Ako dobre poznáte Malú Fatru, jedno z najkrajších pohorí na Slovensku?

10. januára 2022

Malá Fatra patrí k tým najkrajším pohoriam na Slovensku a jej vrcholy sa zaraďujú medzi tie najkrajšie vrcholy na turistiku. Okrem toho sú tu aj zaujímavé tiesňavy a kaňony, vodopády a jazerá. Vyskúšajte sa, ako dobre ich poznáte a inšpirujte sa spolu s nami, kam ísť na túru.

0%

Najskôr sa zorientujme na mape Slovenska. Viete, kde sa nachádza pohorie Malá Fatra?

Správne! Nesprávne!

Malá Fatra leží pri mestách Martin, Dolný Kubín, Žilina a Rajecké Teplice. Tiahne sa popri Turčianskej kotline, po jej západnej strane, až na Oravu.

Na aké dve časti sa delí Malá Fatra?

Správne! Nesprávne!

Malá Fatra sa delí na dve časti, a to na Krivánsku Malú Fatru, ktorej najvyšším vrchom je Veľký Kriváň a Lúčanskú Malú Fatru pomenovanú podľa jej najvyššieho vrchu Veľká Lúka.

Ktoré miesto predeľuje Malú Fatru na Lúčanskú a Krivánsku?

Správne! Nesprávne!

Pohorie Malá Fatra je rozdelené riekou Váh na mieste Strečianskeho priesmyku. Na sever od priesmyku leží Krivánska Malá Fatra, ktorá je národným parkom, na juh leží Lúčanská Malá Fatra.

Ktorá priehrada sa nachádza na Váhu v oblasti Malej Fatry?

Správne! Nesprávne!

Krpeľany, to je umelo vytvorená priehrada, ktorá sa využíva na výrobu elektriny. Nie je ideálna na plávanie, je však rajom rybárov a je to príjemné prostredie na prechádzku.

Ktoré jazero má prezývku „slovenské plitvice“?

Správne! Nesprávne!

Je to jazero Šútovo, ktoré vzniklo zatopením lomu. Je to obľúbené miesto na kúpanie s veľmi čistou vodou, ktoré je krásne vo všetkých ročných obdobiach a má dokonca aj svoju nudistickú pláž.

Šútovský vodopád je najväčším vodopádom Malej Fatry. Koľký v poradí je spomedzi najväčších vodopádov na Slovensku?

Správne! Nesprávne!

Šútovský vodopád je 4. najväčší vodopád na Slovensku a meria až 38 m. K tomuto majestátnemu vodopádu, ktorý je zároveň aj jedným z našich najkrajších vodopádov, sa dostanete z obce Šútovo od chaty Fatranka asi za 1,5 hodinu. Je to veľmi pekná turistická trasa.

Viete, ako sa volá tento obľúbený vrchol Malej Fatry, ktorý leží neďaleko dediny Rajec?

Správne! Nesprávne!

Z Kľaku je krásny výhľad na všetky svetové strany. Ako východiskový bod na túru turisti často využívajú obce Vrícko alebo Fačkov (pri Rajeckej Lesnej).

Ďalší obľúbený vrchol Malej Fatry, ktorý leží neďaleko Terchovej a je považovaný za jeden z najkrajších vrcholov na Slovensku, sa volá:

Správne! Nesprávne!

Veľký Rozsutec s výškou 1609 m n. m. je jedným z najkrajších vrcholov a jednou z najkrajších túr na Slovensku vôbec. Z dominantnej skaly na jeho vrchole je výhľad na všetky strany. Veľký Rozsutec je symbolom Malej Fatry a nachádza sa aj v logu Národného parku Malá Fatra.

Pod Veľkým Rozsutcom sa nachádzajú známe tiesňavy alebo kaňony, ktoré sa volajú:

Správne! Nesprávne!

Prekrásne kaňony Jánošíkove diery vyformoval Dierový potok, na ktorom sa nachádza vyše 20 vodopádov. Síce prechádzate po rôznych lávkach, rebríkoch a častiach s reťazami, túra nie je náročná a dá sa absolvovať aj s deťmi.

Viete, aká jaskyňa sa nachádza vnútri Malého Rozsutca?

Správne! Nesprávne!

V Malom Rozsutci na nachádza vzácna kryštálová jaskyňa s unikátnou kalcitovou výzdobou. Jej dĺžka je 26 m, je však verejnosti neprístupná a v minulosti ju dokonca vykradli.

Ako dobre poznáte pohorie Malá Fatra?
Výborne, gratulujeme!

Malú Fatru poznáte veľmi dobre! Poznáte tak aj iné oblasti Slovenska? Vyskúšajte sa, či poznáte aj Záhorie, pohorie Tribeč alebo Národný park Slovenský kras.
Celkom dobre

Fajn, o Malej Fatre niečo už viete. Poznáte však aj iné oblasti Slovenska? Vyskúšajte sa, či poznáte aj Záhorie, pohorie Tribeč alebo Národný park Slovenský kras.
Ups...

No, o Malej Fatre ste toho zatiaľ veľa nevedeli, no snáď ste sa dozvedeli. Poznáte lepšie iné oblasti Slovenska? Vyskúšajte sa, či poznáte aj Záhorie, pohorie Tribeč alebo Národný park Slovenský kras.

Text: MS
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu