Poznáte ovčiarske a pastierske psy? Nie každý psíčkar ich dokáže rozoznať.

20. júla 2021

Kedysi bývali na salaši dva druhy psov, menší na zaháňanie a udržiavanie stáda pohromade a väčší na ochranu. Ovčiarske psy sa využívali hlavne na prácu so stádom, zatiaľ čo pastierske psy stádo ochraňovali. Takýchto plemien je veľmi veľa. Spoznáte aspoň týchto 10 psov?

0%

Ako sa volá psie plemeno, ktoré môžete stretnúť aj s chvostom, aj bez chvosta?

Správne! Nesprávne!

Austrálsky ovčiak môže mať pekný dlhý chvost, ale môže ho mať aj geneticky prirodzene krátky a do tretice ho môže mať aj skrátený, teda kupírovaný. Je to pracovité a lojálne plemeno, ktoré je vynikajúcim rodinným psom. Vyniká v rôznych súťažiach, mal by byť však zamestnaný, aby sa nenudil.

Toto plemeno bolo vyšľachtené na zaháňanie dobytka do lodí. Ako sa volá?

Austrálsky dobytkársky pes. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Austrálsky dobytkársky pes vyniká inteligenciou, je to dobrý strážny pes. Je hravý, ale ako aj iných psov ho treba odmalička socializovať, aby neskôr nebol veľmi teritoriálny a neznášanlivý.

Toto plemeno vyniká veľkosťou. Vlastnil ho aj Karol I. Veľký či Napoleon. Ako sa volá?

Správne! Nesprávne!

Briard je šikovný a dobrý pes, ktorý sa uplatní u polície, armády, na statkoch s dobytkom, aj na pozemkoch, ktoré treba strážiť. Môže mať rôzne farby, napríklad čiernu a béžovú. Povahu má veľmi dobrú, nazývajú ho aj "srdcom zabaleným v kožuchu".

Akého psa vidíte na obrázku?

Holandský pastiersky pes. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Schapendoes alebo Holandský pastiersky pes nemá známy pôvod, vieme iba, že bol príbuzný nemeckého ovčiarskeho pudla, ktorý už vymrel. Dnes je na svete iba asi 250 jedincov tohto veľmi hravého, inteligentného a priateľského plemena.

Aké plemeno vidíte na obrázku?

Správne! Nesprávne!

Chorvátsky ovčiak pomáhal a stále pomáha chorvátskym pastierom pri práci s kravami, ovcami, kozami aj sviňami. Tento veselý čierny psík je rozšírený v Chorvátsku, mimo neho je málo známy. Ako aj iné ovčiarske psy dobre spolunažíva so zvieratami. Je to pracovné plemeno, a preto by mal mať priestor využívať vrodené vlohy.

Toto plemeno dokáže strážiť ovce aj samostatne. Ako sa volá?

Správne! Nesprávne!

Katalánsky ovčiak dokáže nielen plniť príkazy pastiera, ale robiť aj samostatné rozhodnutia, aby žiadne zviera neostalo oddelené od stáda. Je oddaným rodinným psom, ale je to aj nebojácny a dobrý strážny pes.

Toto plemeno bolo vyšľachtené v Maďarsku. Ako sa volá?

Správne! Nesprávne!

Komondor patrí k najneprehliadnutejším ovčiarskym plemenám vďaka svojej dredovitej srsti aj veľkosti. Je pokojný a stráži veľmi inteligentne. Nešteká bez príčiny a nepriateľa napadne iba v nevyhnutnom prípade. Komondor sa síce nevyčesáva, ale dredy sa asi raz za mesiac rozoberajú, aby sa srsť nezlepila.

Toto pastierske plemeno nájdete hlavne v Taliansku.

Správne! Nesprávne!

Maremansko-abruzský pastiersky pes je vzácny v krajinách mimo Talianska. Je to veľmi dobrý strážny pes, ktorý nekompromisne stráži stádo aj obydlie pastiera, ale nie je až taký poslušný.

Ako sa volá tento druh belgického ovčiaka na obrázku?

Správne! Nesprávne!

V Belgicku mali ovčiarskych a pastierskych psov toľko, že ich rozdelili na ďalšie plemená. Belgický ovčiak Tervueren je dlhosrstý. Belgický ovčiak Groenendaela sa od neho líši čiernou farbou a Laekenois má hrubú mierne kučeravú srsť. Hovorí sa, že Tervueren spája všetky vynikajúce kvality ovčiarskeho psa, strážcu, ochranára a služobného psa. Je potrebné ho dobre socializovať.

Toto ovčiarske plemeno uhádnete asi každý. Čo to je?

Správne! Nesprávne!

Dlhosrstá kólia pochádza zo Škótska, kde pásla a zaháňala stáda a strážila zvieratá pred zlodejmi. Podobá sa na šeltiu, ktorá je menšia, avšak nie sú príbuzné. Je to priateľský, rodinný, nenáročný a odolný pes.

Poznáte ovčiarske a pastierske psy?
Výborne, gratulujeme!

Puli. Foto: Shutterstock

V psoch sa vyznáš naozaj perfektne! Ak chceš, otestuj sa v našich ďalších kvízoch, či poznáš všeobecne plemená psov , či poznáš dokonca ajmačacie plemená alebo či poznáš morské živočíchy.
Celkom dobre!

Celkom fajn, pretože poznať ovčiarske a pastierske plemená nie je bežné. Ak chceš, otestuj sa v našich ďalších kvízoch, či poznáš všeobecne plemená psov , či poznáš dokonca ajmačacie plemená alebo či poznáš morské živočíchy.
Uppps...

Nepodarilo sa ti moc natipovať, ale ak chceš, pokús sa o lepší výsledok v našich ďalších kvízoch, napríklad či poznáš všeobecne plemená psov , či poznáš dokonca ajmačacie plemená alebo či poznáš morské živočíchy.

Text: MS
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu