Čo najlepšie sa dá zažiť v Severnej Amerike?

Grand Canyon, USA, BUBO

So Severnou Amerikou sa nám spája mnohé. Prechádzka medzi hviezdami v Los Angeles či po moste Golden Gate, úžasná horská príroda západnej Kanady či luxusné ostrovy Karibiku.

Ide o kontinent, ktorý je lákadlom mnohých kvôli úžasným veľkomestám a ešte krajšej prírode. Aj tu sa však dajú loviť iné, netradičné zážitky. Prinášame vám sedem tipov, ako spoznať Severnú Ameriku inak.

Newfoundland – stopy Vikingov

Kanadská provincia Newfoundland & Labrador je plná prekrásnej prírody – lesov, losov a lososov. A nájdete tu tiež miesto, kde sa vylodili Vikingovia a Leif Eriksson tu prečkal v roku 1021. Ide o najsevernejší bod ostrova a dedinku L’Anse aux Meadows. Ukážka obydlí Severanov a drsná príroda, ktorá dodáva miestu neuveriteľný historický nádych. Veď títo ľudia sem prišli o vyše 470 rokov skôr, než Ameriku oficiálne objavil Krištof Kolumbus. Dostať sa sem je náročnejšie, no ide o neuveriteľný zážitok.

L’Anse aux Meadows, prvé osídlenie Vikingov v Severnej Amerike. FOTO: archív BUBO
L’Anse aux Meadows, prvé osídlenie Vikingov v Severnej Amerike. FOTO: archív BUBO.

Vrtuľníkom nad Havajom

Havaj nemusí byť len o vylihovaní na nádherných plážach. Najlepším zážitkom je preletieť sa vrtuľníkom nad najkrajším ostrovom Kauai. Ide o 50-minútový let ponad prírodný unikát Nāpali (v preklade znamená útesy). Unikátne útesy, ako sú tieto, nenájdete nikde inde na svete. A z okna k tomu uvidíte aj “havajský Grand Canyon”, teda Waimea. Veľký kaňon Pacifiku je dlhý približne 16 km a až 900 m hlboký a ide o prírodný unikát, aký uvidíte len počas zájazdu na Havaj.

Kauai, Havaj, USA, BUBO
Útesy ostrova Kauai sú iné ako všetky ostatné. FOTO: archív BUBO.

Safari na Aljaške

Aj za polárnym kruhom si viete spraviť nádherné safari. Pozorovanie grizlyho znie možno sprvu nebezpečne, no báť sa toho nemusíte. Ako to zrealizovať. Odporúčame prenajať si lietadielko v meste Anchorage, ktoré pristane na oceánskej pláži a s profesionálnym stopárom prísť k medveďom do bezpečnej blízkosti. Grizly, baribal (medveď čierny) či kodiak (najväčší medveď sveta) tu lovia lososy a pozorovanie týchto medveďov v rámci zájazdu na Aljašku v divokej prírode je dych berúce.

Aljaška, USA, BUBO
Pozorovanie grizlyho na Aljaške patrí medzi top zážitky v živote. FOTO: Pavel Fellner, BUBO.

Steak v New Yorku

New York je snom mnohých, najmä kvôli modernej mrakodrapovej architektúre. Okrem toho tu však nájdete kuchyne a špeciality z celého sveta. V New Yorku sa pripravujú najlepšie steaky sveta a ten najlepší vám spravia v reštaurácii Smith and Wollensky na 3rd Avenue a 49th Street. Tu bežne oslavuje narodeniny investor Warren Buffet a bežne tu minie 19 miliónov dolárov. Ide o luxusný zážitok, no bežné a vynikajúce steaky si tu viete dopriať aj za 100 dolárov.

Steak v New Yorku, USA, BUBO
V New Yorku jete tie najkvalitnejšie steaky. FOTO: Katarína Líšková, BUBO.

Sauna Zapotékov

Temazcal je mexický indiánsky saunový rituál, sprvu určený len pre významných náčelníkov. Dnes si ho na zájazde do Mexika môžete vyskúšať aj vy, a to pri meste Oaxaca. Indiánska sauna je akýmsi hlineným iglu a pri šamanovi, ktorý má rituál pod palcom, vypotíte nielen všetky toxíny, ale odstránia sa aj všetky duševné krivdy. Von vyjdete ako znovuzrodení a prekonáte životné krízy.

Oaxaca, Mexico, BUBO
Po saune v Mexiku budete ako znovuzrodení. FOTO: Ľuboš Fellner, BUBO.

Loďkou pod Niagary

Niagarské vodopády sú lákadlom samé o sebe, no top zážitkom je previezť sa loďkou priamo k nim. Naskočíte na loď, ktorá vás odvezie priamo pod vodopády. Plavíte sa okolo American Falls, Nevestinho závoja (Bridal Veil) a nakoniec sa priblížite ku Canadian Falls s prezývkou Podkova (Horseshoe Falls). Máte na sebe pršiplášte, no aj tak skončíte úplne premočení. Na zájazde k Niagara Falls pochopíte skutočnú silu vodopádov.

Niagarské vodopády, USA, BUBO
Silu Niagarských vodopádov spoznáte na loďke priamo pri nich. FOTO: Monika Šeniglová, BUBO.

Zážitky pri Grand Canyone

Grand Canyon je najväčší púštny kaňon sveta a vidieť ho je zážitok sám o sebe. Dá sa však vyšperkovať. Najprv sa prejdite po chodníku a vyhliadke Skywalk, ktorá je presklená a možno sa vám budú triasť nohy. Potom nasadnite na helikoptéru a tá vás za niekoľko minút odvezie dole do kaňonu, kde pristanete a nasadnete na lodičku, ktorá vás prevezie po rieke Colorado. Zážitkov na západe USA sa dá uloviť veľa.

Grand Canyon, USA, BUBO
Silu Niagarských vodopádov spoznáte na loďke priamo pri nich. FOTO: Monika Šeniglová, BUBO.

Pokiaľ chcete ešte viac tipov na zážitky z kontinentu, prečítajte si nový BUBO blog Najlepšie zážitky zo Severnej Ameriky. A ak ich chcete nazbierať tiež, klikajte na web bubo.sk.


Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Monika Šeniglová, Ľuboš Fellner, Katarína Líšková, Pavel Fellner / BUBO

1/1
Zavrieť reklamu