Predvianočné usporiadanie domácnosti. Ako na to?

20. novembra 2023
Skriňa, Mobelix

Poriadok musí byť, obzvlášť na Vianoce. Že sa vám doma všade povaľuje neupratané oblečenie a ďalšie veci? Žiadny strach, ešte to stihnete dať všetko na správne miesto. Poďte sa pozrieť, ako na to.

Keď máte doma rozhádzaných pár vecí, ešte to neznamená, že ste neporiadni. Niekedy to skrátka môže byť spôsobené nedostatkom voľného času, energie či úložných priestorov. Najmä v zime pribúda oblečenie, pretože nosíme niekoľko vrstiev. Máme pre vás tipy, kam oblečenie uskladniť tak, aby neprekážalo a zároveň bolo hneď po ruke.

Praktická skriňa

Kľúčom v orientácii je predovšetkým prehľadné usporiadanie. Úplne najlepšie sú na tom tí, ktorí majú priestor na samostatný šatník – ten je ideálnym receptom na uprataný domov. Skryje totiž nielen oblečenie a obuv, ale aj športové vybavenie či spotrebiče na upratovanie. V takom prípade nemusíte riešiť ani dvierka skrine, aktuálnym hitom sú totiž otvorené šatníkové systémy, ktoré šetria váš rozpočet. Šatňa sa môže nachádzať v blízkosti vstupných dverí, alebo byť naopak súčasťou spálne. To isté platí vtedy, ak si namiesto šatne musíte vystačiť len so skriňami.

Skriňa a úložné priestory, Mobelix

V každom prípade je ideálne nechať si zhotoviť skrine na mieru, alebo si navrhnúť individuálne riešenie v rámci modulárnych systémov. Pokiaľ však nemáte čas a rozpočet najjednoduchšie je vybrať si z ponuky sektorového nábytku. V minimalisticky ladených domácnostiach, garsónkach a študentskom bývaní nájdu uplatnenie aj štendre, čiže šatníkové stojany, najlepšie s kolieskami.

Roll door, Mobelix

Drobnosti pre poriadok

V skriniach vám pomôžu udržať poriadok najrôznejšie „vychytávky“ určené na triedenie a úschovu, či už sú to plastové boxy, látkové košíky alebo organizéry. S ich pomocou si urobíte prehľad ako v policiach, tak zásuvkách.

Kľúčovým krokom je zvoliť si vhodné vnútorné usporiadanie skríň. Vyššie spomínané systémy umožňujú naplánovať vnútorné vybavenie tak, že týchto pomocníkov budete minimálne potrebovať. Starostlivo zvážte pomer políc, zásuviek a šatníkových tyčí rovnako ako úložných drôtených košov či držiakov na nohavice.

úložný priestor v šatníku, Mobelix

Miesto na najdôležitejšie kúsky

To, čo aktuálne nosíme, máme radi na dosah. Preto sa oplatí venovať pozornosť, čas a financie efektívnemu zariadeniu predsiene či vstupného priestoru. Čím menej miesta v zádverí, tým viac platí nepísané pravidlo využitia vertikálneho rozmeru.

úložné priestory, predsieň, Mobelix

Voľte plytké riešenia, najlepšie na zavesenie na stenu – šatníkové steny, vyklápacie skrinky na topánky a podobne. Klasický stojaci vešiak je skôr luxus vhodný tam, kde sa miestom šetriť nemusí. Praktickým pomocníkom do veľkých aj malých bytov sú lavice na topánky s úložným priestorom.

Hľadáte inšpiráciu, ako váš interiér zvianočniť pred sviatkami? Inšpirujte sa v našich článkoch – čaro do vášho bytu prinesú napríklad svetielka alebo vianočná výzdoba.


Text a foto: Möbelix

1/1
Zavrieť reklamu