Prečo vyskúšať elektrobicykel

Jazdite zeleno. Foto: Shutterstock

Každému z nás imponuje aktívny životný štýl. Ten pocit, keď vyrazíte z domu na bicykli a auto necháte odpočívať v garáži, je na nezaplatenie. Súhlasíte?

Chodiť do práce na bicykli nehýčka len vašu peňaženku. Endorfíny a nával energie sú presne to, čo človek ráno pred vstupom do kancelárie potrebuje.

Alebo čo tak víkendový cyklovýlet s rodinou? Na zážitky z aktívnych dobrodružstiev sa najlepšie a najdlhšie spomína. Nehovoriac o tom, že stmeľujú rodinné vzťahy viac ako čokoľvek iné.
Ale… toto všetko je krásna predstava len dovtedy, kým sa na výlete neocitnete v kopcoch a nepocítite na vlastné nohy, že na ne nemáte. Musíte však bojovať. Pretože pre ostatných členov rodiny to očividne nie je žiadna námaha.


A (aj) preto na našu scénu dorazili elektrobicykle. Geniálny vynález, ktorý prináša športového ducha najširším masám. Veď predsa nie v každom bije srdce olympijského šampióna.

A prečo sa ochudobňovať o cyklistické zážitky len preto, že na tom vaša kondícia nie je práve najlepšie? Prečo nevyužívať bicykel ako dopravný prostriedok len preto, že sa v práci nemáte kde osprchovať?

Je pravda, že náš trh nie je práve ukážkový – vždy mu chvíľu trvá, kým sa rozhýbe. Ale svet už potvrdil, že elektrobicykel spravil naozajstnú revolúciu. V Číne jeho výhody pochopili už dávno a aj ich náležite využívajú. Ale nemusíme ísť tak ďaleko. Holanďania a obzvlášť Nemci predajú tisícky elektrobicyklov ročne.

Štatistiky hovoria o neuveriteľných 300 000 elektrobicykloch, ktoré prejdú bránami cykloobchodov v Nemecku počas jedného roka. Anglické hlavné mesto Londýn zase elektrobicyklami vybavilo svojich policajtov. Vidíte, ani muži a ženy zákona, z ktorých niektorí majú naozaj výbornú kondíciu, sa nehanbia využiť pomoc prídavného motorčeka. A čo vy?

Ak stále váhate a nie ste si istí, či je elektrobicykel vhodný aj pre vás, začítajte sa do nasledujúcich riadkov. Poodhalíme vám detailnejšie, aké výhody tento novodobý druh prináša, a vy sa budete môcť ľahšie rozhodnúť.

Vitajte v cyklistike!

Premýšľate nad tým, že začnete bicyklovať. Ale nie ste veľmi športový typ. Vaša kondícia nie je žiaden zázrak a svojim nohám veľmi neveríte. To nič! Elektrobicykel je tu práve pre vás. Jeho výhodou je, že nie je plne výhodou je, že nie je plne motorizovaný – elektrický motorček je „len“ výpomoc vo chvíľach, keď potrebujete trochu potiahnuť.

A to je ideálna kombinácia, pretože stále si tak môžete naplno vychutnávať cyklistický zážitok z jazdy. Elektrobicykel tak môže byť vynikajúcim spôsobom, ako začať s cyklistikou bez toho, aby ste potrebovali kondíciu, akú si vyžaduje jazdenie na klasickom bicykli.

Jazdite zelene

Motorové vozidlá produkujú takmer štvrtinu CO2 emisií, takže, ak na prepravu z bodu A do bodu B využijete služby elektrobicykla, naša matička Zem sa vám poďakuje.

Možno si vravíte, že ste len ihlou v kope sena, a tak na vašom prístupe vôbec nezáleží. Ale nepodceňujte kolektívne vedomie. Aj jedinec dokáže hýbať s masami, keď naozaj chce.

Elektrobicykel je naozaj veľký skok vpred v porovnaní s autom, dokonca aj s mestskou dopravou. A vďaka svojmu jemnému bzučaniu neterorizuje naše mestá a vidiek hlukom. Ďalší zelený plusový bod, nemyslíte?

Vyrazte do kopcov

Zviesť sa dole z kopca, dokonca aj odjazdiť rovinatú pasáž je vcelku jednoduché. Ale je dosť pravdepodobné, že ak ste šli dole kopcom, skôr alebo neskôr príde tá chvíľa, keď sa pred vás postaví aj nejaké to stúpanie.

Možno vás to prekvapí, ale zdolávanie kopcov je niečo, čo niekedy odrádza aj zdatnejších cyklistov. Pretože dobyť vrchol dokáže byť úmorná drina a odsýpa to neskutočne pomaly.

Ale s elektrobicyklom je to úplne o niečom inom. Aj tie najstrmšie kopce budete jazdiť s úsmevom na tvári a ostatní cyklisti budú na vás neveriacky civieť, keď ich budete s ľahkosťou šampióna míňať po ceste nahor.

Bicyklová rehabilitácia

Mali ste nehodu? Zotavujete sa zo zranenia? Práve vy by ste mohli oceniť služby eletrobicykla. Bicykel je vo všeobecnosti výborný spoločník pre rehabilitujúcich, ale elektrobicykel posúva jeho bonusy ešte ďalej.

Jazdite zeleno. Foto: Shutterstock
Jazdite zeleno. Foto: Shutterstock

Vďaka pomoci elektromotora nemusíte vynakladať toľko sily pri šliapaní do pedálov, čo je dobrá správa pre krehké kĺby a zoslabnuté svaly.

Predchádzajte obezite

Občas sa človek zamyslí, či obezita nie je vírus. Zo západného sveta sa rýchlo šíri aj k nám a prognózy nie sú veľmi pozitívne. Hovoria, že do roku 2050 bude 60 percent nášho obyvateľstva obézne. A tak dnes, možno viac ako kedykoľvek predtým, je dôležité udržať si aktívny životný štýl. A elektrobicykel vám k tomu môže pomôcť. Zarazili ste sa? Bavíme sa predsa o bicykli, ktorý má motor – ako sa  dá s jeho pomocou schudnúť?

Nepopierame, že takýto bicykel robí cyklistiku značne jednoduchšou, ale na druhej strane, aj tak pedálujete. A to je vždy lepšie ako sedieť za volantom, no nie? Inými slovami, čo myslíte, že je lepšie: kúpiť si klasický bicykel, ktorý nevyužijete alebo elektrobicykel, na ktorom budete sedieť deň čo deň?

Zabudnite na pot

Je pravda, že počas zimy na to človek ľahko zabudne, ale aj u nás sa leto dokáže dobre rozpáliť. Keď si k tomu ešte pripočítate fyzickú námahu v podobe pedálovania, máte zaručený recept na protispoločenskú dávku potu. A tu prichádza k slovu elektrobicykel. Keďže na ňom nemusíte pedálovať ako o dušu spasenú, aj vaše telesné výpary môžete udržať pod kontrolou.

Nestíhate svojim deťom?

Bicyklovanie je skvelý šport aj vďaka svojmu multigeneračnému charakteru. Ale možno už aj vaše deti dospeli do veku, keď im už nestačíte. Prípadne si vaše slabnúce sily začnú vychutnávať vnúčatá. Vyžitie služieb elektrobicykla je povolený doping pre staršie generácie a vďaka motorovej výpomoci budú sily na vašich rodinných výletoch vyrovnanejšie.

Horská cyklistika pre každého

Hoci boom horskej cyklistiky je už dávnou minulosťou, stále tam vonku nájdete tisícky ľudí, ktorí na tento šport nedajú dopustiť. A veľa z nich sa zhodne, že to, čo ich na „biku“ baví úplne najviac, sú zjazdové pasáže ich výjazdov. Áno, určite viete, kam tým mierime. S malou pomocou elektromotora pre vás jazda do kopca nebude taká slimačia námaha a budete skvelo oddýchnutí, aby ste si do špiku kostí vychutnali zjazd za poslednou zákrutou.

Vo svete je takéto jazdenie veľkým hitom a dobrá správa je, že horské bicykle s elektromotorom sa predávajú aj u nás.

Buďte rýchlejší

Nielenže do cieľa svojej cesty dorazíte s úsmevom na tvári a bez máp od potu, budete tam aj rýchlejšie. Vďaka pomoci elektromotora v kopcoch môžete ušetriť oproti klasickému bicyklu pomerne dosť času. Hoci elektrobicykle majú limitovanú maximálnu rýchlosť pri pomoci motora 25 km/h, nič vám nebráni ísť rýchlejšie – bude to len znamenať, že o rýchlosť nad limitom sa musíte postarať sami, bez pomoci motora.

Zdvihnite si sebavedomie

Sebavedomie je pri bicyklovaní veľmi dôležité. Ak si prestanete veriť, že ten kopec pred sebou zvládnete, alebo keď začnete pochybovať, či sa bezpečne dostanete cez niekoľko semaforov pred vami, nie je to dobré znamenie. Elektrobicykel môže byť nápomocný aj v tomto smere. Vďaka tomu, že vám pomôže udržiavať určitú rýchlosť, je menšia pravdepodobnosť, že spanikárite, alebo že sa zakolísate, keď budete uprostred rušnej dopravy.

Zabudnite na pot. Na elektrobicykli môžete ísť aj do práce. Foto: Shutterstock
Zabudnite na pot. Na elektrobicykli môžete ísť aj do práce. Foto: Shutterstock

Odvezte si náklad

Bicykel je multifunkčný dopravný prostriedok. Z bodu A do bodu B môžete na ňom odviezť  nielen seba, ale aj nejaký náklad. Či to už je niečo menšie ako nákup z potravín, alebo niečo väčšie, napríklad vaše dieťa. Ale akákoľvek váha navyše vám môže značne skomplikovať život, zvlášť, ak to na ceste domov máte do kopca. Elektrobicykel vám prichádza na pomoc. Postará sa o to, aby ste sa nezmenili na ťažného koňa trasúceho sa vypätím pod váhou svojho nákladu. Ani sa nenazdáte a budete predávať to druhé auto, ktoré nemalou mierou ukrajuje z vášho rodinného rozpočtu.

