Najlepšia zmrzlina… je tá vlastná!

11. októbra 2017
Domáca zmrzlina. Foto: Shutterstock

Hovorte si, čo chcete, zmrzlina je neodmysliteľnou súčasťou leta. A hoci tú zo stánku nemusíte, pravú domácu zmrzlinu z pravých ingrediencií so zaujímavými príchuťami a vynikajúcou štruktúrou si zamilujete na sto percent!

Ak by ste sa v piatom storočí pred naším letopočtom nachádzali na trhu v Aténach, mohli by ste si kúpiť sneh zmiešaný s medom a ovocím. Konzumáciu ľadu odporúčal na utuženie zdravia Grékom aj slávny lekár Hippokrates.

Peržania si zasa pred začiatkom nášho letopočtu pochutnávali na mrazenom perzskom dezerte Faloodeh z ružovej vody a cestovín, ktorý bol dochutený šafránom a ovocím.

Číňania jedávali mrazenú „mliečnu ryžu“ a cisár Nero ovocie s rozdrveným ľadom, po ktorý mu bežali do hôr profesionálni atléti. Dnes nemusíte bežať nikam, na tej najkvalitnejšej chladenej dobrote si môžete pochutnávať aj doma.

Viete, čo do nej dáte

Čerstvá krémová zmrzlina z pravých ingrediencií je neporovnateľná oproti napodobenine klasickej zmrzliny, s ktorou sa stretnete na ulici. Dobrá zmrzlina musí mať totiž správne zloženie. Na jeden liter mlieka je to asi 200 gramov cukru a približne 80 gramov sušiny.

Lenže „klasická“ zmrzlina v našich uliciach sa vyrába väčšinou z práškovej zmesi, ktorá obsahuje hlavne sušené mlieko a srvátku, príchute, farbivá a konzervanty, a nie čerstvé suroviny. Ak nemáte prístup ku kvalitnej zmrzline, je lepšie si ju vyrobiť vlastnoručne doma.

Zmrzlina aj pre vegánov

Jahodovú, vanilkovú či makovú? Dokážete pripraviť akúkoľvek podľa vlastnej chuti a môžete skúšať nové ingrediencie. Čo tak slivková s vlašskými orechmi alebo marhuľovo-mätová?

Ak ste vegáni alebo nemôžete konzumovať mlieko, nevadí, pri vlastnej výrobe zmrzliny vás okrem fantázie nič neobmedzuje. Mlieko môžete zameniť za jeho rastlinný variant.

Vitarián Andrej Maťko odporúča: „Ak nemáte poruke ani rastlinné mlieko, rozmixujte zopár kešu orieškov s vodou a ideálnu náhradu živočíšneho mlieka máte hotovú. Namiesto sušiny sa mi najviac osvedčilo sójové mlieko. Nie je síce „bio“ ani „raw“, ale dosiahnete s ním najlepšie výsledky.“

Namiesto cukru

Strašiak cukor je nezanedbateľnou súčasťou aj tej kvalitnejšej zmrzliny. Avšak aj ten sa dá zdravšie nahradiť a na to existujú rôzne možnosti.

„Ten rafinovaný možno zameniť aj za kokosový cukor, ale nie je to úplne najlepšia voľba. Kokosový cukor je hnedý, zmrzlina stmavne a nedosiahnete krásnu bielu farbu. Navyše, kokosový cukor zmrzline dodá aj karamelovú príchuť a nakoniec je to z hľadiska zdravia v podstate tiež cukor, pretože ho tvorí približne spolovice sacharóza a spolovice druhej fruktóza. Ako ideálna náhrada cukru sa osvedčilo sladidlo Xylitol. A prečo nie napríklad sušené ovocie? Zmrzlina by už nebola taká lahodná a nadýchaná,“ hovorí aj o vlastných experimentoch Andrej Maťko.

Najlepšie zmrzliny sú väčšinou orieškové. Foto: Shutterstock
Najlepšie zmrzliny sú väčšinou orieškové. Foto: Shutterstock

Čo na výrobu zmrzliny potrebujeme

Aby ste si vedeli pripraviť obľúbenú zmrzlinu podľa svojej chuti s kvalitnými a domácimi ingredienciami a bez použitia rôznych farbív a é-čiek, potrebujete „zmrzlinovač“ − stroj na výrobu zmrzliny.

Talianska firma Nemox sa špecializuje na výrobu malých kvalitných prístrojov na prípravu zmrzliny v domácnostiach a v menších prevádzkach a získala aj ocenenie Product Excellence Awards v kategórii prístroje na prípravu jedla.

Prístroje Nemox dokážu vyrobiť zmrzlinu z kvalitných surovín, bez pridania konzervačných látok, farbív a hydrogenizovaných rastlinných tukov. Prístroje si samé regulujú zapínanie výroby, chladenia a miešania a potom zmrzlinu uchovávajú v stave, aby bola pripravená na konzumáciu aj pár hodín po jej dokončení.

Ak patríte k začiatočníkom, potom si výrobu zmrzliny môžete zjednodušiť sadou prísad Nemox so základom na zmrzlinu a kvalitnými pastami na jej dochutenie.

Zmrzlina podľa vitariána Andreja Maťka

Doladenie zmrzliny

Na dokonalé doladenie zmrzliny do nej pridajte ešte 50 gramov bieleho čokoládového masla. Voda, tuk a sušina sa spoja a zmrzlina bude krásne krémová, čo dosiahnuť býva väčšinou ten najväčší problém.

Ovocná, oriešková, čokoládová…

Čím viac ovocia do zmrzliny pridáte, tým menej bude krémová. Ovocie obsahuje veľa vody, ktorá skryštalizuje. Preto namiesto čerstvého ovocia použite ovocný koncentrát alebo džem.

Podiel ovocia by v zmrzline nemal presiahnuť 30 %. Najlepšie výsledky sa dajú dosiahnuť pri orieškových zmrzlinách. Orechy však musia byť vo forme orechového masla, inak by zmrzlina nebola krémová a obsahovala by neželané kúsky.

Patríte k začiatočníkom? Vyskúšajte ako prvú pripraviť čokoládovú zmrzlinu.

Emulgácia a homogenizácia

Aby zmrzlina držala v pohári pokope, pridávajú sa do nej ešte emulgátory a stabilizátory. Ak nechcete experimentovať, tak pri mliečnej, jogurtovej zmrzline a sorbetoch použite „base“ − základ na zmrzlinu od firmy Nemox. S ním sa vám zmrzlina určite podarí.

Lahodná vegánska mätová zmrzlina

Lahodná vegánska mätová zmrzlina. Foto: Shutterstock
Lahodná vegánska mätová zmrzlina. Foto: Shutterstock

Potrebujete:

  • ½ šálky čerstvej mäty
  • 1 ½ šálky surových kešu orieškov (namočených na 8 hodín)
  • 1 plechovku plnotučného kokosového mlieka
  • pár kvapiek mätového extraktu
  • ¼ šálky agávového sirupu
  • 3 PL rozpusteného kokosového oleja
  • voliteľné: 1 ČL vanilkového extraktu

Postup:

  • Kešu oriešky namočte na niekoľko hodín do vody.
  • Voliteľný bod (na zvýraznenie chuti): V malej panvici nechajte zovrieť kokosové mlieko, dajte doň polovicu mätových lístkov a potom stíšte plameň. S drevenou vareškou sa snažte drviť mätu, aby jej chuť prenikla do kokosového mlieka. Varte 15 minút a potom nechajte vychladnúť. Vychladnuté mlieko preceďte od mätových lístkov rovno do mixéra.
  • Pridajte doň aj všetky zvyšné čerstvé mätové listy a všetky ostatné ingrediencie vrátane kešu orieškov zliatych od vody a rozmixujte dojemna.
  • Zmes vlejte do zmrzlinovača a postupujte ďalej podľa inštrukcií na výrobu zmrzliny. Príprava bude trvať približne 45 minút.

Viac informácií o výrobe kvalitnej domácej zmrzliny: www.vitarian.sk

Text: Martina Strihová
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu