ABS od Bosch eBike Systems: O krok bližšie k bezpečnej jazde

28. júna 2024
bosch ebike systems

Pre spoločnosť Bosch je bezpečnosť na prvom mieste a svedčí o tom aj najmenší ABS systém na trhu, ktorý je určený pre všetky druhy elektrobicyklov.

Kto aspoň raz zažil situáciu, keď mu pred kolesá bicykla vbehli pes či dieťa, alebo mu auto pri výjazde z parkoviska nedalo prednosť, prípadne v neprehľadnom mieste na lesnom traile náhle zbadal spadnutý strom, vie, že nehode, ktorej následky si radšej ani nechceme predstaviť, sa dá zabrániť len veľmi ťažko.

Jednak máte na rozhodovanie a konanie zhruba sekundu. V druhom prípade – a to aj keď sa to stane cyklistovi s excelentnými jazdeckými schopnosťami – fyzika takpovediac nepustí. A práve v takýchto situáciách je systém Bosch eBike ABS neoceniteľným pomocníkom.

Skrátenie brzdnej dráhy

Správna technika brzdenia je pre sebaistú a bezpečnú jazdu, či už na cestách, alebo v teréne, zásadná. Mnohí cyklisti však z nevedomosti, opatrnosti alebo zo strachu brzdia len zadnou brzdou. Prednú chaoticky stláčajú, až keď nastane krízová situácia a brzdný účinok zadnej nie je postačujúci. Chyba!

Nesprávne brzdenie je totiž jednou z hlavných príčin nehôd cyklistov. Používanie prednej brzdy je na skrátenie brzdnej dráhy bicykla alebo zlepšenie trakcie pri brzdení v teréne zásadné. Napriek tomu sa mu mnohí cyklisti vyhýbajú. Hlavným dôvodom sú obavy zo silného brzdného účinku, zablokovania predného kolesa a najmä z toho, že preletia cez riadidlá.

Okrem samotnej prítomnosti bŕzd s ABS od Bosch eBike Systems je výhodou aj to, že údaje o poslednom brzdení sa dajú zobraziť na displeji Kiox 300. Týmto spôsobom môžete analyzovať svoju brzdnú dráhu alebo čas brzdenia a postupne zlepšovať svoju techniku na rôznych povrchoch.

Ako ABS na e-biku vlastne funguje?

Systém ABS je užívateľsky prívetivý, jednoduchý na používanie a aktivuje sa automaticky po zošliapnutí pedálov. Pre účinnosť systému ABS Bosch eBike sú rozhodujúce dve základné funkcie, ktoré výrazne zvyšujú bezpečnosť brzdenia a jazdy a optimalizujú zladenie prednej a zadnej brzdy.

Funkcia proti zablokovaniu predného kolesa, ktorá neustálym monitorovaním rýchlosti automaticky reguluje brzdnú silu a zabraňuje tak ich zablokovaniu aj pri náhlom a prudkom brzdení. Citlivo vyladené brzdenie zvyšuje kontrolu a stabilitu, najmä na klzkom povrchu. V prípade extrémne silného brzdenia prednou brzdou znižuje inteligentná funkcia kontroly zadného kolesa jeho náhle zdvihnutie do vzduchu. Tým sa výrazne znižuje pravdepodobnosť pádu cez riadidlá a prispieva k bezpečnejšej jazde bez nehôd. Predná brzda sa tak môže používať častejšie a efektívnejšie.

Takmer o tretinu menej nehôd

Zo štúdií nehodovosti, ktoré vykonala spoločnosť Bosch, vyplýva, že ak by boli všetky e-bicykle vybavené spoľahlivým ABS systémom, tak by sa ročne mohlo predísť až 29 % všetkých nehôd bicyklov tejto kategórie.

Či už ide o jazdu v meste na ťažkých e-cargo bicykloch, počas výletov na e-trekingových bicykloch, alebo na trailovom výjazde na e-MTB bikoch: Systém Bosch eBike ABS s brzdovými komponentmi Magura, TRP a Tektro je navrhnutý tak, aby spĺňal požiadavky rôznych typov e-bikov a mohol tým ešte účinnejšie znižovať mieru nehodovosti.

Systém Bosch eBike ABS s brzdovými komponentmi je na elektrobicykloch rôznych výrobcov k dispozícii od leta 2022. Jeho obľuba a najmä ponuka sa neustále rozširujú.

Záujemcovia by si mali pred kúpou elektrobicykla overiť, či je nový systém eBike ABS na vybranom modeli nainštalovaný alebo sa ohľadom poradenstva obrátiť na špecializovaného predajcu systémov Bosch, pretože jeho dodatočná montáž nie je možná.

Systém Bosch eBike ABS je neoceniteľným pomocníkom e-cyklistov, pretože výrazne znižuje riziko pádu najmä pri nutnosti náhleho a neočakávaného zastavenia.

bosch ebike systems

Väčšia bezpečnosť na rôznych povrchoch

1. Rôzne režimy nového systému

ABS sú navrhnuté tak, aby spĺňali požiadavky na brzdenie v závislosti od typu elektrobicykla a vlastností povrchu.

2. ABS Cargo

Majitelia nákladných elektrobicyklov s režimom ABS Cargo sa môžu spoľahnúť na rýchle a bezpečné brzdenie a držanie stopy aj pri plnom zaťažení.

3. ABS Touring

Je vhodný pre e-cyklistiku v mestách, pre ktoré sú charakteristické meniace sa povrchy ciest, priechody pre chodcov a semafory, alebo na víkendové výlety do prírody na trekingovom elektrobicykli.

4. ABS Allroad

Bol vyvinutý špeciálne na jazdu v ľahkom teréne, aby sa horskí cyklisti na elektrobicykloch mohli bezstarostnejšie a bezpečnejšie venovať jazde na štrkových a lesných cestách.

5. ABS Trail

Tento režim je určený pre športových cyklistov, ktorí hľadajú nové a nové výzvy na náročných trailoch a v ťažkom teréne. Systém ABS Trail pomáha jazdiť sebaistejšie, sústredenejšie a mať e-bike viac pod kontrolou v neočakávaných situáciách, ako sú napríklad prudší svah alebo neprehľadná zákruta.

Týmto spôsobom môžu e-bikeri neustále zdokonaľovať techniku jazdy, zvyšovať jej plynulosť na trailoch a zároveň jazdiť bezpečnejšie. Ak sa po zdolaní trailov dostanete späť na poľné alebo asfaltové cesty, môžete v aplikácii eBike Flow alebo na displeji Kiox 300 jednoducho prepnúť režim ABS Trail na režim ABS Allroad a pokračovať v jazde.


Text: RELAX
Foto: Bosch eBike Systems

1/1
Zavrieť reklamu