Ukážte autám chrbát

Náš národ lenivie a stáva sa stále viac pohodlnejším. Ešte pred pár rokmi sme sa smiali západu, že kvôli ceste do potravín o pár ulíc ďalej štartujú auto, a už je tento trend aj u nás. Takmer 50 percent jázd autom je kratších ako 10 kilometrov.

Nečudo, že väčšie mestá sú v určitých hodinách beznádejne upchaté. Elektrobicykel je však skvelý spôsob, ako sa postarať o to, aby boli vaše krátke cesty oveľa pohodlnejšie. Nemusíte sa zastavovať tankovať, nemusíte nekonečne dlho čakať v zápche a precvičovať veľmi obľúbený pohyb spojka-plyn-brzda a nakoniec, nemusíte si robiť ťažkú hlavu s hľadaním voľného parkovacieho miesta. Bonus na záver? Ešte pri tom spálite aj nejaké tie kalórie.

Znížte náklady

Náklady na prevádzkovanie auta je položka, ktorá sa v osobnom rozpočte ťažko ignoruje. Daň, poistka, benzín/nafta, parkovanie a prípadne nutné návštevy servisu dokážu celkom dobre vyžmýkať nielen aktuálnu výplatu, ale aj úspory. V porovnaní s tým je elektrobicykel prechádzka ružovou záhradou. Počiatočná investícia môže byť pomerne vysoká, ale potom si už len budete užívať ušetrené štvorkolesové prevádzkové náklady.

Vyrazte na cykloturistiku

Bicykel je vynikajúci spôsob, ako spoznávať krajiny. Zo sedla bicykla bude váš zážitok intenzívnejší a krajina, ktorou budete prechádzať, vám pôjde doslova pod kožu. Problémom pri cykloturistických výletoch môže byť akurát kondícia. Bicykel naložený nejakými desiatimi kilami nákladu si vyžaduje silnejšie nohy a srdce. Zvlášť, keď sa vám do cesty postaví kopec. Elektrobicykel je však skvelý sprievodca, vďaka ktorému si čaro cykloturistiky môže užiť (takmer) každý!

Čomu veriť

Opýtali sme sa dlhoročného užívatela e-biku, ktoré sú podľa neho 3 najväčšie mýty o elektrobicykloch.

Mýtus 1

† SÚ PREDRAŽENÉ REALITA: Nie je to vôbec pravda. Za posledných pár rokov sa výroba elektrobicyklov tak rozšírila, že viac nie sú luxusným tovarom. Vždy budú drahšie než klasický bicykel s porovnateľnou výbavou, pretože komponenty pohonu jednoducho niečo stoja. Plne však odzrkadľujú pridanú hodnotu z užívateľského hľadiska.

Áno, kvalitný celoodpružený elektrobicykel síce stojí až štyri tisíc eur, no za rovnakú sumu kúpite aj závodný bicykel bez motora. Treba si preto uvedomiť hodnotu toho, čo od bicykla očakávame, a neporovnávať neporovnateľné.

Mýtus 2

† SÚ AKO MOTORKA REALITA: Nie je to vôbec pravda. Elektrobicykel je stále bicykel, pretože na ňom musíte šliapať do pedálov. Táto zdanlivá nevýhoda oproti motorke z neho robí výhodu najmä v chladnom počasí. Na motorke jednoducho „zamrznete”.


Na druhej strane elektrobicykel sa bez vášho pedálovania nezaobíde, čo značne prispieva k vašej tepelnej pohode. Ďalšou výhodou
elektrobicykla je, že ste mobilní, aj keď sa batéria vybije. Keď sa vám na motorke minie benzín, skončili ste!

S elektrobicyklom sa na rozdiel od motorky dostanete všade. Do lesa, na hrádzu, do centra aj do vlastného bytu. 

Mýtus 3

† AUTO Z BAZÁRU SA OPLATÍ VIAC REALITA: Nie je to vôbec pravda. Priemerná cena nového mestského elektrobicykla je síce podobná ako cena ojazdeného automobilu, ale zato konečná.

Po kúpe bicykla už totižto nemusíte platiť za prihlásenie ani poistky. Navyše, cena za elektrinu na nabíjanie batérie je zlomkom ceny benzínu či nafty. Na 100 kilometrov jazdy rýchlosťou 25 km/h spotrebuje bicykel elektrickú energiu za 30 až 50 centov.

Automobil prejde túto vzdialenosť v prepočte na cenu benzínu za 5 až 10 eur podľa spotreby. Stále si nemyslíte, že sa to oplatí? Porovnajte si výšku nákladov na servis medzi autom z bazáru a novým elektrobicyklom. Na cesty do práce je preto bicykel ekonomickejší.


Text: Redakcia, Viktor Michálek
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu