrebovať stan, ktorý je pri kempovaní tou najdôležitejšou položkou na celom zozname. Aby výrobcovia uspokojili všetky nároky a predstavy užívateľov, vyrábajú tie najrôznejšie typy stanov v mnohých veľkostiach a vyhotoveniach.

Veľmi ľahké stany pre dve osoby sa hodia pre tých, ktorí budú tráviť čas nielen v stane, ale aj jeho nosením na chrbte, na druhej strane, väčšie a teda ťažšie modely sa viac hodia pre tých, ktorí budú kempovať neďaleko svojho auta. Je potrebné dbať aj na počet osôb, s ktorými budete prístrešok zdieľať.

Zaujímavou alternatívou je ľahký a skladný trojmiestny kempingový stan Quechua mh100 fresh & black. Má dvojplášťovú konštrukciu a v slnečných dňoch čiastočne odráža lúče, takže je v ňom o čosi chladnejšie než v klasickom stane. Decathlon tento stan predáva za výhodnú cenu 70 € a môže byť vhodnou voľbou aj na festivaly.

Kempingový stan Quechua mh100 fresh & black pre 3 osoby - www.decathlon.sk

Väčšie stany majú zväčša dve miestnosti prepojené chodbou a sú viac prispôsobené pre rodiny s väčším objemom vecí. Na menších stanoch je praktické aj závetrie so strieškou pred vstupom.

Aby to nebolo úplne jednoduché, stany tiež môžeme rozdeliť podľa konštrukcie – jednoduchšie stany sú jednoplášťové a kvalitnejšie dvojplášťové. V dvojplášťovom je lepšia ochrana pred premokaním, stan tiež lepšie vetrá, ale je, samozrejme, ťažší.

Zaujímavou novinkou v konštrukcii stanov sú takzvané nafukovacie stany. Tie si postavíte bez pomoci oporných tyčiek tak, že nafúknete jeho panely, ktoré sú samonosné. Príkladom takého stanu je Quechua Air Seconds 4.1 F&B pre 4 osoby s 1 spálňou, ktorý v Decathlone kúpite za 349 €.

Quechua Air Seconds 4.1 F&B pre 4 osoby s 1 spálňou - www.decathlon.sk

Pri kúpe si všímajte aj detaily ako podlepené švy, vetracie otvory, prípadne vnútorné vrecká či slučky na zavesenie svietidla a materiál „podlahy“, ktorý by mal byť pevný a umývateľný.

Nezabudnite sa uistiť, že k stanu je priložený aj zrozumiteľný návod na použitie a ak máte čas, vyskúšajte si ho pred výletom aspoň raz cvične postaviť, aby ste si to natrénovali.

Na ktorej strane má mať spacák zips?

Podobne ako stany aj spacáky sa vyrábajú v rôznych hmotnostných kategóriách a sú určené do rôznych teplôt, takže si musíte dať trochu námahy s hľadaním takého, ktorý bude najlepšie zodpovedať tomu, kde a kedy chcete kempovať.

Podľa určenia sa rozdeľujú na letný, trojsezónny (okrem zimy) a zimný, ktorý je najodolnejší proti chladu, ale zároveň je najobjemnejší a v letnom období zbytočne hrejivý. Na presnejšiu predstavu sa uvádza teplotný rozsah – komfort (komfortná teplota smerodajná skôr pre zimomravých jedincov alebo dámy), limit komfort (pre pánov alebo otužilcov), extrém (minimálna teplota, do ktorej je spacák ešte určený, ale treba rátať s tým, že pri tejto teplote je už lepšie, ak je človek vo vnútri viac oblečený).

Spacák sa následne delí podľa materiálu výplne na syntetický a páperový. Páperie je hrejivejšie a ľahšie, ale drahšie, objemnejšie a nevhodné na použitie vo vlhkom prostredí, syntetika zas naopak. V ponuke Decathlonu nájdete široký výber spacích vakov, či už páperových, ale aj syntetických.

Pri výbere zohľadnite aj tvar spacáku, ktorý je zväčša múmiový či obdĺžnikový. Druhý menovaný môžete po kompletnom rozzipsovaní použiť ako deku či prikrývku a jednoduchšie sa v ňom otáča, ak počas spánku často meníte polohu alebo sa „mrvíte“.

Pri výbere nezabúdajte ani na to, na ktorej strane sa nachádza zips. Pre jednoduchšiu manipuláciu je vhodné vyberať si zips na opačnej strane, ako je vaša dominantná ruka (ak ste pravák, zips by mal byť na ľavej strane a naopak). A ak si ako dvojica plánujete spacáky spojiť, vyberajte jeden s pravým a druhý s ľavým zipsom určené presne na tento účel.

Spacák na chladnejšie dni by mal mať aj kapucňu s uťahovaním na šnúrku a super vychytávkou je aj vrecko na ohrievací vankúšik pri nohách.

