Cyklistická obuv nie je na parádu. Zaručí vám rýchlosť aj bezpečie

10. marca 2023
Cyklistické tretry

Pokiaľ patríte k vášnivým cyklistom, nepochybne nedáte dopustiť na kvalitnú cyklistickú obuv. Ak ste však skôr „sviatočný“ cyklista, zrejme s ňou až toľko skúseností mať nebudete. Rozhodne vám však odporúčame vyskúšať si špeciálne topánky na bicyklovanie – užijete si viac zábavy, bezpečia, pohodlia i relaxu.

Tretry či cyklo topánky už v ponuke výrobcov nájdete naozaj od výmyslu sveta. Cyklistické topánky, alebo cyklo tretry odlišuje od bežnej obuvi snaha o čo najlepší prenos výkonu z vašich chodidiel do pedálov, sú teda navrhnuté tak, aby ste sa v nich cítili pohodlne najmä na bicykli. Čím sú tretry pohodlnejšie mimo bicykel, tým menej efektívne budú pri jazde, a naopak. Tieto faktory sú ako spojené nádoby a mali by ste na to myslieť pri výbere vhodnej obuvi pre váš štýl jazdy. Budete v nich totiž tráviť dlhé hodiny.

Najpohodlnejšie sú cykloturistické tretry, ktoré okrem bicyklovania môžete využiť aj na klasickú turistiku. Charakterizuje ich pomerne mäkká podrážka, ktorá umožňuje voľný pohyb chodidla a nebude sa vám v nich šmýkať ani na skale či koreňoch v lese. Kompromis však musíte urobiť v efektivite prenosu sily z nohy na pedál, kde tieto tretry nevynikajú, avšak pre rekreačného cyklistu to nie je problém.

Vyšším levelom je športová tretra na horskú cyklistiku, v nej taktiež môžete chodiť, avšak na dlhé prechádzky to už nie je, keďže tuhšia podrážka je efektívnejšia pri bicyklovaní ale menej pohodlná pri chôdzi.

Ak sa venujete športovej jazde na cestnom bicykli, jedinou správnou možnosťou je cestná cyklo tretra. V nich je chôdza utrpením, ale počas jazdy je tvrdá plastová či karbónová podrážka na nezaplatenie. Tieto tretry sú navrhnuté a vyrobené tak, aby ste nemuseli robiť kompromis ani pri výkone a aerodynamike.

Špecifickou kategóriou sú cyklo topánky pre gravity disciplíny na horskom bicykli, teda jazdcov z kategórie enduro, all-mountain či downhill. Tieto topánky vyzerajú na prvý pohľad ako bežné botasky, avšak ich podrážka je navrhnutá tak, aby poskytovala dostatočnú oporu pri jazde a grip s bežným pedálom aj v tom najdrsnejšom teréne.

Foto: DMT.

Ak chcete využiť potenciál tretier na maximum, k väčšine tretier budete potrebovať vhodný nášľapný pedál, ktorý vytvorí pevné spojenie medzi vami, teda tretrou, a bicyklom. Typ pedálu by mal korešpondovať s typom bicykla, či už je to cestný nášľapný pedál, kde sú zarážky (alebo aj ľudovo povedané kufre) väčšie a vyčnievajú z podrážky tretry, alebo nášľapný pedál do terénu, kde je zarážka menšia a je ukrytá v podrážke tretry. Modelov, výrobcov a prevedení je nesmierne množstvo, stačí si len vybrať podľa osobných preferencií. 

Pri kúpe myslite na množstvo faktorov

Pri kúpe cyklo topánok určite nezanedbajte ich skúšanie. Prejdite sa v nich, skúste ich vyskúšať na bicykli v sede i v stoji. V tretre budete tráviť dlhé hodiny a je možné, že sa vám počas horúcich letných dní noha trochu zväčší, myslite na to. Skontrolujte stielku – oceníte ju napríklad aj pri absorbovaní potu. Zvážte tiež kúpu návlekov, prípadne ohrievačov prstov, v zime budú na nezaplatenie. Samozrejmosťou by mali byť aj funkčné ponožky, ktoré ideálne odvádzajú vlhkosť a sú ventilované na leto a zas teplé na zimu. Vďaka špeciálnemu úpletu v nich budete mať nohy pekne spevnené a zlepší sa vám prietok krvi v chodidlách.

Nezabúdajte sa o svoju cyklistickú obuv dôkladne starať. Vhodná je klasická hubka a teplá mydlová voda, prípadne bežná kefka na topánky. Po vyčistení obuv vypchajte novinovým papierom a nedávajte príliš blízko ohrievacích telies.  

Aké modely vám odporúčame my?

Pre profesionálov

Cyklistické tretry BOA – DMT KR0

Špičkové pretekárske cyklistické tretry s karbónovou podrážkou a systémom BOA – DMT KR0

Ak patríte k profíkom, neváhajte do nich investovať. Rozhodne to neoľutujete. Pretekár Elia Viviani ich označil za najľahšie a najlepšie padnúce tretry, aké kedy mal. Model KR0 zosobňuje vrchol dokonalých vlastností pletenej obuvi DMT. Najmodernejšia technológia úpletu, karbónová podrážka, dvojité zapínanie Boa a integrovaná horná konštrukcia sa starajú o to, že si už na nohy nebudete chcieť obuť nič iné.


Triatlonové tretry DMT KT1

Špičkové pretekárske triatlonové tretry na bicykel

Simone Mitchell z PPR Teamu ich opísal: „Sú úžasne pohodlné, ľahké a rýchlo sa dajú obuť aj v závodných podmienkach. Takmer ihneď, ako vyrazím na bajku, sú suché a s úpletovým zvrškom a BOA systémom vyzerajú úžasne.“ Úpletová konštrukcia zvršku je ideálna pre triatlonistov a ponúka výnimočnú priedušnosť, rýchle schnutie, skvelé pohodlie i bez ponožiek a tiež výborný strih a podporu. BOA® Fit Systém a karbónová podrážka premenia vaše watty na rýchlosť.


Pre bežných cyklistov

MTB tretry TK10

MTB tretry TK10

Poskytujú komfort a stabilitu pri jazde i chôdzi vďaka kvalitnej podrážke Michelin. Zvršok z úpletu zas ponúka vynikajúce prispôsobenia sa chodidlu, skvelú vzdušnosť. Otočné koliesko BOA umožňuje jednoduché, ale zároveň funkčné upnutie chodidla. Tretry sú vhodné pre klasické i SPD pedále.


Cestné tretry DMT KR4

Cestné tretry so systémom BOA DMT KR4

Sú vysoko kvalitné a disponujú kompletným úpletovým zvrškom. Systém BOA® Fit a kompozitná nylonová podrážka ponúkajú spoľahlivý výkon. Samozrejmosťou sú reflexné prvky.


Nezabudnite na nevyhnutné doplnky


Text: SK Profi Bike
Foto: SK Profi Bike, DMT

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu