Domáce wellness

3. septembra 2022

Na to, aby sa váš deň zmenil k lepšiemu, netreba veľa. Stačí si nájsť čas len pre seba a priamo doma si počas dlhých večerov vytvoriť atmosféru, pri ktorej môžete relaxovať, aby ste načerpali energiu do nového dňa.

Najprv upracte 

Nemusíte študovať feng-šuej, aby ste vedeli, že čistý, uprataný domov robí zázraky s vašou duševnou pohodou a celkovým zdravím. Podľa starého čínskeho umenia sú priestory navzájom prepojené a umožňujú prúdenie pozitívnej energie celým domom. Skrinky alebo zásuvky preplnené haraburdami blokujú prúdenie životnej energie čchi, preto sa zbavte všetkého, čo nepotrebujete.   

TIP 1  

Skúste každé ráno 10-minútovú upratovaciu výzvu. Nastavte si časovač, vezmite do ruky odpadkový kôš a pozbierajte doň všetko nepotrebné. Vyhodené veci nezabudnite separovať! Po týždni zistíte, že máte doma oveľa menej neporiadku a pokojnejšiu myseľ. 

TIP 2 

Odfoťte si tú časť domu, v ktorej vládne chaos, a potom si dajte 20 minút na to, aby ste ju dali do poriadku. Keď zazvoní budík, urobte si prestávku. Ak si na prácu vyhradíte čas, nebude vám pripadať taká úmorná. Porovnaním fotografií „pred“ a „po“ získate pocit zadosťučinenia. 

Nemusíte študovať feng-šuej, aby ste vedeli, že čistý, uprataný domov robí zázraky s vašou duševnou pohodou a celkovým zdravím. Foto: Shutterstock.

Nepodceňujte svetlo 

Rovnako ako rastliny, ktoré využívajú svetlo ako hlavný zdroj energie, aj my ľudia potrebujeme svetlo. Prírodné slnečné svetlo nás údajne robí šťastnejšími a môže prispieť aj k zníženiu symptómov depresie. Keď ste cez deň doma, odtiahnite závesy alebo zdvihnite žalúzie a vpustite ho dovnútra.

V zime, keď je svetla stále menej, sme odkázaní na to umelé. Farba  svetla dokáže udávať tón a formovať našu náladu. Vyberte si preto mäkké, teplé tóny, ktoré vám pomôžu večer relaxovať, a jasné chladné svetlo nechajte v domácej kancelárii či kuchyni, ktoré využívate počas dňa. Ak sa chystáte urobiť si relax v kúpeľni, zapáľte si sviečky. Mihotajúce plamienky vás upokoja a príjemne naladia.  

Nájdite si dokonalý kútik 

Navrhnite si doma miesto, ktoré bude vyhradené na čítanie alebo meditáciu.   

  • Snažte sa dostať do svojho domova čo najviac prírody v podobe rastlín.  
  • Váš čitateľský kútik by malo prestupovať čo najviac prirodzeného slnečného svetla. 
  • Neoddeľujte sa od vonkajšieho sveta, aby ste sa nestali väzňom vo vlastnom byte.  
  • Najpríjemnejšie je sedenie pri okne – musí byť čisté.  
  • Existuje dokonca trik, ako zamaskovať hluk z ulice. Neverili by ste, ale dokáže to zvuk vody v interiérovej fontáne.  
Navrhnite si doma miesto, ktoré bude vyhradené na čítanie alebo meditáciu. Foto: Shutterstock.

TIP 1 | Cvičte láskavosť a vďačnosť 

Aj Lady Gaga trénuje láskavosť k ostatným a vďačnosť za to, čo sa jej v živote deje. Klinické štúdie potvrdili, že ľudia, ktorí  si vedú denník vďačnosti a pravidelne si zapisujú, za čo sú vďační, sú v lepšom psychickom stave, majú lepšie fyzické zdravie a do budúcnosti hľadia s optimizmom.  

TIP 2 | Urobte z jedného pera „kúzelné“ 

Náhodne si vyberte pero a označte ho ako „magické“. Používajte ho len na písanie pozitívnych vecí. Áno, uznávame, že to znie smiešne, ale my ľudia si vytvárame silné spojenie s predmetmi. Predstavte si svoju obľúbenú hračku alebo talizman z detstva. Využite toto pozitívne spojenie, kedykoľvek budete chcieť alebo potrebovať. Najskôr však vyskúšajte svoje nové magické pero tak, že si napíšete milostný list. 

Vyčistite doma vzduch 

Keď je vo vnútri obmedzená cirkulácia vzduchu, životné prostredie, v ktorom jete, spíte a pracujete, môže obsahovať alergény, baktérie a dokonca aj vírusy. Niekedy je vonku príliš horúco alebo zima alebo môžete bývať blízko staveniska, vtedy vám pomôže čistička vzduchu, ktorá ho zbaví nečistôt a môže ho aj zvlhčiť, čo oceníte najmä počas vykurovacej sezóny. V takom prostredí je radosť sa nadýchnuť. 

TIP 1 

Už 20-minutové jógové dýchanie dokáže zdvihnúť náladu a dokonca zlepšiť pamäť. Vyskúšajte toto: vytvorte pravým palcom a ukazovákom písmeno L, zhlboka sa nadýchnite, palcom zatlačte na pravú stranu nosa, aby ste zablokovali pravú nosnú dierku, výdych. Teraz nádych. Zablokujte ľavú nosnú dierku a uvoľnite pravú, vydýchnite. Nádych a opäť vymeňte strany.  

TIP 2 

Sadnite si, oprite si chrbát a uvoľnite krk. Zatvorte oči a zapojte všetky zmysly. Všímajte si, čo počujete, cítite, vidíte, akú chuť máte v ústach. Zapájanie zmyslov je skvelý spôsob, ako sa „uzemniť“ vo svojom tele a prítomnom okamihu. 

Voňavý relax vo vani 

Neverili by ste, čo všetko sa dá pridať do kúpeľa! Svojej pokožke môžete naordinovať detox a kým sa voda napúšťa, ponoriť do nej päť až desať vrecúšok zeleného čaju.  

Med je rovnako ako zelený čaj plný antioxidantov, pokožku však navyše dokáže zvláčniť. Med sa ľúbi aj so sušeným mliekom (ale i s levanduľou alebo kúpeľnou soľou). Šup s ním do vane! Obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá sa správa podobne ako a-hydroxylové kyseliny v drahých telových mliekach. Odstraňuje odumreté bunky, preto je po nich pokožka jemnejšia a mäkšia.  

Levanduľa vo vodnom kúpeli zmierňuje napätie a únavu svalov. Stačí do vody namočiť vrecúško s čajom alebo pridať pár kvapiek esenciálneho oleja. S mliekom alebo soľou vo vode sa z nej stáva elixír, ktorý upokojí podráždenú pokožku, stačí štyri až päť lyžíc.  

Svojej pokožke môžete naordinovať detox a kým sa voda napúšťa, ponoriť do nej päť až desať vrecúšok zeleného čaju. Foto: Shutterstock.

Ak túžite omladnúť, pridajte tri polievkové lyžice olivového oleja. Podporuje imunitu pokožky a dokáže v nej udržať kolagén. Tak zmierňuje tvorbu vrások.  

Dali ste si do tela v posilňovni? Prisypte si do kúpeľa Epsom soľ, dokáže podporiť rozkladanie kyseliny mliečnej, a tým zmierňuje bolesti svalov.  

Ovsené vločky upokojujú podráždenú pokožku, ktorá páli a svrbí.  

Citrón dokáže oživiť unavenú pleť a stiahnuť póry. Do vane vám stačí šťava z piatich až šiestich citrónov.  

Lyžica nasekaného zázvoru do vody odstráni z tela toxíny, zmierni bolesti svalov a prehreje celé telo.  

Škorica má dezinfekčné vlastnosti, čo sa hodí najmä po chorobe. 

TIP | Ukončite sprchu osviežujúcim výbuchom 

Po umytí teplou vodou prepnite na 30 sekúnd na studenú. Dostanete extra dávku energie – telo sa vtedy pokúša šetriť teplom a naštartuje obeh. Studená voda pomáha uvoľňovať endorfIny, ktoré by mohli mať antidepresívny účinok. 

Čas pre seba a bylinky 

My ženy máme tendenciu odkladať svoje potreby na vedľajšiu koľaj, ale už niekoľko minút, keď zostanete len so svojím  „ja“, vám pomôže reštartovať. Prestávka na vychutnanie si obľúbenej horúcej šálky čaju a niekoľko hlbokých nádychov vám umožní zahriať si ruky a oddýchnuť si. Ľubovník pomáha pri depresii, materina dúška upokojuje nervy, valeriána a medovka navyše pôsobia aj proti úzkosti. A prospeje to aj vášmu srdcu. Už len 15 minút osamote vedie k relaxácii a zníženiu stresu. 


TEXT: RELAX
FOTO: isifa/shutterstock 

1/1
Zavrieť reklamu