Najlepšie sviatočné oslavy či festivaly na svete

13. novembra 2023
Festival Holi, India, BUBO

Za ktorými sviatkami či festivalmi sa treba vybrať, aby ste zažili skutočne neopakovateľnú autentickú atmosféru?

Všade vo svete vyzerajú oslavy nám známych sviatkov (ako Nový rok, Veľká noc či Vianoce) inak. K tomu prirátajte skutočne exotické a netradičné sviatky, s ktorými sa spájajú nám neznáme festivaly. Počas dovolenky ďaleko za hranicami tak ide o ďalší ulovený zážitok navyše.

Holi – najfarebnejší Nový rok

A tiež najznámejší v dobe instagramu. Ide o indický Nový rok, ktorého dátum je pohyblivý, avšak rátať s ním môžete koncom marca. Ide o svätenie jari hinduistami, ktoré je podobné aj tomu nášmu. Veď aj my Slovania sme pálili Morenu. V Indii zase pália staré hriechy v podobe bábiky Holika. No nielen to. Indovia sa na Holi veselia, natrú sa rôznymi farbami, aby prekryli farbu svoje kasty a zrazu vypuknú neuveriteľne bujaré oslavy. A hoci tento sviatok vo veľkej miere prenikol aj na Západ, navštíviť Indiu a zažiť Holi priamo v tejto krajine je úplne iný zážitok.

Festival Holi, India, BUBO
Holi je najfarebnejšou oslavou nového roka. FOTO: Ľuboš Fellner, BUBO.

Oslava piva

Áno, pivo má svoj špeciálny deň a nielen na Októberfeste. Pokiaľ sa ocitnete na Islande počas 1. marca, bude to presne v Deň piva. Všetky puby na ostrove praskajú vo švíkoch, potomkovia Vikingov si nafarbia brady nazeleno, načerveno, namodro či naoranžovo a pijú až do rána. V tento deň totiž v roku 1989 zrušili „suchý zákon“, ktorý trval dlhých 74 rokov a pivo sa tu nemohlo piť. Severská žúrka, ktorú pri dovolenke na Islande treba zažiť.

Oslavy piva na Islande, BUBO
Na Islande bolo pivo do roku 1989 zakázané, teraz sa pije vo veľkom, a to najmä 1. marca. FOTO: Robert Taraba, BUBO.

Beh pred býkmi

V rámci festivalov v Európe vedú južania a topkou sú Španieli a ich bizarné podujatia. Od 6. do 14. júna zažijete každý rok Oslavy sv. Fermína na počesť patróna celej provincie Navarra. Nám je známejšie ako utekanie pred býkmi. Deje sa to v Pamplone na 850-metrovom úseku ulicami mesta. Toto šialené divadlo pozoroval a písal o ňom ešte Ernest Hemingway počas pobytu v Španielsku. Práve tento spisovateľ preslávil v 20. storočí tento festival, hoci známejší bol od 16. storočia. Bežiaci odvážlivci však nedopadnú na akcii vždy dobre – často sa to končí zraneniami, niekedy aj smrteľnými…

Utekanie pred býkmi, Pamplona, Španielsko, BUBO.
Španielsko je známe zvláštnymi festivalmi. Na jednom bežia ľudia pred býkmi, na druhom sa zase obhadzujú paradajkami. FOTO: Ľuboš Fellner, BUBO.

Veselica na Deň mŕtvych

Jeden z najobľúbenejších sviatkov vôbec je Día de los Muertos na zájazde v Mexiku. Je to ako Všetci svätí v našom podaní – s tým rozdielom, že tu sa veľa oslavuje, tancuje v krojoch, hoduje, živí dávajú pokrmy aj duchom. Hroby sú ozdobené lupeňmi kvetov, sviečkami a farebným pieskom. Babičky vo vyšívaných krojoch naberajú na taniere jedlo vnúčatám i pravnúčatám, mŕtvym sa stavajú oltáre ofrendas a spomínajú sa vtipné príhody v súvislosti s nimi. Počas Dňa mŕtvych sú všetci veselí, veď tak by to aj naši predkovia chceli.

Día de los Muertos, Mexiko, BUBO
V Mexiku sa na Deň mŕtvych všetci zabávajú a všade vidno kostry. FOTO: Katarína Líšková, BUBO.

Karneval v Riu

Na záver sa nedá nespomenúť slávny karneval v brazílskom Rio de Janeiro. Samba tanečnice či tanečníci, odhalené telá, vášeň, erotika a dva milióny turistov v už tak preplnenom Riu. Len 40 dní pred Veľkou nocou všade vrieska hudba, oslepujú vás flitre, bláznivé kostýmy, pije sa pivo a caipirinha a ľudia sa bláznia na maximum. Pozor, málokto vie, že na karneval treba prísť oblečený v bielom. Dovolenka v Brazílii počas karnevalu v Riu je niečím úplne iným.

Karneval v Rio de Janeiro, Brazília, BUBO
Karneval v Rio de Janeiro patrí k najzábavnejším udalostiam na svete. FOTO: Ľuboš Fellner, BUBO.

Pokiaľ chcete navštíviť tieto festivaly, klikajte na web bubo.sk. Mnoho ďalších tipov sme pre vás spísali v BUBO blogu Najlepšie festivaly sveta.


Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Ľuboš Fellner, Robert Taraba, Katarína Líšková

1/1
Zavrieť reklamu