Chcete zažiť Veľkú migráciu?
S pojmom Veľká migrácia sa stretol už nejeden milovník zvierat. Prečo a kedy sa tento proces začína? Odkiaľ a kam smerujú milióny zvierat? Unikátny prírodný jav je lákadlom pre nadšencov safari.
Pláne východnej Afriky sú každoročne svedkami gigantickej migrácie veľkých cicavcov na Zemi. Až 2,5 milióna kusov zvierat sa presúva v kruhu po migračnej ceste medzi národnými parkmi Serengeti v Tanzánii a Masai Mara v Keni. „Hlavnými hrdinami“ sú zebry, gazely a pakone. Počas jedného okruhu za vodou a potravou nachodia za rok vyše tisíc kilometrov.
Pakone odchádzajú, len čo sa v napájadlách zdvihne množstvo minerálov a solí a voda už pre ne nie je pitná. Druhým dôvodom je vypasenie trávy. Hľadajú čerstvú trávu, ktorá má na miestach po dažďoch vyšší obsah fosforu a dusíku. Deje sa tak už milión rokov.
Ešte pred pakoňmi prichádzajú ale zebry. Spásajú vyššiu trávu, ktorá má od 10 do 15 cm, ako sú schopné spásať pakone. Tie si pochutnávajú na tráve vysokej od 5 do 10 cm. Pakone zasa nasledujú gazely konzumujúce trávu vysokú do 5 cm.
Kolobeh a nástrahy migrácie
Kolobeh migrácie je rozdelený do etáp podľa hlavných zastávok, ktoré zvieratá robia v určitých oblastiach. Ich pohyb možno predvídať len čiastočne, pretože sa „rozhodujú“ podľa aktuálneho stavu pastvín a výskytu dažďov, často aj mimo turistických trás.
Keď narazíte na hlavnú skupinu, ktorú tvorí až niekoľko tisíc jedincov, zastihnete ju buď ako sa pasie, odpočíva, alebo presúva. Pasúce sa stádo budí dojem, ako by stálo na mieste, ale v skutočnosti sa pozvoľna posúva krajinou. Úžasný zážitok sa vám naskytne pri pohľade na zvieratá, ktoré na pochode krajinou vytvoria dlhý rad.
Ako to vyzerá na najvzdialenejších ostrovoch sveta?
Pakone, zebry aj gazely prenasledujú šelmy, ktoré žijú v daných lokalitách. Môžu to byť levy, leopardy, hyeny, ale aj krokodíly. Niektoré z nich sa čiastočne presúvajú do oblasti, kde sa rodia mláďatá, ktoré sú ľahšou korisťou. Na safari tak môžete byť svedkami aj úspešného lovu.
Najčastejšie umierajú pakone, končia v čeľustiach šeliem a krokodílov, ale svoju púť končia aj prirodzeným spôsobom – na starobu, vyčerpanie, zranenia, utopenie v riekach alebo choroby. Ak sa k brehom riek, kadiaľ vedú migračné cesty, dostanete niekoľko týždňov po prechode, naskytne sa vám pohľad na neuveriteľné množstvo uhynutých zvierat. Brehy pokrýva toľko zdochlín, že nemáte kam šliapnuť. Je to raj pre mrchožrútov. Stav populácie pakoňov je ale aj napriek tomu stabilný.
Masai Mara
Kenská Masai Mara je najvýznamnejším parkom v krajine. Jej názov je zložený z názvu dominantného kmeňa Maasai a slova Mara, čo v jazyku maa znamená „bodkovaná“. Rovnaké meno nesie aj tunajšia hlavná rieka.
Na prelome augusta a septembra sa tu stretávajú pakone bielobradé, zebry stepné a gazely Thomsonove, aby spoločne vyrazili do Serengeti. Pakone rodia mláďatá a spolu tvoria stádo, v ktorom ich môžete napočítať až 1,6 milióna, k tomu prirátajte 600 000 zebier a 400 000 gaziel. Obrovská skupina sa podľa aktuálnej situácie, ktorá je závislá od vody a pastvy, pohne v priebehu októbra do juhovýchodného Serengeti.
Počas celého roka môžete v Masai Mara pozorovať slony africké, dlhokrké žirafy, rôzne druhy antilop (antilopy losie, byvolce alebo gazely Grantove a Thomsonove), hyeny, ale aj vzácne nosorožce dvojrohé. Pštrosy sa savanou túlajú osamote alebo v skupinkách. Rieka Mara je zasa domovom nebezpečných predátorov – hrochov a krokodílov.
Každého návštevníka parku ale najviac lákajú veľké mačky. V Masai Mara máte veľkú šancu pozorovať levy. Je ich tu dostatok, sú zvyknuté na prítomnosť áut, a tak je ich ľahké nájsť. Môžete vidieť aj gepardy a leopardy, ktorých je síce pomenej ako levov.
Serengeti
Najväčší park východnej Afriky má celkovú plochu 14 000 km2. Serengeti v jazyku Maasaiov, posledných pôvodných obyvateľov v tejto oblasti, znamená Nedozerné pláne. Taký pohľad sa vám tu naskytne. Na nekonečné savany, ktoré obýva nespočetné množstvo zvierat rôznych druhov a bez náznaku civilizácie.
Budete sa cítiť ako prví objavitelia nových končín. Antilopy, žirafy, slony, levy, zebry. Skrátka všetko, pre čo na safari idete.
Za hranicou týchto parkov môžete stretnúť Maasaiov, pastierov a kedysi obávaných bojovníkov odmietajúcich výdobytky nášho moderného sveta. Obliekajú sa do jednoduchého odevu z jedného kusa károvanej látky, nosia oštep na ochranu stád proti predátorom a sandále vyrobené z použitých pneumatík, a svoje stáda dobytka ženú za pastvou či vodou.
Kedy sa sem vybrať?
Prvé pakone prekračujú hranicu Serengeti a Masai Mara už v júni a posledné odchádzajú v novembri. V najpopulárnejšej turistickej sezóne sa migrácia odohráva práve tu. Na pozorovanie tisícových stád pakoní, ale aj lovu divokých šeliem neexistuje lepšie miesto ako Masai Mara počas leta a jesene. V ľahko dostupnej rezervácii máte šancu vidieť prírodný zázrak takmer pol roka. Klienti cestovnej kancelárie BUBO si vychutnávajú takéto pozorovanie už tri desaťročia a s profesionálnymi sprievodcami lovia unikátne zážitky.
Ak chcete zažiť Veľkú migráciu, kliknite na bubo.sk.
Text a foto: BUBO