Nela Gogová: Som vandrák telom i dušou

13. augusta 2022

Uprednostňuje aktívnu dovolenku v horách pred vylihovaním na pláži, rada sa túla Slovenskom a najradšej spáva pod širákom. Ak chcete spoznať najkrajšie miesta na turistiku, mali by ste sledovať instagramový profil Nelly (nellyy.go).

V akej zostave chodíte do hôr najradšej?

Samozrejme v trojici s priateľom a psíkom Lokim. Ale veľmi rada chodím na výlety aj s rodinou, trávime spolu naozaj veľa času v prírode. Občas niekam vybehnem s kamošmi, no väčšinou, keď priateľ nie je doma, idem sama s Lokim. Sólo turistika je neoddeliteľnou súčasťou môjho života už od pätnástich rokov.

Vyrazili by ste sama aj na niekoľko dní?

Určite áno. Len so štvornohým parťákom som absolvovala niekoľko hrebeňoviek na Slovensku, naposledy pred mesiacom to bol hrebeň Malej Fatry, minulé leto hrebeň Nízkych Tatier. Pred začiatkom leta som mala v pláne i Cestu hrdinov SNP, no zo zdravotných dôvodov a kvôli nutnej operácii som to musela odložiť.

Nela najradšej chodí do hôr v trojici s priateľom a psíkom Lokim. Foto: archív Nely Gogovej.

Vedeli by ste si predstaviť, že by ste vedľa seba mali niekoho, kto nevie trebárs lyžovať?

Tak to je dobrá otázka, pretože som to bola ja, kto nevedel poriadne lyžovať. Mala som len základy a aby som sa zlepšila, bola potrebná nielen moja snaha učiť sa, ale i priateľova trpezlivosť. Pred dvomi rokmi sme okúsili čaro skialpu a to bola tá pravá motivácia, aby som sa naučila lyžovať. Zvládli sme to spoločnými silami a dnes si viem jazdu už aj poriadne užiť.

Odkiaľ čerpáte tipy na výlety a čarovné miesta, ktoré berú dych?

Pri plánovaní výletu, obzvlášť do zahraničia, hľadám inšpiráciu prevažne u fotografov, ktorých prácu sledujem na Instagrame. Na Slovensku je už málo miest, o ktorých by som nevedela. Počas piatich rokov na gymnáziu som veľmi často cestovala vlakom. Bol zadarmo, bola by som blázon, keby som to nevyužila. Na mnoho čarovných miest som natrafila práve počas tohto obdobia.

Nasadla som do vlaku a išla som. Niekedy s plánom, niekedy bez neho. Vždy som sa vrátila domov až o niekoľko dní.

Ktoré miesto na Slovensku vám prirástlo k srdcu?

Najväčšie čaro majú pre mňa rodný Gemer a okolie môjho mesta Rožňava. Slovenský kras je jeden z deviatich slovenských národných parkov. Pre turistov nie je príliš atraktívny, preto tu vládne úplný pokoj. Planiny Slovenského krasu sú moja srdcovka.

Mňa by veľmi zaujímalo, čo máte na výlete v batohu? Vždy ste pripravená prespať niekde vonku?

Na noc vonku sa vždy vopred prichystám. Vtedy je potrebné zabaliť do batoha omnoho viac vecí ako na jednodennú turistiku – spacák, karimatku, bivakovacie vrece, prípadne stan, plynový varič s bombičkou, ešus, granuly a kapsičku pre Lokiho, nejaký ten polotovar pre mňa, príbor, teplé oblečenie na noc, kefku, pastu, prípadne power banku.

No a okrem toho veci, ktoré bežne balím aj na jednodňový výlet – nepremokavá vetrovka, páperová bunda, náhradné vrstvy oblečenia na prezlečenie na vrchole, lekárnička, čelovka, fotoaparát, statív, miska a maškrty pre Lokiho, lepeňák alebo akékoľvek jedlo, niečo sladké, a hlavne veľa vody, aj pre Lokiho.

Neviem si predstaviť, že si s vašou postavou niekde na vrchole rozbalíte klasický lepeňák a zapijete ho sladkým čajom!

A práve lepeňák nesmie chýbať v mojom batohu ani na jednej turistike! Je to proste klasika, ktorá nikdy neomrzí. Na viacdňových prechodoch sú to kadejaké polotovary a polievky, ktoré len zalejem horúcou vodou, prípadne ohrejem na plyne.

Vtedy musím šetriť na váhe, lebo pri šliapaní cítim každé kilo v ťažkom batohu. Nikdy som sa v strave neobmedzovala. Rada si doprajem a vďaka dobrej genetike sa to nijako neodzrkadlí na mojej postave, za čo som naozaj vďačná. Hory sú mojou najobľúbenejšou posilňovňou.

Hory sú Nelinou najobľúbenejšou posilňovňou. Foto: archív Nely Gogovej.
2/3
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu