Kolagén a kĺby – spojenie, ktoré funguje

22. mája 2023
Bežkyňa

Keď sa povie kolagén, takmer každý si ho spojí s kĺbmi alebo s pleťou. Je to dané tým, že kolagén je veľmi obľúbený výživový doplnok pri problémoch súvisiacich s kĺbmi a významný pomocník v oblasti kozmetiky.

V oboch prípadoch je jeho prínos rovnaký – stará sa o pružnosť a štruktúru tkanív, kostí, väzov, šliach, chrupaviek a kože.

Pružnosť a pevnosť, to sú hlavné funkcie, ktoré kolagén zaisťuje v našom tele. Ide o bielkovinu vyskytujúcu sa vo všetkých spojivových tkanivách a ak aj je organizmus schopný si ju vytvárať, jeho možnosti sú v tomto smere dosť obmedzené. Navyše produkcia kolagénu s pribúdajúcim vekom klesá a vplyv na ňu má aj rad vonkajších faktorov. Aj preto je potrebné kolagén telu dodávať a kvalitné výživové doplnky sú jeho bohatým zdrojom s dobrou vstrebateľnosťou.

Kolagén a kĺby

Keď sa hovorí o vhodnej výžive pre namáhané kĺby, medzi najčastejšie skloňované látky patrí bezpochyby kolagén. Ďalšími sú chondroitín, glukosamín alebo boswellín, látky bežne obsiahnuté aj v liekoch na kĺby. Už sme si povedali, že kolagén tvorí štruktúru kostí, väzov, šliach a chrupaviek.

Neprekvapuje teda, že práve pohybový aparát ho potrebuje najviac. V chrupavke sa nachádza predovšetkým kolagén II. typu, ktorý má na jej funkciu nezastupiteľný vplyv – zaisťuje jej pevnosť a odolnosť. Keď začne kolagénu ubúdať, má to vplyv aj na funkciu chrupavky. Preto by sme sa mali usilovať mať ho dostatok.

Hydrolyzovaný kolagén, kolagénne peptidy

Otázkou je, kde kvalitný kolagén v potrebnom množstve vziať. Keďže je živočíšneho pôvodu, v rastlinách ho budete hľadať márne. Výhrou nemusí byť ani jeho obsah v živočíšnych potravinách, pretože môže byť problém s jeho vstrebateľnosťou. Kolagén je totiž pre organizmus najlepšie vstrebateľný už naštiepený, v malých fragmentoch.

Hovorí sa preto o hydrolyzovanom kolagéne a kolagénnych peptidoch – v týchto formách je kolagén pre telo dobre dostupný a presne v takých formách sa vyskytuje aj v kvalitných výživových doplnkoch, napríklad v MaxiVita Kolagén forte +. Kapsuly MaxiVita Kolagén forte + obsahujú kolagénne peptidy, hydrolyzovaný kolagén typu I a natívny kolagén typu II, ale aj vitamín C, ktorý pomáha so vstrebávaním a produkciou kolagénu v tele, a taktiež extrakt z Boswellia serrata, ktorý pomáha udržiavať kĺby v dobrom stave.

Kolagén a jeho typy

Spomenuli sme kolagén typu I a II, čím sa dostávame k ďalšej dôležitej informácii o tejto látke. Známych je viac ako 20 typov kolagénu, ktoré sa vyskytujú v rôznych častiach nášho tela a majú aj rôzny význam.

Pre kĺby je najdôležitejší kolagén II. typu, práve ten sa v nich totiž vyskytuje a je prítomný aj v spomínanej chrupavke. Najrozšírenejší v našom tele je zase kolagén I. typu, ktorý nájdete v šľachách, kostiach, väzivách a v koži. Odhaduje sa, že tvorí až 90 % všetkého kolagénu v tele. V ňom, mimochodom, tvorí kolagén až 10 % celkovej hmotnosti, takže ide o skutočne významnú zložku.

Pretože sa v chrupavkách, kostiach, väzoch a šľachách nachádzajú kolagény typu I a II, je prirodzené, že práve tie by mali byť súčasťou výživových doplnkov, ktoré majú za cieľ podporiť výživu kĺbového aparátu. MaxiVita Kolagén forte + obsahuje práve tieto dva typy kolagénu, navyše v hydrolyzovanej a natívnej forme, ktoré sú pre náš organizmus veľmi priaznivé.

MaxiVita Kolagén

Kolagén a jeho produkcia

Prečo vôbec hovoríme o výživových doplnkoch s kolagénom pre podporu kĺbov? Hlavne preto, že produkcia kolagénu v ľudskom tele s pribúdajúcim vekom klesá. A klesať začína skôr, ako by sme čakali, už v strednom veku.

Od 60. roku života sa potom hovorí o dramatickom poklese produkcie kolagénu a jeho úbytok patrí k prejavom starnutia. Vplyv to má nielen na pohybový aparát, ale aj na stav pokožky, ktorá kolagén kvôli pevnosti a pružnosti potrebuje tiež. Preto je vhodné myslieť na dostatočný príjem kolagénu a začať ho telu včas dodávať.

MaxiVita Kolagén forte + vám v tom vďaka svojmu zloženiu pomôže. Kúpite ho v obchodoch a drogériách, alebo v e-shope: www.nasevitaminy.sk.

1/1
Zavrieť reklamu