7 najlepších lyžiarskych stredísk v Dolnom Rakúsku

Viedenské Alpy - Mönichkirchen

Zimná zábava na mieru? Keď je zima v plnom prúde, zimné strediská u našich dolnorakúskych susedov sú plne vyzbrojené. A to nielen pre lyžiarov!

Okrem klasického lyžovania vám strediská ponúkajú udržiavané bežkárske aj turistické trasy, korčuľovanie, sánkarske dráhy, či dokonca zimnú turistiku pri splne mesiaca a jazdy na saniach s konským záprahom. Na pokojný a aktívny oddych je Dolné Rakúsko ako stvorené. Čo tak spraviť si príjemné polročné prázdniny? 

Ani nie 2 hodiny autom od Bratislavy ponúkajú dolnorakúske lyžiarske strediská v častiach Mostviertel a Viedenské Alpy dokopy skoro 200 km zjazdoviek. Čo viac si môže človek priať? Dostupná vzdialenosť a výhodný pomer medzi cenou a službami priláka každú zimu množstvo dovolenkárov.

Bežkujete? Výborne!

Radi si užívate zimu aj mimo zjazdovky? V Dolnom Rakúsku ste na správnej adrese. Vášnivých bežkárov nadchne až 740 kilometrov upravených tratí. Len samotné bežkárske stredisko v Bärnkopf-Gutenbrunn, v časti Waldviertler,  má 140 km tratí. Panoramatická trať Wechsel-Semmering má 105 kilometrov a keďže je vo výškach od 1500 metrov nad morom, je tam vysoká záruka snehu.

Turistika (aj) pri splne

Ak je pre vás turistika cez zimu novinkou, mali by ste sa čo najskôr na nejakú vydať – je to totiž vynikajúca zimná aktivita. Na zimné túry po upravených chodníkoch najmä v oblasti mostviertelských Álp len tak nezabudnete. Oblasť je totiž preslávená svojimi nádhernými výhľadmi. A tomu, kto chce zažiť niečo naozaj výnimočné, odporúčame prechádzku pri splne po upravených turistických chodníkoch, či s pozorovaním hviezd pod vedením miestnych sprievodcov. Zimné radovánky si v Mostvierteli možno vychutnať i na snežniciach, sánkarskych dráhach, klzisku, či dokonca v saniach ťahaných konským záprahom.

Ulyžujte sa s Wintercard

Wintercard je novinka, ktorej cieľom je podporiť lyžiarsky šport. Je určený najmä tým, ktorí na svah chodia pomenej, či by sa radi k lyžovaniu vrátili a chcú sa s ním pomaličky znovu zblížiť. S týmto skipassom preto získavate nielen vstup na vleky a lanovky, ale aj zapožičanie zimnej výstroje.

Karta platí počas celej zimnej sezóny ktorékoľvek tri dni, v 8 rôznych lyžiarskych strediskách: Annaberg, Hochkar, Lackenhof am Ötscher, Gemeindealpe Mitterbach, Mönichkirchen Mariensee, Salamander Skigebiet Puchberg, Zau[:ber:]g Semmering und St. Corona am Wechsel, ktoré majú dohromady k dispozícii takmer 120 km zjazdoviek.

Cena: 99 € (dospelý)/90 € (mládež)/60 € (deti)

Wintercard
Wintercard

Viedenské Alpy

1. Schneeberg: vládca zimy

Schneeberg, najvyšší vrch Dolného Rakúska možno za dobrej viditeľnosti zazrieť až z Bratislavy. Biele fľaky na jeho končiaroch, ktoré zvestujú, kedy začína, a kedy končí zima, dlho do jari svietia až na Slovensko. Vo svojom širokom horskom objatí ponúka dostatok priestoru pre lyžiarov, snowboardistov, aj pre romantické prechádzky v zasnežených lesoch, ponorenie sa do zimných rozprávok, a pohostinnosť chatiek a hostincov, do ktorých chodievali už v minulosti umelci a básnici. A práve atmosféra z tých dní, tento elegantný flair, je tu priam hmatateľný ešte aj dnes.

Viedenské Alpy - Schneeberg
Viedenské Alpy – Schneeberg

2. Čarovný kopec Zau[:ber:]g Semmering

Viedenské Alpy v Dolnom Rakúsku, majú dlhú tradíciu ako športový región a práve Semmering bol začiatkom 20. storočia jedným z najmodernejších miest Rakúska na zimný aj letný šport. Aj to je jeden z dôvodov prečo je Hirschenkogel vo Viedenských Alpách arénou, kde sa koná Svetový pohár FIS žien. Ak však radšej lyžujete ako sa na lyžovanie len pozeráte, čaká na vás denne počas celej zimy 7 denných a 6 nočných zjazdoviek. Vyskúšať si môžete aj zábavu na troch kilometroch osvetlenej prírodnej sánkarskej dráhy, ktorá vedie cez zákruty a tunely popri fantastických a rozprávkových postavičkách naspäť do doliny.

TIP

Milé dámy, vyberte sa do Semmeringu 21. februára a vychutnajte si špeciálny dámsky lyžiarsky deň Intersport Eybl Ladies Skitag. Celodenná lyžovačka vás vyjde len necelých 20 eur a čakajú na vás ešte aj nejaké tie darčeky. Ak ste milovníkom extrému, zaznačte si dátum 16. 3. 2013, kedy sa uskutočnia preteky 3. White Down. Ide o preteky tímov, kde je vždy jeden zjazdár na bicykli a zjazový lyžiar alebo snowboardista. A ak ste náhodou dostatočne odvážni, môžete sa do súťaže prihlásiť.

Nečaká vás žiadne zvýšenie cien v porovnaní s minulým rokom. Keďže lyžovanie je už aj tak pre mnohých ľudí finančne náročným športom, na Semmeringu sa rozhodli ísť inou cestou. Namiesto zvyšovania cien radšej rozšíriť ponuku rôznych aktivít a akcií.

Viedenské Alpy - Semmering
Viedenské Alpy – Semmering

3. Mönichkirchen: Domácke a pri tom veľkorysé

Toto lyžiarske stredisko je skvelým tipom pre všetkých, čo majú radi rodinnú atmosféru. Prevažne mierne zjazdovky, ale aj čierna pre odvážlivcov. Ďalšou výhodou sú tri lyžiarske školy s príjemnými cenami a rozsiahlym servisom pre rodiny. Vďaka zasnežovaniu máte istotu snehu od decembra do marca. Bežkári uvítajú  pripojenie na trasu Wechcel Semmering Panorama Loipe. K dispozícii sú aj 2 km sánkarskej dráhy a 5 km upravených zimných ciest určených na prechádzky.

Viedenské Alpy - Mönichkirchen
Viedenské Alpy – Mönichkirchen

Viac informácií o Viedenských alpách:
Büro LR: Dr. Petra Bohuslav, Mag. Lukas Reutterer, Tel: 02742/9005-12026, lukas.reutterer@noel.gv.at
Niederösterreich-Werbung: Mag. Gabriele Pomper, Tel: 02742/9000-19844, gabriele.pomper@noe.co.at
www.niederoesterreich.at/presse

Mostviertelské Alpy

4. Hochkar bei Göstling/Ybbs: Bohatý na sneh

Najvyššie položené lyžiarske stredisko východného Rakúska sa nachádza vo výške 1800 metrov nad morom. Návštevníkom ponúka 18 km zjazdoviek a 9 vlekov, ktoré fungujú naplno až do začiatku apríla. Stredisko je výborne vybavené aj pokiaľ ide o terén – stupeň obtiaže je variabilný podľa potreby od detských zjazdoviek až po tie náročné. Snowboardisti si prídu na svoje vo fun parku, v ktorom sú ideálne podmienky na freestyle.

Pokoj hôr si môžete vychutnať na mnohých, 50 km dlhých zimných cestičkách, či upravených bežkárskych trasách vhodných aj pre výlet na snežniciach. Atmosféru mimo lyžiarskeho svahu si môžete vychutnať tiež na sánkarskej dráhe alebo na korčuliach.

Viac na: www.goestling-hochkar.at a www.nordic-sports-academy.at

TIP

Ybbstalerské soľné kúpele v Göstlingu s bazénom, saunovým svetom, a tzv. Emotion Life Centrom sú ideálnym miestom pre oddych tela aj duše.

Mostviertel Alpy - Hochkar. Foto: Niederösterreich-Werbung/Stefan Voitl
Mostviertel Alpy – Hochkar. Foto: Niederösterreich-Werbung/Stefan Voitl

5. Mariazeller-Gemeindealpe bei Mitterbach: Panoramatický kopec

Táto časť Álp je známa najmä pre svoje krásne výhľady a panorámu. Tie si môžete vychutnať na 13 km zjazdoviek s rozdielnymi stupňami obtiažnosti, kde sa o prepravu starajú 2 moderné kabínkové lanovky. Na milovníkov adrenalínu čaká čierna zjazdovka so 70 % sklonom, ktorá je najstrmšia v Dolnom Rakúsku. Rodiny sa môžu vyšantiť na 8 km dráhe pre najmenších, ktorá je najdlhším dolnorakúskym rodinným zjazdom. K dispozícii je aj 10 km bežkárskych tratí, kde si vyberie každý.

Viac na: www.gemeindealpe.at

TIP

Priamo na zjazdovke je chata Terzerhaus s tradičným jedlom a nebeskými výhľadmi. V lyžiarskej chate „Zum Bäreneck“ si môžete zase vychutnať miestne, po domácky vyrobené, pochúťky.

Mariazeller-Gemeindealpe bei Mitterbach. Foto: Mostviertel Tourismus/Weinfranz.at
Mariazeller-Gemeindealpe bei Mitterbach. Foto: Mostviertel Tourismus/Weinfranz.at

6. Lackenhof am Ötscher: Lyžovanie ako životný štýl

Lyžovanie až pred dvere domu nie je v Lackenhofe ničím výnimočným. „Z postele rovno na zjazdovku!“ je priam miestnym mottom. Táto útulná dedinka na úpätí hory Ötscher leží doslova takmer na zjazdovke, ktorá disponuje 9 vlekmi a 19 km dobre rozložených svahov a snowparkom. Bežkári sa môžu tešiť na 21 km upravených trás a milovníci prechádzok na 10 km upravených zimných chodníkov.

Veľkým trendom je aj lyžiarska turistika.  Najvyššie položená chata v oblasti, Schutzhaus na Ötscheri, ktorá sa nachádza vo výške 1418 metrov nad morom, je obľúbeným miestom, kde sa stretávajú priaznivci lyžiarskej turistiky. Každý štvrtok a piatok si tu vychutnávajú domáce lahôdky, chatovú zábavu a muziku.

Viac na: www.lackenhof.at a www.oetscher.at

Mostviertel Alpy - Lackenhof. Foto: Niederösterreich-Werbung/Leo Himsl
Mostviertel Alpy – Lackenhof. Foto: Niederösterreich-Werbung/Leo Himsl

TIP

Prechádzky po okolí je možné absolvovať s ötscherskými sprievodcami, ktorí sa postarajú o spríjemnenie vášho programu, aj o to, aby ste sa z výletu bezpečne vrátili.

7. Annaberg: Rodinný raj

Annaberg ponúka presne to, čo potrebuje každá rodinná dovolenka. Všetky typy zjazdoviek rozložené na 20tich kilometroch, 9 moderných vlekov, zimné sánky, koče a 18 km trás pre bežkárov.. Pre bežkárov, ktorí vyhľadávajú pohodovejšie výlety, je vhodná 11 kilometrová dráha Lassingtal-Joachimsberg-Loipe. K dispozícii je ľadová plocha na klasické, ale aj rýchlostné korčuľovanie. Samozrejmosťou sú chodníky na zasnené zimné prechádzky. Kto si chce pozrieť Annaberg zhora, nech vyšliape na Tirolerkogel (1 377 m). Odmenou za jeden a pol hodinový výstup upravenou cestou alebo lyžiarskou stopou je rozprávkový výhľad.

Viac na: www.annabergerlifte.at a www.annaberg.info

TIP

Čarovná chata Anna-Alm je príkladom historickej chaty s tradičnou atmosférou, ktorá vo svojom útulnom prostredí ponúka výhľad na krásne zasnežené okolité panorámy.

Mostviertel Alpy - Annaberg. Foto: Mostviertel Tourismus/Weinfranz.at
Mostviertel Alpy – Annaberg. Foto: Mostviertel Tourismus/Weinfranz.at

Korčuľovanie na jazere

Keď mínusové teploty dosahujú hodnoty dvojmiestnych čísel  premení sa číra voda jazera Lunzer See na malebné prírodné klzisko. Aj Erlaufsee pri Mitterbachu ponúka svoju ľadovú plochu pre tých, ktorí radi korčuľujú.

Viac informácií o Mostviertel:

Mostviertel Tourismus GmbH
Adalbert-Stifter-Straße 4, 3250 Wieselburg, Österreich
T +43 7416 521 91, F 530 87
office@most4tel.com // www.mostviertel.info

Text: Daniela Števánková

1/1
Zavrieť reklamu