Poteší aj vrecko na zips pri hrudníku, kde si môžete uložiť mobil či čelovku. Pre deti sú vhodné spacie vaky s vyšším rozsahom teplôt a v menších veľkostiach, pretože z veľkých by im unikalo teplo.

Aj na karimatke môžete dostať „defekt“

decathlon stan
Pri rozkladaní stanu, ale aj karimatky mimo stanu si vžd skontrolujte, či ich nekladiete na pichľavé konáre alebo tvrdé steblá trávy. Foto: Decathlon.

Karimatky, teda podložky na spanie, sú penové alebo samonafukovacie. Pokiaľ ide o podložky, väčšina ľudí si pre väčší komfort vyberá čím hrubšie, teda také, ktoré sú naplnené vzduchom, aby si počas spaní užili aj trochu pohodlia.

Tie síce lepšie „pohltia“ nerovnosti, sú ale ťažšie, objemnejšie a navyše im mimo stanu hrozí prepichnutie. Z tohto dôvodu sa v predajni informujte o možnostiach opravy a kúpte si pre istotu aj lepiacu súpravu.

Penové podložky sú zväčša rolovacie, no v posledných rokoch vídame aj skladacie, ktoré na zemi lepšie držia tvar. Pri obidvoch typoch karimatiek sú pri výbere dôležité rozmery (podľa výšky človeka) a najmä hrúbka – čím hrubšia, tým komfortnejšia, ale väčšia a ťažšia na prenos.

Najnovším hitom sú karimatky, ktoré vyzerajú ako kartón od vajec, teda sú skladné a relatívne pohodlné. Dôležité je tiež uvedomiť si, že čím je podložka na spanie hrubšia, tým je nielen pohodlnejšia, ale tiež lepšie izoluje, teda k vám od zeme nepreniká až taký chlad.

Hrubšie nafukovacie matrace môžete využiť aj počas roka, keď potrebujete doma ubytovať nečakanú návštevu. S obľubou ich využívajú aj cestovatelia, ktorí na výletoch prespávajú v aute.

Zdroj svetla

Noci v lesoch sú tmavé, takže budete potrebovať dobrý zdroj svetla, najlepšie čelovku, vďaka ktorej máte voľné ruky na prípravu jedla, prípadne rozkladanie stanu, keď vás zastihne tma, ale aj na manipuláciu s vecami vo vnútri stanu.

Ak sa nemusíte zbaliť naľahko, skvelým pomocníkom do tmy je lampáš, s ktorým dostane pohyb okolo stanu a po okolí kempu úplne iný rozmer. Osvetlí stôl na prípravu jedla a zahráte si pri ňom aj spoločenské hry.

Kempingový riad

kemping stan decathlon
V kempoch po celom svete môžete stretnúť množstvo skvelých ľudí. Foto: Decathlon.

Keď vyrážate kempovať, auto odvezie aj veľký gril, ktorý bude spoľahlivý a ľahko používateľný. Na prenos je však lepší spratný, všestranný a odolný varič.

Áno, každý z nás si predstavuje, že počas kempovania založí oheň a opečie špekáčiky, netreba však zabúdať na bezpečnosť a zákazy kladenia ohňa. Chce to teda skutočný turistický varič. Variče sa najčastejšie používajú plynové a bývajú aj benzínové.

Plynové sú ľahšie, menej objemné, lacnejšie. Plynový varič pozostáva z horáka a bomby (kartuše), ktorá môže byť závitová (skrutkovacia) alebo napichovacia. Horák si teda vyberajte podľa typu kartuše. Výhodou závitovej je, že ju môžete v prípade potreby odpojiť, aj keď nie je úplne minutá.

Najlepšie je, keď si na prvý výlet zvolíte nejaký lacnejší variant a ak sa vám život horala zapáči, neskôr môžete zainvestovať viac.

Na svojich cestách, pri varení a večernom odpočinku sa budete chcieť cítiť pohodlne. Na to aby ste to dosiahli si so sebou stačí vziať skladaciu stoličku. Na trhu je ich množstvo, sú to buď malé rybárske trojnožky alebo klasické skladacie stoličky, ktoré sú najpohodlnejšie. Investícia do stoličky vôbec nie je veľká a za to pohodlie to stojí. Skladaciu stoličku nájdete v Decathlone za 18 €.

Nezabudnite si vziať aj zápalky a nádobu na varenie. Keď máte počas kempovania prístup k dobre zásobenému vozidlu, stačí vám nabaliť si hrnce a panvice, ktoré bežne používate aj doma.

V zásade nepotrebujete špeciálnu výbavu určenú do hôr. Na odľahlejšie miesta však budete potrebovať výbavu, ktorá je ľahká a spoľahlivá.

Áno, aj klasický trojdielny „ešus“ prežil na trhu roky, ale už nie je hliníkový, ale vyrába sa z antikoru a je na varenie takmer nevyhnutný.

Riad sa už vyrába z plastu s premysleným dizajnom, vďaka ktorému sa ľahko zbalí, pričom nezaberá veľa miesta. Nezabúdajte ani na príbor a poháre či fľaše na pitie.

Veci na čistenie

To, že kempujete vonku v prírode, ešte neznamená, že nebudete musieť poumývať riad a spraviť poriadok. Vezmite si so sebou zopár utierok, ekologický prostriedok na umývanie riadu, hubky a nezabudnite najmä na vrecia na odpadky.

V tomto prípade neexistuje žiaden zázračný vynález uľahčujúci kempujúcim život, takže si budete musieť vystačiť s tým, čo bežne používate aj doma.

Aby bolo tých odpadkov čo najmenej, odporúčame vám doniesť si v bandaske vodu z vodovodu namiesto kupovania vody balenej.

Jedlo a suroviny si zasa môžete doma zbaliť do plastových dóz a namiesto jednorazových tanierikov a plastových príborov si prineste také, ktoré sa po umytí môžu znovu použiť.

Dôležité drobnosti

Pri každej položke výbavy, ktorú sa rozhodnete kúpiť a zbaliť, vždy berte do úvahy klímu, potreby a prostredie kempingovej lokality. Majte na pamäti aj výkyvy počasia, pretože táto jar bola búrlivá a aj v lete sú prehánky z tepla dosť časté.

Pribaľte si nepremokavú vetrovku, pretože ak začne pršať, v kempe síce prečkáte v blízkom bufete, ale to nespravíte, ak bude vašou cieľovou destináciou útulňa vysoko v horách.

V prípade nepriaznivého počasia sa tiež hodia skladné spoločenské hry.

Kempovanie s bicyklami

bicykel rockrider
Pri aktívnej dovolenke je skvelé jednotlivé aktivity striedať a zaistiť tak zábavu po celý čas. Foto: Decathlon.

Možno sa balíte na kempovací cyklovýlet – v tom prípade budete potrebovať okrem vecí na stanovačku ešte aj cyklistickú výbavu. Ak plánujete bicyklovať aj s deťmi v Decathlone ponúkajú službu bazár, kde viete za zvýhodnené ceny odkúpiť rôzne produkty, napríklad aj detské bicykle.

Bicykle deťom vydržia maximálne dve sezóny (aj to len v niektorých prípadoch) a tak ak vaše deti nepatria k vášnivým cyklistom, zrejme bude zbytočné im každú chvíľu kupovať nový. Naopak v prípade, že sa pre nový bicykel rozhodnete, viete ho potom v Decathlone opäť odpredať.

Najvhodnejším bicyklom pre deti je horský bicykel, nakoľko deti sa radi jašia a o prejazdy po obrubníkoch prípadne koreňoch a iných rôznych prekážkach zrejme nebude núdza. Vynikajúci pomer cena/výkon poskytuje horský bicykel Rockrider st 500 s 26-palcovými kolesami. Spĺňa všetky štandardy, má odpruženú vidlicu a jeho cena je 270 €.

Kempovanie pri vode

kempovanie pri vode, decathlon
Deti kempovanie milujú, doprajte im leto po akom túžia. Foto: Decathlon.

Ak plánujete teplé letné dni tráviť pri vode a týmto smerom sa rozhodnete aj pre kempovanie, výborným spoločníkom môže byť plážový prístrešok z Decathlonu, ktorý je vybavený technológiou Fresh & Black. Materiál Fresh znižuje pocit tepla a odráža slnečné lúče. Navyše vďaka technológii „2 seconds“ rozložíte stan doslova vyhodením do vzduchu a tento proces vám zaberie 2 sekundy. Prístrešok vás ochráni pred slnkom počas najväčších horúčav a pohodlne sa do neho vojdú dve dospelé osoby a zoženiete ho už za 40 €.

Plánujete večer pri ohni s gitarou? Pri vode býva chladnejšie a tak vhod padne teplá deka na sedenie na pníku.

Všetky zoznamy, ktoré nájdete, majú svoje muchy, pretože sú všeobecné. Nezabúdajte, že každý výlet je niečím špecifický a podľa toho je potrebné upraviť aj váš klasický baliaci zoznam. Pri viacdňovej kempovačke na jednom mieste sa oplatí mať posedenie so stolom – všetko sa dá kúpiť rozkladacie, odľahčené, z ľahko sa čistiacich materiálov – ktoré zvyšujú komfort aj na stanovačke.

Hlavne nikdy nezabudnite na lekárničku a lieky, hygienické potreby alebo čokoľvek, vďaka čomu sa aj po niekoľkých dňoch v horách budete cítiť ako človek.

Viac informácií sa dozviete na webe Decathlonu.


Text: Biker
Foto: Decathlon

1/1
Zavrieť reklamu