Poznáte izbové rastliny? Vyskúšajte sa, či spoznáte týchto 10 rastlín, ktoré môžu skrášľovať váš domov

22. marca 2022
Izbové rastliny, kvetinárstvo. Foto: Shutterstock

Vybrali sme pre vás 10 obľúbených skvostov spomedzi izbových rastlín, ktoré nie sú príliš náročné na pestovanie. Vyskúšajte sa, či ich spoznáte, a možno vás zároveň inšpirujeme kvetmi, ktoré by sa vám domov hodili.

0%

Ako sa volá izbová rastlina na obrázku?

Monstera skvostná, izbové rastliny. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Monstera skvostná pochádza z Mexika a Strednej Ameriky. Je to popínavá rastlina, a tak sa jej lepšie darí, ak má oporu. V prírode sa dorastá do výšky 10 m, niekedy až 20 m. Plody monstery sú jedlé, konzumujú sa buď surové, alebo sa z nich vyrábajú marmelády, sirupy, či prísada do zmrzlín.

Aký ľudová názov má táto izbová rastlina?

Sansevieria, svokrine jazyky, izbová rastlina. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Svokrine jazyky (Sansevieria) sú nenáročné na pestovanie, nevadia im totiž suché podmienky. Táto rastlina pochádza z Ázie a Afriky a existuje minimálne 60 jej rôznych druhov, takže je na vás, ktorý z nich si vyberiete.

Kvety tejto rastliny pripomínajú ľalie, ako sa volá?

Lopatkovec, izbové rastliny. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Lopatkovec (spathiphyllum) sa dorastá do výšky okolo jedného metra. Kvitne celé dva mesiace a v určitom čase dňa kvety aj príjemne voňajú. Lopatkovec vie výborne čistiť vzduch v miestnosti.

Poznáte túto izbovú rastlinu?

Zamiokulkas, izbové rastliny. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Zamiokulkas je zaujímavá nenáročná izbová rastlina, ktorá sa na trhu objavila až okolo roku 2000. Výrazne zlepšuje kvalitu vzduchu v miestnosti, pretože vstrebáva benzén a oxid uhličitý. Pochádza z východnej Afriky, kde sa využíva v domorodej medicíne. Listy pomáhajú pri ušných bolestiach a kožných chorobách, ale pre kozy môžu byť jedovaté.

Ako sa volá táto rastlina s veľkými listami?

figovník kaučukový, fikus. Izbové rastliny. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Obľúbený figovník kaučukový je skôr známy ako fikus, toto slovo označuje vybrané dekoratívne druhy figovníka. Tento strom sa v trópoch dorastá do výšky 30 až 60 m a jeho kmeň meria v priemere až 2 m. Z kmeňa vyrastajú vzdušné korene, ktoré sa používajú na budovanie mostov. Mladé rastliny majú väčšie listy než staré.

Tento druh fikusu s menšími listami je známy pod prezývkou:

Fikus benjamín. Izbové rastliny. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Figovník drobnolistý alebo benjamín je nenáročná izbová alebo kancelárska rastlina. V trópoch, kde teplota neklesá pod 15°C, ho môžete pestovať aj vonku. Je národnou rastlinou Bangkoku.

Ako sa volá táto vzácna rastlina?

Hroznový brečtan, izbové rastliny. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Hroznový brečtan je nenáročná izbová ťahavá rastlina, jej pôvodný biotop sa nachádza v tropickej Venezuele, kde sa brečtan môže ťahať až do dĺžky 3 m. Hroznový brečtan pekne rastie aj pri slabšom svetle, stredne nízkej teplote a nepotrebuje veľa vody.

Aký ľudový názov nesie táto rastlina?

Čínska ruža, ibištek, kvet, izbové rastliny. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Ibištek čínsky alebo ľudovo čínska ruža pochádza Číny a do Európy bol privezený už okolo roku 1731. Vo voľnej prírode sa dorastá do výšky 1,5 m. Kvety môžu byť jednoduché zvonovité, ale aj plné. Môžu byť červené, ružové, biele, žlté aj oranžové. Je to nenáročná rastlina, ale v zime potrebuje priame slnečné lúče.

Viete, aké podmienky má rada papraď?

Papraď, izbové rastliny. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Papraď pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky. Najradšej má polotieň, neznesie priame slnko. Neznáša prievan a prudké zmeny teploty napr. pri vetraní. Má veľmi rada vlhký vzduch, ale neznáša vlhčenie zhora.

Viete, ako sa volá rastlina pochádzajúca z ostrova Moorea vo Francúzskej Polynézii?

Potosovec zlatý. ťahavé popínavé izbové rastliny. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Okrem toho, že vás potosovec poteší svojou krásou, bude vám aj čistiť vzduch v miestnosti.

Izbové rastliny
Výborne!

Monstera skvostná, izbové rastliny. Foto: Shutterstock

V izbových rastlinách sa vyznáte jednoducho skvele. Odporúčame vám vyskúšať si aj kvíz o stromoch, ktoré rastú okolo nás alebo kvíz o kyslíku, ktorý by ste mali ovládať z učiva zo základnej školy.
Fajn!

V izbových rastlinách sa vyznáte celkom dobre. Odporúčame vám vyskúšať si aj kvíz o stromoch, ktoré rastú okolo nás alebo kvíz o kyslíku, ktorý by ste mali ovládať z učiva zo základnej školy.
Uppss...

Monstera skvostná, izbové rastliny. Foto: Shutterstock

Izbové rastliny jednoducho nie sú vašou silnou stránkou (zatiaľ). Odporúčame vám vyskúšať si aj kvíz o stromoch, ktoré rastú okolo nás alebo kvíz o kyslíku, ktorý by ste mali ovládať z učiva zo základnej školy.

Text: MS
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu