Nevyhýbajte sa tukom. 4 zdravé zdroje tukov.

21. januára 2022

Dobré tuky pomôžu vášmu srdcu. Počkať, počkať. Nie je to tak dávno, čo sme tuk pasovali za najväčšieho nepriateľa nášho jedálnička. Ukazuje sa však, že vedci nesprávne vinili tuk ako príčinu ochorení srdca.

Nové výskumy ukazujú, že problémy so srdcom môžu mať viacero príčin – od DNA našich rodičov až po vysoký krvný tlak. Pokiaľ však ide o tuk, ten dobrý vám bude pomáhať s absorpciou živín a s celkovou dobrou kondíciou srdca.

Aké množstvo konzumovať:

Šesť porcií veľkosti palca denne. Zdrojom vašich tukov by mali byť vysokokvalitné bielkoviny (mastné ryby, hovädzie mäso). Pri varení používajte tuky ako napríklad maslo a olivový olej namiesto margarínu. Vo všeobecnosti pre dobré zdravie konzumujte mix týchto zdrojov: mononenasýtené tuky (mandle, olivový olej), polynenasýtené (ľan, chia, vlašské orechy, ryba) a veľmi málo saturovaných (tmavá čokoláda a maslo) tukov.

100 – 120: To je počet kalórií v jednej lyžici kuchynského tuku. Maslo, tuk zo slaniny, olivový olej, sezamový olej – počet kalórií je rovnaký!

Ako fungujú tuky

Veda pozná tri druhy tukových buniek: tuk béžový (neutrálny), biely (nie úplne vhodný) a hnedý (vhodný). Zdravý udržateľný jedálniček by mal byť postavený práve na hnedom tuku.

Do slovníčka: čo znamená EPA a DHA?

Možno ste sa s týmito skratkami stretli a nevedeli ste, čo si pod nimi máte predstaviť. EPA a DHA sú zdravé omega3-mastné kyseliny, ktoré telo dokáže ľahko využiť. Konkrétne ide o kyselinu eikosapentaenovú a dokosahexaenovú.

Ryby sú najlepším zdrojom EPA alebo DHA. Foto: Shutterstock

Bohatým zdrojom týchto kyselín sú plody mora a ryby, zvlášť tie, čo žijú v chladných vodách (pretože majú viac tuku kvôli izolácii). Ryby sú vždy ten najlepší priamy zdroj EPA/DHA. Aj preto sa odporúča konzumovať ich aspoň dvakrát týždenne.

Hnedý tuk

Keď neutrálny tuk „zhnedne“, zvýši sa pálenie tuku, redukujú sa zápaly a klesá riziko metabolických porúch.

Biely tuk

Keď bunky neutrálneho tuku zbelejú, klesá pálenie tuku, zvyšuje sa zápalovosť a je aj väčšie riziko metabolických
porúch.

4 nedocenené orechy a semienka

Para orechy

Para orechy sú skvelým zdrojom selénu. Foto: Shutterstock

Veľké krásavce z Brazílie sú skvelým zdrojom živín. Skonzumujte ich 12 a dáte telu 9 gramov bielkovín, 5 gramov vlákniny a množstvo zdravých tukov.

Makadamiové orechy

Makadamiové orechy sú gurmánska záležitosť. Foto: Shutterstock

Tieto orechy s krásnymi zaoblenými bokmi potešia chuťové bunky každého gurmána. Opečené a podrvené chutia vynikajúco vo vločkách alebo v jogurte s bobuľovitým ovocím.

Konopné semienka

Lúpané konopné semienka chutia lahodne. Foto: Shutterstock

Pokiaľ si chcete svoje jedlá oživiť, odporúčame konopné semienka, ktoré chutia jemne po pražení. Skúste si nimi dozdobiť šalát – nielen kvôli estetike, ale aj kvôli živinám.

Tekvicové semienka

Skúste si tekvicové semienka opražiť. Foto: Shutterstock

Tekvicové semienka označované aj ako pepitas skvelo chutia pražené a zľahka nakorenené údenou paprikou. Jednoduchý a rýchly spôsob, ako si dať niečo pod zub, keď to na vás príde.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu