Keď sa z hrobiek stanú divy sveta. Našli sme najkrajšie hrobky planéty

Ktoré hrobky sú najzaujímavejšie a oplatí sa ich navštíviť?
Pochmúrna téma? Ale kdeže. Niektoré hrobky sveta skutočne konkurujú najkrajším palácom. A ukrývajú príbehy, ktorými lákajú aj cestovateľov z celého sveta.
Hrobka, ktorej otvorenie prinesie nešťastie
Gur-e-Amir vám asi nič nepovie, ide však o miesto posledného odpočinku stredoázijského vojvodcu Timura Veľkého. V rámci poznávačky v Uzbekistane nájdete prekrásnu hrobku v meste Samarkand. Tehlová stavba je prekrásna zvonku, ale aj vo vnútri – od kupoly až po samotné hrobky a nápisy na stenách.
Unikátom tejto hrobky je však aj to, že Timur si ju nepostavil pre seba, ale pre milovaného vnuka a sKtoré hrobky sú najzaujímavejšie a oplatí sa ich navštíviť?vojho nasledovníka – Mohammeda Sultana. Zomrel mladý a Timur ho oplakal. Aj Timur ale skonal mladý a pochovali ho práve tu. „Kto otvorí túto hrobku, privedie na svet najstrašnejšiu vojnu, akú kedy ľudstvo videlo,“ hovorí legenda. Napriek tomu ju dal otvoriť Stalin v roku 1941. Krátko na to Hitler napadol Sovietsky zväz. Náhoda?

Najkrajšie púštne hrobky
Dostávame sa k prvému z divov sveta. Jordánska Petra je mesto Nabatejcov, ktorí sem prišli zo Saudskej Arábie. Slávnu Pokladnicu (ktorá je v skutočnosti hrobkou) Al Khazneh či Ed-Deir na konci komplexu poznajú z promo fotografií asi všetci, ktorí majú záujem o poznávaciu dovolenku v Jordánsku.
V Petre však sa však nájdu aj rímske hrobky v skalách a hore nad Petrou viete navštíviť aj hrobku Árona, Mojžišovho brata. Mojžiš zomrel taktiež v Jordánsku na vrchu Nebo, ale jeho hrobka sa ešte nenašla. Dnes však Petra ako komplex patrí medzi divy sveta a láka masy turistov.


Zjedli by ste vyprážanú húsenicu? Päť bizarných vianočných zvykov
Hrobka ukrytá v džungli
Mexiko ukrýva mnoho zaujímavých pokladov a jedným z nich je aj Palenque. Ide o mesto v džungli, kde keď sa prechádzate, počujete rev opíc a v diaľke sem-tam aj jaguára. Pakal vládol Mayskej ríši 68 rokov a 33 dní, čo z neho robí 5. najdlhšie vládnuceho monarchu na svete.
Pakalov neporušený hrob objavil v roku 1952 mexický archeológ Lhuillier. V Strednej Amerike sa tento objav považuje za rovnako dôležitý ako objavenie Tutanchamónovej hrobky v Egypte. Navyše treba spomenúť, že pokiaľ toto miesto na zájazde v Mexiku navštívite, na rozdiel od Chichen Itzá tu stále viete vyšliapať na jej vrchol.

Najromantickejšia hrobka zeme
Slávny Tádž Mahal v Indii je posladený z čistej lásky. A hoci ide o symbol zamilovaných, málokto vie, že v skutočnosti je symetrická budova z bieleho mramoru, do ktorého sú vkladané metódou pieta dura drahokamy a polodrahokamy, hrobkou.
Tádž Mahal nechal postaviť mogulský cisár Šah Džahán ako večný pamätník svojej predčasne zosnulej manželke Mumtaz Mahál. Tá zomrela pri pôrode ich štrnásteho dieťaťa. Majestátna stavba obdivovaná pri zájazdoch do Indie tak ukrýva hrobku ženy, ktorú cisár miloval najviac zo všetkých. A jej krása má byť odrazom hĺbky jeho smútku i lásky.

Hrobka, ktorá má 5 000 rokov
A v minulosti bola starovekým divom sveta. Jediným, ktorý je dodnes zachovaný. Egyptské pyramídy sú v skutočnosti hrobkami a tá najväčšia v Gíze patrí Chufuovi (či Cheopsovi). Dodnes ukrýva mnoho tajomstiev, ktoré vám poodhalia sprievodcovia cestovnej kancelárie BUBO na zájazde v Egypte.
Monumentálne pyramídy boli navrhnuté ako večné príbytky pre faraónov, ktorých považovali za bohov na zemi. Pyramídy mali zabezpečiť ich prechod do posmrtného života, a preto boli plné rituálnych predmetov, šperkov a dokonale vyzdobených miestností. Pyramídy v Gíze sú pre svoju bohatú históriu snom mnohých. Veď podľa archeológov ich postavili už 5 000 rokov dozadu!

O ďalších významných hrobkách, medzi ktoré patrí aj Terakotova armáda v Číne či hrobka Napoleona v parížskej Invalidovni, sa dočítate viac v BUBO blogu Najkrajšie hrobky sveta. Pokiaľ ich chcete navštíviť, klikajte na bubo.sk.
Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Ľuboš Fellner, Tomáš Kubuš, Katarína Líšková