Tipy na výlety v regióne Gemer: Betliar a okolie

24. júla 2022

Betliar – to nie je len známe luxusné sídlo rodu Andrássyovcov. Obec ležiaca na úpätí Volovských vrchov toho ponúka omnoho viac.

Slovenský unikát

Kaštieľ v Betliari je jediný na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval aj so svojím pôvodným zariadením a pôvodnými zbierkami.

Bol postavený ako poľovnícke sídlo a slúžil primárne na reprezentáciu rodu Andrássyovcov. Interiér plný historického nábytku, vzácnych obrazov, kníh, zbraní a exotických trofejí vás prenesie do života najvýznamnejších aristokratov 19. storočia v Európe. Určite neobíďte ani rozsiahly kaštieľsky anglický park.

Pri prechádzke v príjemnom prostredí naďabíte na mnoho zaujímavých zákutí a stavieb, napríklad na slobodomurársky a čínsky pavilón, japonský most, Hermesovu studňu, rybník s leknami či veľký umelý vodopád – najväčší svojho druhu na Slovensku. Park bol zaradený aj do zoznamu umelecky a kultúrne hodnotných parkov sveta, ktoré eviduje UNESCO.

Fontána pred kaštieľom Betliar. Foto: Región Gemer.

Za parkom sa nachádza zvernica s rozlohou temer 1 700 hektárov určená na chov jelenej zveri. Je jediná na Slovensku, kde vedľa seba žijú jeleň, daniel, muflón, diviak, srnec, ale aj medveď, vlk a mačka divá.

Ubytujte sa na strome

Okrem kaštieľa vyniká obec Betliar aj pohostinnosťou. Nájdete tu príjemné reštaurácie a penzióny ako Barónka Bed&Breakfast&Bistrot, Penzión pri kaštieli Betliar alebo Penzión TKM Betliar so športovým zariadením a pizzeriou. Ubytovať sa môžete aj v obecnej chatovej osade pri kaštieľskom parku alebo v zrubových chatkách Kamila a Ján.

Ak chcete bývať doslova v náruči stromov, je tu úplná novinka – Happy Tree House Betliar. Drevený domček v korunách stromov je vhodný pre päť osôb, ktoré v ňom nájdu všetko potrebné na príjemný a ničím nerušený oddych v objatí prírody, pre čo najväčšiu autenticitu bez elektriny.

O romantickú večernú atmosféru sa postarajú len sviečky, svetielka a lampáše. Súčasťou domčeka je aj malý kútik na osobnú hygienu vrátane umývadla a osem-litrovej nádoby s pitnou vodou. Vo vybavení nájdete posedenie a plynový gril, hrnčeky a tanieriky, malú chladničku na plyn a pre spríjemnenie času spoločenské hry či hojdaciu sieť. Spolu s pobytom si môžete zarezervovať aj e-bicykle na webstránke happytreehouse.sk.

Happy Tree House Betliar. Foto: Región Gemer.

Obujte si dobré topánky

Betliar je tiež východiskovým bodom pre túru na Volovec. Žltá, neskôr červená turistická značka vás dovedú za necelé štyri hodiny na jeho najznámejší bod Skalisko vo výške 1 293 metrov nad morom.

Odmenou za výstup sú panoramatické výhľady na Slovenské rudohorie, planiny Slovenského krasu, za dobrého počasia i na Spišský hrad a Tatry.

Egyptská hrobka na hornom Gemeri

Zaujíma vás predsa len viac história? Potom vám z Betliara odporúčame zájsť aj do rodiska „železného grófa“ Emanuela Andrássyho, do neďalekého Vlachova, za ktorým sa ukrýva pozoruhodná technická pamiatka – historická grófska ľadovňa.

Kamenná stavba s chodbami vedúcimi do útrob hory bola vybudovaná v prvej polovici 19. storočia. Patrila k neďalekému Andrássyovskému kaštieľu a slúžila ako chladnička. Zámerom staviteľa bolo, aby vyzerala ako egyptská hrobka, čo bol v tom období módny trend.

V minulosti stáli pred vstupom do ľadovne štyri kamenné sochy, tzv. vlachovské sfingy. Boli to krásne ženy, ktoré so strapcami hrozna v rukách pozývali na hostinu po vydarenom love. Dodnes sa už, bohužiaľ, nezachovali, ich krásu však môžete obdivovať na obraze grófa Emanuela Andrássyho, ktorý je vystavený v expozícii kaštieľa v Betliari.

Pri ľadovni nájdete aj turistický prístrešok s informáciami. Dostanete sa k nej z obce pešo popri železnici do 10 minút.

Kraj jaskýň

V letných mesiacoch príjemné ochladenie poskytne aj návšteva blízkych jaskýň. Žiadny región v Európe neoplýva takou pestrosťou podzemných klenotníc ako horný Gemer.

Na jeho severnom konci leží Dobšinská ľadová jaskyňa, na juhu najznámejšia kvapľová jaskyňa Domica, v Krásnohorskej jaskyni môžete v jaskyniarskych overaloch a pri svetle čeloviek obdivovať najväčší kvapeľ v Európe, no a v Gombaseckej jaskyni tri metrové tenké stalaktity, ktorým sa hovorí brčká.

Najkrajšia v Európe

Pestrý výber dopĺňa najkrajšia aragonitová jaskyňa v Európe a len jedna zo štyroch sprístupnených na svete – Ochtinská aragonitová jaskyňa. Dostanete sa k nej autom, ale i po turistickom chodníčku priamo z Ochtinej. Mimochodom, v nej nesmiete obísť jeden z klenotov gemerskej časti Gotickej cesty – gotický kostol zo 14. storočia ukrývajúci nádherný interiér zdobený freskami.

Ochtinská aragonitová jaskyňa. Foto: Michal Rengevič.

Práve tie získali prednedávnom značku Európske kultúrne dedičstvo. Návštevu kostola si musíte vopred rezervovať u diakona cirkevného zboru ECAV Ochtiná Martina Dudáša na telefónnom čísle 0905 874 096.

Mesto ako na dlani

Množstvo sakrálnych pamiatok ponúka i centrum horného Gemera – mesto Rožňava, ktoré je od Betliara vzdialené len 5 minút cesty autom.

Historické jadro baníckeho sídla pozostáva z priestranného štvorcového námestia, najväčšieho svojho druhu na Slovensku, ktorého dominantou je renesančná Strážna veža. Z jej pavlače budete mať krásny výhľad na celé mesto a okolie.

Strážna veža v Rožňave. Foto: Región Gemer.

Vstupenky na ňu, suveníry i množstvo tipov na výlety nájdete v Turistickej informačnej kancelárii, ktorá sa nachádza v modrej budove mestskej radnice, v blízkosti Strážnej veže.

Pre viac tipov na výlety sledujte Región Gemer na webovej stránke, Facebooku alebo na Instagrame.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

1/1
Zavrieť reklamu