Predstavujeme Adelu Režnú, ilustrátorku októbrovo-novembrového RELAXu

31. októbra 2023
Adela Režná, ilustrátorka

Je za nami takmer rok s novým redizajnom a dvoma titulkami. O tú kreslenú sa v aktuálnom vydaní postarala slovenská ilustrátorka, Adela Režná. Spoznajte ju a jej tvorbu o niečo viac.

Každej ilustrátorke a ilustrátorovi kladieme niekoľko rovnakých otázok. Odpovede na ne nájdete v tomto článku.

Adela, ako ste sa dostali k výtvarnej tvorbe a k ilustrácii? 

Cesta k ilustrácii začala mojím nadšením pre knihy. Odmalička sa mi premietali v hlave neskutočné príbehy. A tak som začala písať a tvoriť. Prvú knihu som napísala ako sedemročná. Postupom času sa ukázalo, že pretavenie príbehov do kresby mi ide lepšie ako do slov a tak som nastúpila na strednú umeleckú školu v Trenčíne.

Počas štúdia vo mne vzrástla túžba dostať sa na VŠVU do ateliéru ilustrácie pána profesora Dušana Kállaya. Do ateliéru ma po ročnej pauze prijali a celých 6 rokov som ateliér (s prestávkou kvôli stáži) navštevovala.

Cykloposter Adela Režná Adela Režná ilustrácia Adela Režná ilustrácia

Aké témy prevládajú vo vašej tvorbe? 

V mojej autorskej knižnej tvorbe to boli vždy poučné príbehy pre deti. S apelom na dobrosrdečnosť, ľudské vzťahy, správne hodnoty a inakosť.

Kde nachádzate inšpiráciu? 

Kedysi to bolo najčastejšie v písanom texte. V súčasnej dobe nemám až tak priestor na čítanie a tak inšpirácia prichádza hlavne z prírody, zážitkov, seriálov či výstav.

Cykloposter Adela Režná

Skúste našim čitateľkám a čitateľom odporučiť:

  • KNIHU: svojmu bábätku čítam knih Pán Guľôčka od Wojciecha Widlaka a ja odporúčam knihu Psychológia pre milujúcich rodičov.
  • FILM: teším sa, keď si s dcérkou pozrieme môj obľúbený animovaný film Môj sused Totoro od Mijazakiho (1988).
  • VÝSTAVU, KTORÚ BY SI NEMALI NECHAŤ UJSŤ: určite Bienále ilustrácií v bratislavskej Bibiane. Keďže však žijeme v Prahe, navštívili sme jeho mladú obdobu, LUSTR – festival súčasnej ilustrácie. Ten prebieha každý rok v septembri v Prahe.
  • HUDOBNÝ ALBUM, KTORÝ VÁS OSLOVIL: raz sme cestou v aute náhodne pustili album Unlimited Love (2022) od Red Hot Chilli Peppers a zistili sme, že to našu dcéru upokojuje. Odvtedy je to chtiac-nechtiac môj najpočúvanejší album.
  • DIVADELNÉ PREDSTAVENIE: môj dobrý priateľ Pavol Dendis vytvoril prekrásne kostýmy pre operu Svätopluk, ktorá sa hrá v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Bola by som šťastná, ak by sa mi budúci rok podarilo predstavenie vidieť.

Väčšina tipov súvisí s tým, že mám doma šesťmesačné dievčatko. Momentálne sa celý môj svet točí okolo nej.”

Instagram will load in the frontend.
==

A čo hovorí o ilustrácii pre RELAX?

V ilustrácii som sa snažila znázorniť závislosť ako nepremožiteľnú túžbu, ktorá nám spätne neprináša osoh, ale vracia sa k nám v podobe ničivého tieňa.

Titulka RELAX 6/2023

Adela Režná je od roku 2018 (po absolvovaní ateliéru ilustrácie na VŠVU) ilustrátorkou na voľnej nohe. Na pôde VŠVU dva roky pôsobila ako odborná asistentka. V súčasnosti žije a tvorí v Prahe. Absolvovala študijnú stáž na Plymouth University vo Veľkej Británii a má za sebou viacero samostatných výstav (Bratislava, Piešťany, Trnava, ai.). Vydala dve autorské knihy: Cukrové topánky (2018) a Háro (2019). Kniha Cukrové topánky získala ocenenie Najkrajšia kniha leta 2018 (grafický dizajn Silvia Vargová, vydalo Zum Zum Production) a kniha Vtáčí atlas získala v roku 2020 Národnú cenu za komunikačný dizajn (grafický dizajn Silvia Vargová, vydalo vydavateľstvo Egreš). Spolupracuje s viacerými občianskymi združeniami, ako sú OZ Živá vlna, OZ Čierne diery, Mareena, OZ Hento Toto, OZ Meli Beli a ďalší. 

PS. RELAX s jej kreslenou titulkou je stále v predaji a nájdete ho vo svojej predajni tlače.


Text: Adela Režná, Eva Fačková
Foto: archív Adely Režnej
Titulná fotka: Jana Budaiova

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu