Bicyklové začiatky – ako učiť dieťa bicyklovať

BikeFest 2013, deti na odrážadlách. Foto: Martin Matula

Pomocné kolieska pomôžu vašim deťom naučiť sa bicyklovať, ale je aj iný spôsob.

Pamätáte sa na svoje cyklozačiatky? Dlhé dni s pomocnými kolieskami, až kým neprišiel vytúžený veľký deň, kedy kolieska dostali zbohom. Nasledovalo niekoľko vzrušujúcich hodín naháňačky sa po ulici s vystresovanými rodičmi v závese, ktorí sa snažili chytať vaše prvé pokusy o chytanie rovnováhy…

Rovnováha je alfa aj omega

A práve tu sa dostávame k najdôležitejšiemu bodu celého procesu učenia sa bicyklovať. Rovnováha. Naučiť deti udržiavať rovnováhu. Keď sa zatúlate na detské ihrisko a vidíte tam niektorých malých cyklistov – čakateľov, ktorí jazdia na svojich malých bicyklíkoch, plachtiac zo strany na stranu, nenaháňa vám to tak trochu strach?

Problémy s rovnováhou

Dnešní rodičia už k celému problému pristupujú úplne inak, ako si to väčšina z nás pamätá z detstva. Tatko už nemusí montovať pomocné kolieska a maturovať nad tým, aká výška bude ideálna. A maminka už nemusí tŕpnuť, či to ich potomkovia ustoja. Dnešní rodičia totiž siahajú po odrážadlách.

Za rovnováhou na odrážadle

Na odrážadle sa vlastne nebicykluje. Výzorom to je síce malý bicyklík alebo malá motorka (záleží od kreativity dizajnérov), ale neúplná. Odrážadlo nemá pedále a chýbajú mu aj ďalšie komponenty, ktoré robia bicykel bicyklom. Na odrážadle sa teda nepedáluje, ale, ako to napovedá názov, odráža sa od zeme. Výhodou tohto pohybu je, že je prirodzený a malý športovec sa tak automaticky a nenásilne učí udržiavať rovnováhu.

Rovnováhu sa vaše dieťa naučí kontrolovať na odrážadle. Foto: Shutterstock
Rovnováhu sa vaše dieťa naučí kontrolovať na odrážadle. Foto: Shutterstock

Aké sú teda výhody odrážadla?

Jeho najväčšou výhodou je, že sa deti naučia hravou formou udržiavať rovnováhu. Vďaka tomu si rodičia ušetria kopec námahy neskôr, pretože nebudú musieť montovať na bicykel pomocné kolieska. Deti môžu prestúpiť hneď na poriadny bicykel bez pomocných koliesok a za niekoľko hodín budú na ňom vedieť bez problémov jazdiť.

Bezpečnosť na prvom mieste

Nenechajte sa uchlácholiť myšlienkou, že odrážadlo nie je bicykel a keďže na ňom bude vaše dieťa len sedieť a odrážať sa nohami od zeme, žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Neponechajte nič náhode, zamierte do bicyklového obchodu a vybavte vášho juniora prilbou.

Okrem toho, že spravíte niečo pre jeho bezpečnosť, učíte ho aj dobrému návyku nosenia prilby pri neskorších bicyklových výletoch. Nemusíte sa báť, že by ju nechcel nosiť. Bude si pripadať dôležito a „dospelácky” a navyše, ak vyberiete kúsok v preferovanom farebnom odtieni alebo vzore, prvé dni bude chcieť váš malý cyklista v nej aj spávať.

Nohami bezpečne na zemi

Veľmi dôležité je, aby dieťaťu sedela veľkosť odrážadla. To hlavne znamená možnosť nastaviť odrážadlo tak, aby váš potomok mal pri sede na svojom novom stroji obidve chodidlá celou plochou na zemi. Odrážadlá sa vyrábajú aj väčšie, aj menšie, preto sa nenechajte presvedčiť múdrymi známymi, ktorí vám „poradia”, že je lepšie kúpiť väčšie, pretože do toho dorastie.

Kedy začať?

Odrážadlo môžete dať dieťaťu do rúk už vo veku jeden a pol roka, ale len ak budete mať pre neho potrebnú veľkosť – odrážadlo mu nesmie byť veľké. Druhá dôležitá podmienka je, že dieťa musí byť na to pripravené – ak nie je dostatočne motoricky zdatné, radšej ešte chvíľku počkajte. Zbytočne ho nestresujte, príslovie pomaly ďalej zájdeš, má predsa len niečo do seba. Väčšina detí začína približne vo veku 2 rokov, čo sa vo všeobecnosti považuje za najideálnejší vek.

Dôležitosť sedla

V sedle strávi malý budúci cyklista väčšinu času, takže by ste mu pri kúpe mali venovať zvýšenú pozornosť. Sedlo by malo byť odolné, pohodlné, polstrované a s nastaviteľnou výškou. Možnosť nastavovať výšku je dôležité, pretože deti rastú ako z vody, a preto budete potrebovať každú chvíľu menšie korekcie. Taktiež nezabudnite skontrolovať maximálnu a minimálnu výšku nastavenia sedla – niektoré odrážadlá sú totiž pre menšie, niektoré pre väčšie deti, tak si radšej skontrolujte limity.

Veľmi dôležité je, aby dieťaťu sedela veľkosť odrážadla. Foto: Martin Matula
Veľmi dôležité je, aby dieťaťu sedela veľkosť odrážadla. Foto: Martin Matula

Z čoho je odrážadlo vyrobené?

S odrážadlami je to podobné ako s bicyklami. V ponuke na našom trhu prevládajú oceľové a hliníkové varianty. Nájdete však aj modely vyrobené z dreva. Zvolený materiál sa odráža na jeho cene. Najlacnejšie bývajú vyrobené z ocele, hodnotnejšie modely sú z hliníka. Tie druhé spomínané sú vďaka použitému materiálu ľahšie.

Dievčenské verzus chlapčenské

Keď budete hľadať odrážadlo pre vaše ratolesti, narazíte aj na vyslovene dievčenské a chlapčenské modely. Nemusíte si však začať lámať hlavu nad tým, či dievčenské odrážadlá majú nebodaj inú geometriu ako tie pre chlapcov. Zväčša je rozdiel len vo farbách a vzoroch. Ak máte doma malé dievčatko, určite viete, akú čarovnú moc má ružová farba a kvetinky.

Má teda odrážadlo nejaké nevýhody?

V podstate žiadne. Jediné, čo ešte raz rodičom pripomenieme je, aby nezanedbali bezpečnosť. Tá je dôležitá pri každom športe, keďže ide o zdravie našich detí. Preto aj pri jazde „len” na odrážadle treba malých športovcov vybaviť prilbami.

Na čo si dať pozor pri kúpe?

Odrážadlo by nemalo mať vysokú hmotnosť, aby ho dieťa zvládlo dobre ovládať. V prípade, že sú na odrážadle namontované brzdy, mali by byť ľahko ovládateľné, nakoľko dieťa nevie ešte vynaložiť veľkú silu na brzdenie. Z hľadiska komfortu sú dôležité pneumatiky – veľa odrážadiel na trhu je vybavených iba celogumenými pneumatikami. Lepšie sú klasické pneumatiky, ktoré sú ľahké a tlmia, čím ponúkajú deťom komfortnú jazdu.

Odrážadlo Kenzel Firstbike Donald
Odrážadlo Kenzel Firstbike Donald

Text: Daniela Števánková
Foto: Martin Matula, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu