Lyžovanie
Testy
15. novembra 2017

Fototest: Canon EOS 6D Mark II

Canon svoje digitálne zrkadlovky kastuje podľa desiatkovej sústavy – jednociferné čísla označujú tie najvyššie modely, dvojciferné poloprofesionálne foťáky a troj- či štvorciferné zväčša prislúchajú vstupným bránam do sveta „veľkých“ foťákov.

Fototest: Canon EOS 6D Mark II

Canon EOS 6D Mark II
Canon EOS 6D Mark II

Zároveň platí, že čím je číslo nižšie, tým ide o vyšší a drahší model. EOS 6D teda uzatvára ponuku plnoformátových (full frame) zrkadloviek od japonského giganta, na ktorej špici sedí topmodel 1Dx.

Sám osebe je akousi vstupnou bránou do sveta veľkých snímačov, a tak ho aj treba vnímať – podobne ako pri nižších modeloch bicyklov s karbónovým rámom, aj tu bude hlavným benefitom onen základný stavebný kameň. Zvyšné vlastnosti sa voľky-nevoľky musia podriadiť cenovej hladine. Ak vám však záleží najmä na tom, môže to byť jediný argument, aký na kúpu potrebujete.

Prvá 6D-čka prišla na trh pred piatimi rokmi a jej druhá verzia vypustená pred pár mesiacmi ďalej stavia na poslaní cenovo dostupného plnoformátu.

Plastové telo síce nevyzerá byť také kvalitné, ako majú najvyššie modely z kovu, no svojimi rozmermi pôsobí v rukách stále pohodlne a výkonne.

Telo je pritom veľmi dobre utesnené proti elementom, žiaden z panelov neprepružuje ani nevŕzga a patrí medzi najľahšie fullframy na trhu – a to ocenia najmä tí, ktorí budú foťák nosiť na chrbte do nehostinných podmienok – napríklad bikeri.

Ergonomicky ide o takmer identickú kópiu nižšieho modelu 80D, ktorý sme testovali začiatkom minulého roka. Chýbajú tu teda obľúbené ovládacie prvky z najvyšších modelov ako joystick na rýchly výber ostriaceho bodu, ten však bude chýbať len ostrieľanému Canonistovi. Samotná obsluha sa učí rýchlo a pohotovo reagujúci trojpalcový dotykový displej ju ešte uľahčí.

Plnoformátový snímač dokáže perfektne odseparovať jazdca od zvyšku scenérie. Objektív: EF70-200 mm f/2,8L IS II USM Clona: f2,8 Uzávierka: 1/2 000 Ohnisková vzdialenosť: 200 mm ISO: 1 600
Plnoformátový snímač dokáže perfektne odseparovať jazdca od zvyšku scenérie. Objektív: EF70-200 mm f/2,8L IS II USM Clona: f2,8 Uzávierka: 1/2 000 Ohnisková vzdialenosť: 200 mm ISO: 1 600


Výrazný skok vpred

Jednou z našich výhrad pri prvej 6D-čke (ktorú sme svojho času testovali tiež), bolo rozmiestnenie ostriacich bodov len okolo stredu snímača.

Nový model sa stále krajov snímača trochu ostýcha, no počet ostriacich bodov narástol na 45 a z nich sú všetky krížového typu. Ostrenie na rýchlo sa pohybujúce a najmä približujúce sa objekty stále nepatrí medzi tie najsilenejšie stránky, no je podstatne lepšie.

Kontrastne oblečeného jazdca dokáže pod skúsenou rukou vo väčšine prípadov trafiť správne. Pri kontinuálnom snímaní však systém občas vypadne z hry a v prevažne ostrej sekačke sa nájde aj zopár neostrých kúskov.

Keď už sme pri kontinuálnom snímaní, 6D Mark II dokáže nasnímať 6,5 snímky za sekundu, čo je celkom slušný údaj a na väčšinu bikerských situácií viac ako bohato stačí.

Existuje aj možnosť označiť na dotykovom displeji pohybujúci sa objekt a nechať foťák sám sledovať ho a ostriť naň. To vo všeobecnosti funguje oveľa lepšie na otvorenom priestranstve ako v lese pomedzi stromy, no aj tak sa foťáku darí prevažne dobre udržať ostriace body na bikerovi. Nutná je však aj aktívna spolupráca rúk, keďže biker nesmie vyjsť zo záberu v strede nahustených ostriacich bodov.

Priamo sa približujúci jazdec pretínajúci miesta na priamom slnku a v tieni ostriaci systém vytrápilo. Ostré boli približne dve tretiny fotiek. Objektív: EF70-200 mm f/2,8L IS II USM Clona: f2,8 Uzávierka: 1/500 Ohnisková vzdialenosť: 88 mm ISO: 640
Priamo sa približujúci jazdec pretínajúci miesta na priamom slnku a v tieni ostriaci systém vytrápilo. Ostré boli približne dve tretiny fotiek. Objektív: EF70-200 mm f/2,8L IS II USM Clona: f2,8 Uzávierka: 1/500 Ohnisková vzdialenosť: 88 mm ISO: 640


Čo ten dynamický rozsah?

V praxi fotenia v lese sa nová 6D-čka používa veľmi príjemne. Je pravda, že benefitom plnoformátového snímača budete musieť obetovať hmotnosť aj miesto v ruksaku, no telo pôsobí odolne a možnosť zaklopiť displej a ochrániť ho tak je rovnako vítaná.

Batéria má veľmi dobrú výdrž a zabudované Wi-Fi a GPS moduly ponúkajú ďalšie možnosti priameho spravovania fotiek priamo na trailoch.

V prvých online testoch sa popísalo mnoho o dynamickom rozsahu (pomeru medzi maximálnou a minimálnou intenzitou svetla – teda rozsah medzi najbelšími bielymi a najčernejšími čiernymi na fotke), primárne o jeho celkom nízkej hodnote.

Pri fotení v lese na pravé poludnie, keď ostré slnko dopadá na zem pomedzi konáre a vytvára veľmi svetlé miesta striedajúce sa s tmavými, sme síce mali v postprocese občas problém fotku „zachrániť“, no dané podmienky sú veľkým testom pre akýkoľvek foťák a nová 6D-čka sa s nimi popasovala minimálne uspokojivo.

Dynamický rozsah síce nie je najvyšší, no stále úplne stačí na to, aby sa dal tmavo oblečený jazdec fotiť oproti slnku. Objektív: EF16-35 mm f/2,8L IS III USM Clona: f2,8 Uzávierka: 1/400 Ohnisková vzdialenosť: 16 mm ISO: 160
Dynamický rozsah síce nie je najvyšší, no stále úplne stačí na to, aby sa dal tmavo oblečený jazdec fotiť oproti slnku. Objektív: EF16-35 mm f/2,8L IS III USM Clona: f2,8 Uzávierka: 1/400 Ohnisková vzdialenosť: 16 mm ISO: 160


Jasný benefit

Najväčším lákadlom na celom foťáku však bude bez diskusie už spomínaný plnoformátový snímač. Ten otvára prístup k obrovskej ponuke vynikajúcich EF skiel Canon a malá hĺbka ostrosti (ostrý objekt, rozostrené pozadie), ktorú s ním docielite, je v mnohých situáciách na nezaplatenie. Objekt tak „vyskočí“ pred pozadie a celá fotka pôsobí čistejšie.

Hodnotiť videovýstup si príliš netrúfame, no čisto papierovo je trochu škoda, že sa do novej 6D-čky nedostalo ani rozlíšenie 4K, ani výstup na slúchadlá. Profesionálnych videografov tak zrejme neosloví, no tým, ktorým stačí Full HD výstup so 60 fps, ponúkne spomínanú malú hĺbku ostrosti a zabudovanú digitálnu stabilizáciu, ktorá v spolupráci s interne stabilizovanými sklami Canon dokáže veľmi dobre upokojiť roztrasený obraz. Tieto dve vlastnosti dokážu byť pre začínajúcich filmárov prechádzajúcich z low-endových zrkadloviek obrovským skokom vpred.

Novú 6D Mark II teda nehodnotíme ako revolučný fotoaparát, no napriek tomu si určite nájde svojich nadšených majiteľov presne tak ako jeho predchodca, ktorý mnohým verne slúži dodnes k maximálnej spokojnosti.
Mnohé z jeho vlastností kúpite už v takmer totožne vyzerajúcom, a pritom výrazne lacnejšom modeli 80D. Naviac však ponúkne vyššiu obrazovú kvalitu a bezkonkurenčné výhody súvisiace s plnoformátovým snímačom. Ak vám záleží práve na nich, nová 6D-čka má potenciál robiť vám radosť dlhé roky.

Cena 2099 € (telo)
Kontakt www.canon.sk

Canon EOS 6D Mark II
Canon EOS 6D Mark II

Názor testera

Canon EOS 6D Mark II ponúkne presne to, čo kedysi jeho predchodca – všetky výhody spojené s plnoformátovým snímačom za minimálnu cenu.

Neohúri bleskovou rýchlosťou snímania ani neuveriteľnou presnosťou ostrenia, no to ani nie je jeho cieľom. Je teda trochu škoda, že sa objavuje práve vo fototeste Bikera, ktorý sa už tradične zameriava práve na tieto dva parametre.

Ak však milujete výzor fotiek s malou hĺbkou ostrosti, hľadáte všestranný foťák, ktorý má potenciál vás fotografiou živiť, a chcete si čo najlacnejšie kúpiť lístok k tým najlepším objektívom Canon, nová 6D-čka je dobrá voľba.

Text a foto: Filip Stifler Nagy

1/1
#canon #canon-eos-6d #fotoaparát #fototest

Redakcia Relax

Zdieľajte na

Nenechajte si ujsť

Lyžovanie
18. februára 2014

Tina Maze si ustrážila zlato v obrovskom slalome žien

Obrovský slalom žien sa jazdil na mokrej trati za dažďa aj hmly. Víťazstvo z 1. kola si ustrážila Tina Maze a získala už druhé zlato na olympiáde v

Salewa - Free Your Journey
Lyžovanie
12. decembra 2024

Flexibilita pohybu v zimných horách inšpirovaná Dolomitmi 

Skitouring umožňuje uniknúť davom na lyžiarskych svahoch a zažiť krásu nedotknutej zimnej prírody. Počas neho môžete skúmať nové cesty k slobod

Freeride
2. marca 2010

Rozhovor s legendou backcountry Sethom Morrisonom

Legenda backcountry. Spýtali sme sa Setha, čo sú tri konkrétne tipy pre „začiatočníka“, alebo „pokročilého“ freeridera, ktorý by sa chcel zlep

Lyžovanie
4. decembra 2012

Bruce Willis sa zbavuje svojho lyžiarskeho strediska – zadarmo

Herec Bruce Willis sa rozhodol zbaviť svojho strediska Soldier Mountain v Idaho, aby sa zbavil majetkov v okolí miest Fairfield and Hailey, ktoré vlastnil od

Vlhová. Foto: Shutterstock
Lyžovanie
14. februára 2019

Úžasné! Petra Vlhová sa stala majsterkou sveta v obrovskom slalome!

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová získala vo švédskom Are ďalšiu medailu, a to zlatú! Na majstrovstvách sveta v obrovskom slalome obsadila prvé miesto.

Lyžovanie
28. októbra 2013

Novinky v slovenských strediskách 2013-2014 (časť 2. – T. Lomnica, Š. Pleso, Donovaly)

V prvej časti sme zhrnuli novinky zo strediska Jasná-Nízke Tatry. Čo bude nové v ďalších významných strediskách? Pokračujeme ďalšími, ktoré spad

Lyžovanie
21. februára 2014

Tajomstvá technickej prípravy lyží

Servisman a špecialista úpravy lyží zjazdárskeho tímu Fischer vo Svetovom pohári, Leo Mussi, servíruje tajomstvo rýchlych lyží.

asides
5. mája 2010

Arnold lyžuje v Mammothe

Viete, kde chodí lyžovať Arnold Schwarzenegger? Do kalifornského strediska Mammoth. Pozrite si video a článok o jeho lyžovačke v tomto stredisku. Na svo

Ľudia
26. októbra 2012

Hirscher ich zaujal najviac – je najlepší lyžiar sezóny 2011/2012

Víťaza minulého ročníka Svetového pohára a držiteľa malých glóbusov v slalome a obrovskom slalome Rakúšana Marcela Hirschera (23) vyhlásili novin

Korčuľovanie na čiernom ľade. Foto: Shutterstock
Lyžovanie
12. februára 2021

Korčuľovanie na čiernom ľade. Máte na to?

Vypočujte si neskutočný zvuk pri korčuľovaní sa po tenkom ľade. Niektorí ľudia, najmä v škandinávskych krajinách, si obľúbili túto mierne adrena

Sledujte nás na instagrame

Zavrieť reklamu