8 dôvodov, prečo navštíviť Českosaské Švýcarsko

Vedeli ste, že Švajčiarsko je aj v Česku? A dokonca aj v Nemecku. Túto oblasť charakterizujú výnimočné prírodné úkazy a my máme pre vás 8 dôvodov, prečo sa sem vybrať.

České Švýcarsko je národný park, ktorý leží na severe Čiech na hranici s Nemeckom. Pre nemeckú oblasť, ktorá nadväzuje na tú českú, sa používa názov Saské Švýcarsko. Tu je niekoľko dôvodov, prečo sa sem vybrať.

1 Neobyčajné vysoké skalné steny

Pre oba národné parky, České a Saské Švajčiarsko ako aj pre susednú chránenú krajinnú oblasť Labské Pískovce, sú typické neobyčajne vysoké skaly. Skalné steny, brány a veže vystupujú nad okolitý les a vy sa môžete kochať pohľadom na ne z diaľky alebo kráčať rovno pomedzi ne…

2 Čarovné výhľady

Kúzelné putovanie od vyhliadky k vyhliadke a výhľady na kraj si užijete napríklad na Jetřichovských stenách. Všetky vyhliadky sú však krásne ráno, cez deň aj večer. Najslávnejšia je snáď Mariina skála s vyhliadkovým altánkom, ale krásne výhľady zažijete z väčšiny túr.

3 Najväčšia pieskovcová skalná brána v Európe

Pravčická brána. Foto: Martina S.

Jednou z najobľúbenejších turistických destinácii v Českom Švýcarsku je Pravčická brána – najväčší pieskovcový skalný most v Európe. Táto národná prírodná pamiatka leží pri obci Hřensko a má výšku až 16 m. Pri tomto symbole národného parku České švýcarsko sa nachádza aj zámoček Sokolí hnízdo.

Pravčická brána je navštevovaná už od konca 18. storočia. Dostať sa sem dá iba pešo, obľúbená je Gabrielina stezka z Mezní louky.

Pravčická brána a Sokolí hnízdo. Foto: Martina S.

4 Jeden z najkrajších riečnych kaňonov v Európe

Labský kaňon je národná prírodná pamiatka, ktorá sa tiahne medzi mestom Děčín a obcou Hřensko. Rieku Labe lemujú vysoké pieskovcové skaly, ktorých krásu môžete obdivovať vďaka turistickým trasám s mnohými vyhliadkami. Je to najmohutnejší pieskovcový kaňon v Európe.

5 Skalný most Bastei z roku 1851

V nemeckej časti, teda v Saském Švýcarsku, sa nachádza zaujímavý skalný útvar s vyhliadkovými plošinami a krásnym kamenným mostom lákajúcim množstvo turistov. Skalný most Basteibrücke pochádza z roku 1851, pred ním tu stál drevený most z roku 1824. Z tohto miesta nad riekou Labe sú krásne výhľady na údolie rieky a Labské pískovce. K mostu vedú rôzne turistické trasy, veľmi zaujímavá je najmä cestička Schwedenlöcher pomedzi vysoké skalné steny.

6 Česká architektúra a mestečká

Vstupy do Českého Švýcarska predstavujú mestá Děčín a Krásná Lípa. Děčín je väčšie mesto a na jeho okraji začína Labský kaňon. Krásná Lípa je malé mestečko, ktoré však kedysi patrilo k najbohatším mestám v Česku. Medzi krásne historické mestečká s pôvabnými námestiami patrí aj Česká Kamenice. Obľúbeným architektonickým kúskom je aj budova Stará Plynárna v Hřensku, ktorá v súčasnosti slúži ako reštaurácia.

Stará Plynárna v Hřensku. Foto: Shutterstock

7 Český turizmus

Český turizmus je rozvinutý a budete sa tu cítiť vítaní. Turistické cesty, mapy, informačné centrá a poriadok dopĺňajú ďalšie plusy. Napríklad výlety na loďkách po Edmundovej soutěske v Hřensku sa tu konajú už od dávna a váš prievozník vám po ceste loďkou porozpráva mnoho zábavných historiek.

8 Dlho nenarušená príroda

Táto oblasť bola ešte v 18. storočí nepriechodnou divočinou. Až v dobe romantizmu bola objavená krása prírody a v polovici 19. storočia vznikli v Českom Švýcarsku za pomoci rodiny Kinských krásne, pôvodne lovecké cesty v Jetřichovských skalách s vyhliadkami na ostrých skalnatých štítoch. Veľký boom a príliv turistov prišiel až s plavbami na loďkách koncom 19. storočia, no trvá dodnes.

Text a foto: MS

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu