Atraktívny severovýchod Slovenska 

23. augusta 2023
Námestie v Bardejove

Navštívte Bardejov, Bardejovské Kúpele a Svidník.

Pamiatky historického jadra Bardejova, ktoré je od roku 2000 zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO, ročne navštívia tisícky turistov. V centre severovýchodného Slovenska môžu obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor sv. Egídia, či s bývalou Mestskou radnicou – prvou renesančnou stavbou na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea. K bardejovským klenotom patrí aj Židovské suburbium – Stará synagóga. 

Bardejovské Kúpele 

Bardejovské Kúpele patrili v 19. storočí k najobľúbenejším a najnavštevovanejším kúpeľným strediskám v Uhorsku s bohatým, pulzujúcim spoločenským životom. Liečivá sila minerálnych vôd a priaznivá poloha v malebnom údolí obklopenom ihličnatými lesmi lákali uhorskú šľachtu, významné historické osobnosti i predstaviteľov spoločenského života. Medzi podpismi v pamätnej knihe z 19. storočia možno vidieť aj mená korunovaných osobnosti. V Bardejovských Kúpeľoch sa nachádza najstarší kúpeľný park na Slovensku, ktorý bol založený v 18. storočí.  

bardejovské kúpele
V Bardejovských Kúpeľoch sa nachádza najstarší kúpeľný park na Slovensku.

Hrad Zborov 

Vyhľadávaným turistickým cieľom je aj národná kultúrna pamiatka Zborovský hrad (Makovica). Dejiny tu zaznamenali boje nielen v stredoveku, ale aj počas 1. svetovej vojny. Na hrade sú rozmiestnené tabuľky s informáciami o jeho histórii a v okolí nájdete upravené ohniská s možnosťou opekať. 

Hrad Zborov
Vyhľadávaným turistickým cieľom v Bardejove je národná kultúrna pamiatka Zborovský hrad.

Cykloturistika 

Päť navzájom prepojených liečivých singletrackov s názvami Rodinný, Napoleon, Čerešenka, Herkules a Kráľovský a dve nadväzujúce cyklotrasy Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch vytvárajú sieť cyklistických chodníkov s rôznymi terénmi a rozdielnou náročnosťou, vhodných pre najmenších cyklistov i profibikerov.  

Vyhliadkové veže 

Vyhliadky, vyhliadkové veže a rozhľadne patria k najčastejším infraštruktúrnym investíciám na podporu turizmu v regióne Šariš. Najznámejšia je 49 metrov vysoká Vyhliadková veža na Dukle. 

Rozhľadňu v Kružlovej v Údolí smrti možno označiť za slovenský unikát. Je vyrobená z kovu a dreva, vysoká 13,65 metra, má 4 poschodia a tvarom pripomína náboj. Veža poskytuje nádherné výhľady do okolia, vidno z nej takmer celé Údolie smrti, okolité obce, časť Svidníka a za priaznivého počasia aj Vysoké Tatry. 

Údolie smrti s rozhľadňou Svidník
Veža poskytuje nádherné výhľady do okolia a vidno z nej takmer celé Údolie smrti.

V Bardejovských Kúpeľoch sa nachádza rozhľadňa Kamenná hora, z ktorej je nádherný výhľad predovšetkým na mesto Bardejov a okolitú prírodu. Rozhľadňa je ľahko prístupná aj pre malé deti. Samotný objekt s okolím poskytuje možnosti aktívneho trávenia času pre celú rodinu. 

Ďalšou zaujímavou zastávkou v Bardejovských Kúpeľoch je rozhľadňa Čierna mláka, ktorá je súčasťou náučného chodníka. Celková dĺžka chodníka je 4,46 km a je na ňom 18 tematických zastávok. 

Spoznajte Bardejov zblízka! Viac sa dozviete na webovej stránke: www.visitbardejov.sk.


Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.


Text: RELAX
Foto: OOCR Šariš Bardejov

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu