Neskoré leto na statku Schloss Hof

2. októbra 2022

Zámocký statok Schloss Hof v Dolnom Rakúsku zdobia barokové záhrady, v ktorých kedysi trávila čas aj Mária Terézia. Poďte sa s nami pozrieť, ako vyzerali jej kvetinové záhony a oranžérie, v ktorej kaplnke sa modlila a o aké zvieratá sa starala na jej statku.

Ako sa tam dostať?

Schloss Hof sa nachádza na území Dolného Rakúska. Z Bratislavy sa tam autom dostanete už za 30 minút, ale pokiaľ obľubujete bicykel, môžete sa vybrať na cyklovýlet – z hlavného mesta tu vedú aj cyklochodníky. Pri zámku sa nachádza veľké parkovisko a stojany na bicykle. Po areáli je však jazda na bicykli a kolobežke (prípadne detskom odrážadle) zakázaná.

Pohyb po areáli

Pokiaľ si chcete pozrieť celý areál zámku so statkom, vyhraďte si na návštevu väčšinu dňa. Ani nebudete vedieť ako a len v záhradách strávite dve hodiny; a minimálne ďalšiu pri zvieratách. Väčšina miest je tu navyše ako stvorená na piknik, takže na tráve alebo pri stole si môžete vychutnať svoj obed. Najesť sa však môžete aj v jednej z dvoch reštaurácií v areáli. Od štvrtka do nedele (v prípade dobrého počasia) vás povozí v areáli záprah. Deti si môžu vo vyhradenej časti užiť jazdu na poníkoch.

Vstupné

Pokiaľ si zakúpite vstupenku do zámku, tá vám zaručí nielen vstup do interiéru zámku, do záhrad a k zvieratám, ale aj do neďalekého zámku Schloss Niederweiden. Vstupenky do zámkov nemusíte využiť v ten istý deň.

Schloss Niederweiden

Bývalý lovecký zámok Eugena Savojského a Márie Terézie sa nachádza len tri kilometre od zámku Schloss Hof. Vyznačuje sa šarmom francúzskeho letohrádku. Od polovice marca do polovice novembra sa tu každoročne striedajú rôzne tematické výstavy.

Otváracie hodiny: 10.00 – 18.00 hod. (denne)

Schloss Hof a deti

Zámok je ako stvorený pre rodiny s deťmi. Deti asi najviac ocenia zvieratá – a nielen tie za plotom – ale aj domáce zvieratá v malej kontaktnej ZOO. Tu si môžu pohladkať ovce a kozy, ale aj vyskúšať jazdu na poníkoch. Okrem toho sa tu nachádza aj veľké prírodné ihrisko (hneď vedľa reštaurácie) a detská dielňa s divadielkom a ukážkou starobylej školy, kde sa pravidelne koná veľké množstvo workshopov.

Barokový biely somárik, jedno z najvzácnejších zvierat na zámku Schloss Hof. Na celom svete existuje len niekoľko stoviek jedincov tohto druhu. Foto: Miroslav Pochyba.

Akcie na zámku

1. Výstava cisárskeho striebra

Do 1. novembra 2022 si na zámku môžete pozrieť výstavu, ktorá reprezentuje dvorné stolovacie striebro z viedenského dvora. Na výstave nájdete umelecké diela zo zlata, striebra, porcelánu a skla. Hlavnú časť výstavy tvoria predmety z obdobia života Márie Terézie. Pozrieť si budete môcť ázijský porcelán, exponáty z domácich a zahraničných porcelánových dielní a tiež predmety, ktoré boli súčasťou cisárskeho stolovania.

2. Prehliadky v slovenčine

Na rozdiel od mnohých našich hradov a zámkov, interiéry zámku Schloss Hof si môžete pozrieť aj sami (bez sprievodcu) a môžete v nich stráviť toľko času, koľko chcete. Ak túžite po komentovanej prehliadke a neviete po nemecky, môžete sa zúčastniť prehliadky v slovenčine. Konajú sa každú nedeľu a počas slovenských sviatkov vždy o 11.30 a 13.30 hod. Trvajú približne 75 minút.

3. Jarná a letná výsadba

Ak vás na zámok ťahá skôr láska k záhradám ako k histórii, Schloss Hof vám ponúka ich návštevu na jar a v lete. Vďaka vykopávkam z obdobia Márie Terézie dokážu súčasní záhradníci, ktorých je približne 40, vysadiť záhony veľmi podobné tým, ktoré tu boli počas jej života. Navyše, farebná kombinácia kvetov je tu každý rok trochu iná, takže záhrady sa návštevníkom ukazujú vždy v trochu inom svetle.

V najnižšie položenej časti záhrady sa nachádzajú vysoké steny, lemované ovocnými stromami. Takže vždy, keď počas prechádzky trochu vyhladnete, môžete si tu v závislosti od sezóny odtrhnúť šťavnatú hrušku, jablko, broskyňu alebo marhuľu.

4. Vianočné trhy

Na zámku to žije aj cez Vianoce – hlavne počas adventu. Okrem Štedrého dňa je zámok otvorený celoročne a od 19. novembra do 18. decembra tu môžete zavítať každý víkend aj na populárne zámocké vianočné trhy. Na nich sa nepredávajú len vianočné lahôdky a punč, ale aj výrobky lokálnych umeleckých remeselníkov. Aj počas vianočných trhov je tu pripravený program pre deti; no tešiť sa môžete aj na skvelé prehliadky pre všetky vekové kategórie, počas ktorých sa dozviete zaujímavé hsitorky o miestnych vianočných tradíciách.

Záhrady sú počas tohto obdobia zatvorené.

Viac informácií sa dozviete na webovej stránke zámku Schloss Hof.


Text: Hana Šinaľová
Foto: Miroslav Pochyba

2/2
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu