Ako si vybrať elektrobicykel? Postačí vám 5 minút

Prítomnosť elektrického pohonu na elektrobicykli prináša mnohé otázky. Ale nebojte sa, jeho výber je jednoduchší, než sa zdá.
Vysvetlíme si, akými parametrami sa riadiť, na čo sa pýtať predajcu a aký druh elektrobicykla bude najvhodnejší na trasy, ktoré plánujete jazdiť najčastejšie. S naším sprievodcom nespravíte chybu.
Do mesta alebo do terénu?
Prvý krok pri výbere elektrobicykla je rovnaký ako pri klasickom bicykli bez motora. Aj v tomto prípade si musíte ujasniť, kde budete elektrobicykel využívať najčastejšie a po akých cestách na ňom plánujete jazdiť. „Slováci majú tradične v obľube horské bicykle, no pri výbere je dobré zamyslieť sa, či väčšinu času naozaj strávite v teréne alebo skôr jazdením po cyklochodníkoch a pri presunoch do práce, škôlky a kaviarne. Ak platí druhá možnosť, odporúčam mestský elektrobicykel, city e-bike,“ hovorí Richard Gasperotti, ambasádor výrobcu pohonov Bosch eBike Systems.
Dodáva, že nič vám o bicykli nepovie viac než skúšobná jazda, ktorú si môžete dohodnúť v predajni. Pre lepšiu orientáciu sme pripravili stručné opisy rôznych typov elektrobicyklov, ktoré vám pomôžu s predbežným výberom.

Typy elektrobicyklov a ich využitie
- Mestské (e-city bikes) – Ideálne na každodenné dochádzanie do práce, školy či na nákupy. Sú navrhnuté pre pohodlnú jazdu po asfaltových cestách a mestských cyklotrasách.
- Trekingové (turistické) – Skvelá voľba pre tých, ktorí radi podnikajú dlhšie výlety po cyklotrasách, spevnených cestách či ľahšom teréne. Ponúkajú vyváženú kombináciu komfortu a výkonu.
- Gravel – Rýchle a všestranné elektrobicykle určené na kombináciu asfaltu a poľných ciest. Širšie plášte zaisťujú lepšiu stabilitu na nerovnom povrchu ako cestné bicykle.
- Horské (eMTB) – Športové bicykle do náročného terénu. Majú široké plášte a odpruženie, ktoré zvyšuje trakciu pri jazde po nerovnom povrchu.
- SUV – Univerzálne elektrobicykle spájajúce prvky trekingových a horských modelov. Sú robustné, pohodlné a pripravené na rôzne povrchy. Často majú celoodpruženie, kvalitné osvetlenie, blatníky a širšie plášte pre stabilnejšiu jazdu.
- Nákladné (e-cargo bikes) – Určené na prepravu osôb alebo tovaru. Majú pevnú konštrukciu, veľký nosič a často sú využívané ako ekologická alternatíva auta v meste.

Bosch spúšťa revolúciu menom ABS
Výkon motora a krútiaci moment
Takmer všetky moderné elektrobicykle majú stredový motor, ktorý nepoháňa koleso, ale priamo kľuky, čo sa rokmi osvedčilo najmä pre vyvážené ťažisko bicykla, jeho ovládateľnosť a celkový zážitok z jazdy. „Pri výbere elektrobicykla sa zamerajte na výkon motora, ktorý je v EÚ obmedzený na 250 W a asistované šliapanie funguje len do rýchlosti 25 km/h. Po jej dosiahnutí sa motor automaticky vypne. Hlavným dôvodom je bezpečnosť jazdcov aj ostatných,“ vysvetľuje odborník z Bosch eBike Systems. Toto obmedzenie umožňuje jazdu po cyklotrasách bez potreby vodičského preukazu, povinného poistenia či evidenčného čísla. Hoci prilba nie je povinná, určite ju odporúčame nosiť.
Druhým dôležitým kritériom je krútiaci moment motora. „Uvádza sa v newtonmetroch (Nm) a čím je vyšší, tým viac vám motor pomôže pri rozjazdoch, jazde do kopca alebo pri prekonávaní prekážok. Ak je táto hodnota medzi 60 a 90 Nm, máte istotu, že jazda bude dynamická,“ pokračuje Gasperotti. „Motor iba znásobuje vašu silu pri šliapaní a nefunguje samostatne. Pre efektívne využitie a dlhú životnosť je ideálne používať ľahšie klasické prevody a šliapať vyššou frekvenciou. Platí jednoduché pravidlo – radšej rýchlejšie a ľahšie ako pomaly a silou.“

Pýtajte sa na značku pohonného systému
To, čo je pri elektrobicykli na rozdiel od klasického bicykla navyše, je pohonný systém zložený z elektromotora, batérie, riadiacej jednotky, ovládania a displeja. Na trhu je niekoľko výrobcov, ktorí spĺňajú najvyššie požiadavky cyklistov všetkých kategórií. Ak sa opýtate vo svojom okolí, kto má aké skúsenosti s konkrétnymi značkami, istotne nebudete ľutovať.
Kapacita batérie
Všetkých cyklistov zaujíma dojazd. Ten však závisí od mnohých faktorov: hmotnosti jazdca, profilu trasy, vonkajšej teploty, tlaku v pneumatikách aj stupňa asistencie motora. Čím viac šliapete sami, s minimálnou podporou motora, tým dlhšie batéria vydrží. Ak necháte pracovať najmä motor, batéria sa vybije rýchlejšie. „Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia je kapacita batérie, tým dlhší je dojazd. Kapacita sa uvádza vo watthodinách (Wh) a súčasný štandard je 500 – 750 Wh. Ak chcete jazdiť dlhé trasy bez starostí, odporúčam batériu s kapacitou nad 800 Wh,“ dodáva Gasperotti.
Smart e-cyklistika
Žijeme v digitálnej dobe, z čoho profitujú aj elektrocyklisti, preto odporúčame vybrať si elektrobicykel tak, aby ste z neho získali maximum aj v tejto oblasti. S mobilnou aplikáciou Flow App prepojenou s pohonom od Bosch eBike Systems získate napríklad ochranu proti krádeži. Aplikácia uzamkne systém, ktorý sa odomkne len v prítomnosti majiteľa bicykla. Ak sa niekto pokúsi bicykel ukradnúť, spustí sa výstražný tón a vám príde upozornenie na mobil a na mape uvidíte, kde sa bicykel nachádza.
Aplikácia obsahuje tiež dokumenty preukazujúce vlastníctvo, ktoré môžu pomôcť polícii. Navyše sa vďaka nej pravidelne aktualizuje softvér celého systému, čo zaručuje jeho optimálny výkon. Nechýba ani inteligentná navigácia a mnoho ďalších funkcií.

Čipovanie? Určite neodporúčame
Dajte si pozor na čipovanie, teda nelegálne odblokovanie motora, ktoré umožňuje jazdu nad 25 km/h s asistenciou motora. Takto upravený elektrobicykel je v EÚ nelegálny. Riskujete pokutu, zhabanie bicykla, vyššie riziko nehody a v prípade nehody nepreplatenie poistného plnenia.
Kde hľadať?
Konkrétny bicykel si môžete vyhliadnuť na českom webe so stovkami modelov takmer od stovky rôznych značiek: www.bosch-ebike.com/cz. Tam si môžete vybrať podľa typov, porovnať parametre jednotlivých bicyklov a nájsť ten pravý.
Text a foto: Bosch e-bike systems