Tatiana Žideková: Pohyb mám v krvi!

Tatiana Žideková (27) je instagramerka na plný úväzok. Mamina dvojročnej Vanesky má neustálu potrebu hýbať sa a napredovať. Pripravuje svoju novú kolekciu oblečenia na cvičenie a teraz všetku energiu vkladá do Balance TV.

Aj po pôrode máte stále výbornú postavu. Ako často cvičíte?

Kým som nemala rodinu a Vanesku, mohla som cvičiť aj dvakrát denne. Teraz som rada, ak sa mi podarí päťkrát za týždeň natočiť online tréning s trénerkou Martinou Takáčovou na balancetv.sk, ktorú sme spolu vytvorili počas covidu. Okrem toho už naozaj nič nestíham.

Aj z Vanesky bude športovkyňa?

Vaneska je síce ešte maličká, ale už sme ju prihlásili na gymnastiku. Dostane tam dobrý základ, ktorý môže využiť pri ďalších športoch. Už sa učí kotúle, skákať na trampolíne alebo preskakovať cez kladiny. Neskôr to bude len na nej, čomu sa bude chcieť venovať. Samozrejme, nebudeme ju nútiť, ale poteší nás, keď sa bude hýbať. Budeme ju podporovať v každom športe, ktorý sa jej bude páčiť.

Ako sa vám šport dostal takto pod kožu?  

Pochádzam zo športovej rodiny. Otec trénoval lyžovanie a mám troch bratov. Každý z nich dosahoval veľké športové úspechy. Bratranec bol dokonca na olympiáde! Šport máme doma v krvi.

Mnoho ľudí sa na nejaký čas dokáže zaťať, cvičiť a potom tréning začnú vynechávať. Aj vám sa niekedy nechce?  

Samozrejme, ale neviem si predstaviť, že by som nerobila vôbec nič. Odmalička som chodila na gymnastiku, na balet, jazdila na koni, profesionálne som hrala volejbal až do osemnástich. Navštevovala som aj športovú triedu. Mám celkom opačný problém. Ak náhodou ochoriem, alebo nemôžem trénovať na dovolenke, som z toho nervózna. Potrebujem sa hýbať.

V posilňovni zvyčajne vypukne panika pred letom. Aj vy vtedy pritvrdíte?

Trénujem a cvičím neustále, preto neriešim, či je pred letom alebo po lete, či sú Vianoce, alebo je jar. Cvičím stále rovnako. Online tréningový program ideme zo záznamov, ale aj naživo, takže mám trikrát hodinový tréning týždenne, plus ku každému tréningu pridávame dvadsaťminútové bonusy. O cvičenie mám teraz naozaj postarané!

Ak náhodou ochoriem, alebo nemôžem trénovať na dovolenke, som z toho nervózna.

Mnohé ženy prechádzajú rôznymi cvičeniami podľa toho, koľko v sebe cítia energie. Patríte skôr k ľuďom, čo si energiu musia vybiť, alebo k tým, čo si cvičením dobíjajú baterky?  

Aj ja som prešla rôznymi formami tréningov. Robila som CrossFit, thajský box, behávala som, sem-tam si ešte aj dnes dám jogu. Ale zostala som pri ženskom tréningu, ktorý sme zostavili aj pre naše baby. Predtým som sa venovala silovému cvičeniu a Martinu som sledovala len na Instagrame. Vyskúšala som si s ňou jeden tréning a veľmi sa mi to páčilo. Ženské cviky krásne tvarujú postavu. Samozrejme, používame aj činky, ale samotné cviky sú veľmi zaujímavé.

Čo vám pomáha, keď ste bez energie?

Prirodzene, aj ja mám dni, keď som úplne bez energie, ale stačí mi káva, stačí sa začať hýbať a po piatich minútach som naštartovaná a viem odcvičiť celý hodinový tréning s chuťou.

Cvičíte radšej osamote, alebo vyhľadávate spoločnosť?

Pri cvičení potrebujem mať pri sebe parťáka. Vlastne tak fungujú aj naše tréningy. Martina zastupuje odbornú časť, ja som tam za bežné ženy, ktoré s nami cvičia. Môžu tak vidieť, ako cvičenie zvláda profesionálny tréner a ako bežný cvičiaci. Keď si nás ženy doma pustia, tak sme hneď tri! V kruhu žien sa jednoznačne cvičí lepšie.

Využívate aj nejaké doplnky stravy?  

Používam jediný extra doplnok stravy, proteín, ktorý ma zasýti po tréningu a dodá mi bielkoviny. Nejako si na tie doplnky neviem nájsť čas. Hneď po tréningu už zasa bežím ďalej, lebo ma čakajú ostatné veci. Priznám sa, že extra veľkú pozornosť strave nevenujem.

Ale nehovorí sa, že strava je 90 percent úspechu?

Radšej zamakám, ako by som si mala niečo odoprieť, pretože jedlo mám veľmi rada a nedokážem sa ho tak úplne vzdať. Samozrejme, viem, čo je pre moje telo dobré a rada si vyberiem zdravšiu formu. Ale keď mám veľkú chuť na niečo nezdravé, tak si dám aj to.

No schválne, čo ste mali dnes na obed?

Dnes som mala cestoviny. Mám naozaj rýchly životný štýl, preto si cez týždeň objednávam krabičky, kde mám presne nadávkované jedlo a môžem si ho dať hocikedy, keď som hladná. Než som začala takto fungovať, väčšinou som polovicu dňa prehladovala a potom som sa vrhla na hocičo, čo som zbadala. Vyhovuje mi, keď mi niekto jedlo nachystá, naváži a ešte mi to aj chutí. S týmto spôsobom stravovania som absolútne spokojná.

Radšej zamakám, ako by som si mala niečo odoprieť.

Niekde som postrehla vaše vyjadrenie, že Achillovou pätou je pre vás pitný režim.

Pitný režim je môj veľký problém a snažím sa ho upraviť už niekoľko rokov, ale stále to nie je úplne ideálne. Proste mám pocit, že tú vodu pre život nepotrebujem.

V Žiline sú perfektné miesta na turistiku. Kam chodievate s Vaneskou?  

Bývame blízko Malej Fatry. Počas voľného víkendu vybehneme do Terchovej, do Vrátnej, kde sa trošku poprechádzame na čerstvom vzduchu, ale pochodené máme aj Tatry a ostatné časti Slovenska.

Tatiana býva aj s rodinou neďaleko Malej Fatry. Foto: Tatiana Žideková.

Apropo, cestovanie. Nechceli by ste sa mu venovať viac na svojom IG profile?

Cestujeme veľmi radi. Do nového roku sme si dali záväzok, že každý mesiac navštívime nejaké nové miesto. Ale ktohovie, či to splníme. Súčasná situácia cestovaniu nepraje a doma máme povinnosti. Ak chceme ďalej pripravovať tréningy pre Balance TV, musíme chodiť na dovolenky všetci spolu – aj s trénerkou a jej rodinou. Ako som už spomínala, natáčame naživo trikrát týždenne, aj na dovolenke. Ženy, ktoré s nami cvičia, sa s nami dostanú na rôzne miesta a spoja príjemné s užitočným.

Máte už plány na leto?  

Ach, plány! Tie sa v tejto dobe asi nedajú robiť.

A čo dobrodružstvo? Alebo dávate prednosť komfortu?

Napríklad po Vianociach sme vyrazili na Maldivy, potrebovali sme skutočnú pohodu, pokoj a ničnerobenie. Boli sme po celý rok veľmi vyťažení. Ale máme radi aj dobrodružnejšiu dovolenku, preto to striedame.

Máte svoju kolekciu oblečenia na cvičenie. Chcete v tejto sfére pokračovať? Máte nejaké nové nápady?

Prvú kolekciu športového oblečenia podľa vlastných predstáv som vytvorila v rámci Myproteinu. Tento rok by som mala navrhovať ďalšiu. Je to pre mňa veľká česť, s ponukou na túto spoluprácu ma oslovili ako jedinú zo Slovenska a z Čiech. Vlastnú kolekciu máme aj v rámci našich tréningov, je to náš merch, ktorý ide celkom rýchlo na odbyt.

V šou Let’s dance ste boli v zákulisí. Prijali by ste ponuku aj na tancovanie?

Bola by to pre mňa výzva! Môžem o sebe povedať, že som totálne tanečné drevo, ale na tento projekt by som sa nechala zlomiť.


Text: redakcia
Foto: Tatiana Žideková

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu