Ako sa hoja jazvy?

Ak ste niekedy boli na nejakom operačnom zákroku, viete, že aj tá najmenšia operácia dokáže zanechať výraznú jazvu – s jazvami sa však dá bojovať…
Ako vás to ťahá do prírody, na pláž, k jazeru alebo na kúpalisko, nezabudnite na riziká. Zábava sa dokáže razom skončiť nepríjemnosťou – odložený kus skla v piesku alebo klzké skaly môžu viesť k nepríjemným zraneniam.
Ak náhodou šliapnete na ostrý kúsok skla, vo väčšine prípadov vznikne hlboké poranenie, ktoré hojne krváca. Vtedy sa musíte rozhodnúť, či ho dokážete ošetriť sami alebo musíte zájsť za lekárom. Rýchle a správne ošetrenie zníži riziko infekcie. Reznými poraneniami sa často narušia hlbšie vrstvy kože, kde je nebezpečenstvo tvorby jaziev obzvlášť vysoké.
Nefyziologicky sa hojace jazvy sa zvyčajne rozdeľujú na hypertrofické, keloidné a atrofické. Hypertrofické jazvy sú tuhé, vyvýšené a vzniknú do mesiaca po chirurgickom zákroku či po úraze. Takúto jazvu môže sprevádzať svrbenie, porucha citlivosti a častejšie vzniká na miestach, kde pôsobí zvýšený tlak alebo ťah kože. Hypertrofické jazvy nepresahujú okraje pôvodnej rany a môžu sa časom spontánne zmenšiť.

AKO NA JAZVY
Tlaková terapia
Je pomerne dlho používanou metódou liečby jaziev. Obmedzuje sa tu prekrvenie, čo má za následok zníženie syntézy kolagénu a následné sploštenie jazvy. Ďalším z benefitov je zmiernenie subjektívnych ťažkostí pacienta, akými sú svrbenie, pálenie a bolesť.
Silikónové gély
Sú to kompaktné alebo amorfné priehľadné gély s jednoduchou aplikáciou. Hlavným mechanizmom účinku je uzavretie jazvy a jej hydratácia. Tieto gély je vhodné používať minimálne 2 mesiace a najmenej 12 hodín denne.
Nočné náplasti
Unikátna kombinácia liečivých látok v nočnej náplasti dokáže aktivovať proces hojenia, a to aj vďaka obsahu tekutého cibuľového extraktu a alantoínu. Ideálne je, ak sa s liečbou začne hneď po uzavretí rany alebo po odstránení stehov. Náplasť jazvu zmäkčí a zlepší sa jej hladkosť a farba. Pôsobí v noci 6 až 12 hodín, najlepšie výsledky sa dosiahnu používaním aspoň 3 mesiace.
Tejpovanie
Tejpovanie je metóda, ktorá využíva tejpovacie pásky vyrobené z bavlny. Na spodnej strane majú lepivú zložku, ktorá slúži na uchytenie o kožu. Môžu sa natiahnuť až o 160 %. Jemným tlakom na kožu sa redukuje napätie v rane.
Intralezionálne injekcie
Zabezpečujú vysokú koncentráciu liečiva, používajú sa kortikosteroidy a cytostatiká. Metódy sa môžu kombinovať medzi sebou alebo s inými liečebnými postupmi.
Chirurgický zákrok
Chirurgicky sa odstraňuje tkanivo jazvy, čím vznikne nová jazva. Snahou je minimalizovať veľkosť a deštrukciu normálneho tkaniva. Zákrok sa často kombinuje s tlakovou terapiou, silikónovými gélmi a tejpingom.
Laserová terapia
Lasery vysielajú veľké množstvo energie v extrémne krátkych pulzoch, čo vedie k vaporizácii tkaniva. Zlepšenie stavu jazvy spôsobuje preskupenie kolagénu.
Chemický peeling
Pokožka sa lokálne ošetruje látkami vyvolávajúcimi exfoliáciu a následnú syntézu kolagénu. Používa sa najmä na jazvy po akné.

Zdroj: Zázračná planéta
Foto: Shutterstock