Tip na výlet: Rozprávkový zámok Neuschwanstein v Bavorsku

25. novembra 2023
Jesenný Neuschwanstein

Obklopený alpskými kopcami uprostred nádherných hôr a malebných bavorských dediniek sa týči k oblakom zámok Neuschwanstein.

Súkromné sídlo plachého kráľa Ľudovíta II. Bavorského mu slúžilo ako útočisko, kam sa schovával pred svetom len so svojím služobníctvom. Zámok sa celosvetovo preslávil aj vďaka Waltovi Disneymu, ktorý sa ním inšpiroval v roku 1959 v rozprávke o Šípkovej Ruženke.

Kritici mu vyčítajú spojenie všetkých architektonických slohov, aj inšpiráciu operami Richarda Wagnera, ktorého Ľudovít obdivoval. Jeho nesporný pôvab však každý deň priláka tisícky turistov, ktoré ho neprestajne obliehajú.

Viac inšpirácií na cestovanie po celom svete nájdete v sekcii Cestovanie na našom webe.

Neuschwanstein nie je stredoveký hrad v pravom slova zmysle, ale skôr jeho romantická predstava. Ľudovítov otec mal v tejto oblasti impozantný zámok Hohenschwangau. Budúci kráľ tam trávil letá a blúdil medzi ruinami stredovekého hradu, na ktorých bol Hohenschwangau vybudovaný.

Jesenný Neuschwanstein Jesenný Neuschwanstein pri východe slnka Neuschwanstein

Projekt svojho vlastného zámku začal hneď, ako v roku 1864 zasadol na trón. Iróniou je, že Ľudovít žil na zámku iba 172 dní. Navyše, v impozantnom trónnom sále postavenom podľa vzoru známej mešity Hagia Sofia v Istanbule by nemohol byť hosťom ani sám Wagner, pretože zomrel šesť rokov pred dokončením stavby.

Podobné tipy nájdete aj v časopise RELAX. Predplaťte si ho hneď teraz!


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu