Poznáte pohorie Veľká Fatra? Takmer nedotknutá príroda, výhľady do ďaleka a jedny z tých najkrajších túr.

17. januára 2022

Slovenskí turisti vedia, že Veľká Fatra ponúka jedny z tých najkrajších túr a hrebeňoviek na Slovensku. Skúste odpovedať na týchto 10 otázok o Veľkej Fatre a získate inšpirácie, kam ísť na výlet.

0%

Kde sa nachádza pohorie Veľká Fatra?

Správne! Nesprávne!

Naše pohorie Veľká Fatra sa nachádza medzi Turčianskou kotlinou, v ktorej leží mesto Martin a Turčianske Teplice, a medzi Nízkymi Tatrami. Ak chcete vedieť, kde končí Fatra a začínajú Nízke Tatry, je to presne v Ružomberku, Liptovskej Osade a na Donovaloch.

Ktorý vrch Veľkej Fatry je najvyšší?

Správne! Nesprávne!

Najvyšší vrch Veľkej Fatry je Ostredok s výškou 1 595 m n. m. Leží na hlavnom hrebeni, je z neho krásny kruhový výhľad a prechádza tadiaľ aj Veľkofatranská magistrála značená červenou turistickou značkou.

Viete, ktorá časť v rámci Veľkej Fatry bola ako prvá vyhlásená za chránené územie? Bolo to ešte predtým, ako bola Veľká Fatra vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť a neskôr za národný park.

Správne! Nesprávne!

Harmanecká tisina bola vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu už v roku 1949. Chráni najmä pôvodný treťohorný druh tisu obyčajného, ktorý sa tu, v Národnom parku Veľká Fatra, vyskytuje najhojnejšie v rámci strednej Európy. Okrem toho tu nájdete zaujímavé krasové formy horniny.

V blízkosti sa nachádza aj Harmanecká jaskyňa. Viete, čím je zaujímavá?

Správne! Nesprávne!

Harmanecká jaskyňa je kvapľovou jaskyňou, ktorej odhalená dĺžka je momentálne 2 763 m. Vy sa v jaskyni budete môcť prejsť 1020 m. V jaskyni sa nachádzajú jazierka dokonca aj so vzácnymi jaskynnými perlami. Kamenná váza vo Dóme Pagod je aj v znaku Harmaneckej jaskyne.

Na tento vrch sa dostanete túrou z Jasenskej a Belianskej kotliny a jedným najkrajších vrchov na západe Veľkej Fatry. Ako sa volá?

Správne! Nesprávne!

Názov Lysec bol pravdepodobne odvodený od lysej (holej) stráni na vrchole kopca, vďaka čomu môžete za dobrého počasia vidieť Malú Fatru, Vysoké aj Nízke Tatry či Vtáčnik.

Pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry vo Veľkej Fatre aj osada:

Správne! Nesprávne!

Vlkolínec je našou pamiatkou, ktorá je zapísaná na Zozname Svetového dedičstva UNESCO. Táto osada drevorubačov a uhliarov vznikala v 14. a 15. storočí. V rámci karpatského regiónu sa Vlkolínec považuje za najlepšie zachovaný reprezentant osady a esteticky ho dotvára okolitá scenéria Veľkej Fatry.

Jedna z najznámejších dolín Slovenska, ktorá je východiskovým bodom na krásne túry a kde sa nakrúcal aj prvý film o Jánošíkovi, sa volá:

Gaderská dolina, túra Veľká Fatra. Foto: Martina Strihová
Správne! Nesprávne!

Z Gaderskej doliny vedie nádherná túra na Tlstú a Ostrú s kruhovým výhľadom do širokého okolia. Tečie tu priezračný potok, v ktorom žijú pstruhy a sivone. Sú tu bohaté lesy a množstvo druhov rastlín a kvetov v tejto doline a na svahoch by sme mohli nazvať „botanickou záhradou“.

V masíve Tlstej sa nachádza niekoľko jaskýň. Viete, čo sa našlo v jaskyni Mažarná?

Správne! Nesprávne!

V jaskyni Mažarná sa našli pozostatky jaskynného medveďa, našli sa tu aj stopy z doby bronzovej a granáty zo Slovenského národného povstania. Za vchodom do jaskyne sú 2 chodby. Granátová chodba, kde sa našli granáty a Stĺpová chodba s kvapľami a stalagmitmi.

Jednou z horských chát v Veľkej Fatre patrí táto:

Správne! Nesprávne!

Borišovská chata je cieľom mnohých vysokohorských túr, ale aj východiskovým bodom na výstup na hlavný hrebeň a vrchy Borišov, Ploská, Ostredok a Krížna. Ak sú postele obsadené, dá sa tu prespať aj v spacáku na karimatke.

Viete, koľko kilometrov meria Ľubochnianska dolina?

Správne! Nesprávne!

Ľubochnianska dolina je najdlhšou dolinou Veľkej Fatry a zároveň najdlhšou dolinou na Slovensku.

Veľká Fatra
Výborne!

Vynikajúco! Si skúsený turista, Veľkú Fatru poznáš veľmi dobre. Ak chceš, otestuj sa aj v kvíze o Malej Fatre, o tom, či poznáš týchto 10 tipov, ako ušetriť peniaze počas turistiky v zime na horách alebo vyskúšaj kvíz pre expertov v cestovaní o hlavných mestách Európy 2.
Celkom dobre

Fajn! Ako turista asi máš niečo prejdené, o Veľkej Fatre niečo už vieš a veríme, že si sa aj naučil. Ak chceš, otestuj sa aj v kvíze o Malej Fatre, o tom, či poznáš týchto 10 tipov, ako ušetriť peniaze počas turistiky v zime na horách alebo vyskúšaj kvíz pre expertov v cestovaní o hlavných mestách Európy 2.
Upppsss....

Hmmm... Veľkú Fatru si zatiaľ dobre nepoznal, ale veríme, že si sa niečo o nej naučil. Ak chceš, vylepši si skóre v kvíze o Malej Fatre, o tom, či poznáš týchto 10 tipov, ako ušetriť peniaze počas turistiky v zime na horách alebo vyskúšaj kvíz pre expertov v cestovaní o hlavných mestách Európy 2.

Text: MS
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu