Oddychujte v srdci Slovenska

5. októbra 2023
Nájdite stred Slovenska.

Prinášame vám niekoľko tipov na kvalitný oddych a nové zážitky v regióne Stredné Slovensko, s ktorým sa stane vaša dovolenka nezabudnuteľnou.

Jesenný relax a dovolenka sú skvelým spôsobom na únik od každodenného stresu a na načerpanie novej energie. Niekedy nám postačí celodenný výlet, inokedy potrebujeme zrelaxovať a vypnúť na viac dní.

Zdolajte majestátnu Krížnu

Obľúbeným turistickým bodom pre potulky veľkofatranskou prírodou je Vrch Krížna, ktorý sa so svojou výškou 1574 m.n.m radí medzi tretí najvyšší vrch Veľkej Fatry. Zdolajte jej vrchol a uži si 360 ° výhľady na okolité vrcholy Malej Fatry, Chočských vrchov, Západných Tatier, Vysokých Tatier, Poľany aj Štiavnických vrchov. Obľúbeným východiskovým bodom je obec Turecká, časť Salašky.

TIP NA UBYTOVANIE
Silu po náročnejšej turistike môžete načerpať v Horskom hoteli Kráľová Studňa. V srdci panenskej prírody národného parku zažijete skutočný reštart. Horský hotel okrem iného ponúka špeciálny pobytový balík, víkendový pobyt s pozorovaním hviezd. 

Zdolajte majestátnu Krížnu.
Zdolajte majestátnu Krížnu.

Nazrite do histórie stredného Slovenska

Navštívte baníctvom priam dýchajúcu obec Špania Dolina, ktorá je podľa nás najkrajšia počas jesene! Okrem prechádzky po dedine a jej okolí je tu mnoho ďalších miest, ktoré ponúkajú mnohoraké spôsoby trávenia voľného času. Celodenný program si môžete vyskladať z návštevy Múzea medi, Historickej školy prof. Jozefa Mistríka, Múzea čipky v Klopačke alebo prechádzky po Banskom náučnom chodníku.

TIP NA UBYTOVANIE
Atmosféru tohto miesta môžete doslova nasať v Penzióne Klopačka. Vedeli ste, že historická budova baníckej klopačky je pomenovaná po zvukovom signalizačnom zariadení „klopadle“, ktoré v minulosti slúžilo na zvolávanie baníkov do práce? Súčasťou Penziónu je expozícia tradičnej špaňodolinskej paličkovanej čipky.

Nazrite do histórie stredného Slovenska.
Nazrite do histórie stredného Slovenska.

Viac informácii o možnostiach trávenia voľného času v regióne Stredné Slovensko si môžete vypočuť
v prvej sérii podcastov Radosť spoznávať. Nájdete ich na platforme Spotify.

Nájdite stred Slovenska

V krásnej prírode na rozhraní Veporských vrchov a Poľany leží vrch Hrb, ktorý je považovaný sa geografický stred Slovenska. Ponúka krásne výhľady z na západnú časť hrebeňa Nízkych Tatier, Kráľovu hoľu či štíty Vysokých Tatier, Veľkú Fatru, Kremnické vrchy a Vtáčnik.

TIP NA UBYTOVANIE
Pokoj uprostred hôr obkolesujúcich Banskú Bystricu vám ponúkne Hotel Fuggerov dvor. Svojim návštevníkom okrem iného poskytuje služby wellness centra s bazénom a 5 druhmi sáun. S výhľadom na Nízke Tatry načerpáte novú energiu na ďalšie dni.

Nájdite stred Slovenska.
Nájdite stred Slovenska.

Odhaľte čaro ukryté v prírode

Výnimočná technická historická pamiatka, ktorá odzrkadľuje spúšťanie vyťaženého dreva po prúde vodného toku sa nachádza pri obci Dolný Harmance neďaleko Banskej Bystrice. Trasa, ktorá vedie k Vodnému žľabu Rakytovo je nenáročná a je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Žľab je dostupný celoročne a trasa vedie po náučnom značenom chodníku. V blízkosti sa nachádza aj Harmanecká jaskyňa, návštevu žľabu tak môžete spojiť aj s výletom do jaskyne.

TIP NA UBYTOVANIE
V srdci horského strediska Donovaly leží RESIDENCE HOTEL & CLUB ****. Pre svojich návštevníkov ponúka kvalitný oddych a možnosť výberu rozličných masáží, sáun či procedúr. Hotel je zaradený medzi baby friendly hotely a v sezóne prevádzkuje najväčší detský kútik na Donovaloch, RESIDENCE Kids Club.

Odhaľte čaro ukryté v prírode - Región Stredné Slovensko.
Odhaľte čaro ukryté v prírode.

Spoznajte poklady obce Hronsek

Navštívili ste už niekedy Drevený artikulárny kostol v Hronseku, ktorý je zapísaný do zoznamu UNESCO? Výnimočný je tým, že bol postavený len z dreva, bez použitia kovových prvkov a v priebehu len jedného roka. V jeho okolí sa nachádzajú ďalšie významné pamiatky, Vodný hrad a Soosovsko-Géczyovský kaštieľ, v ktorého záhrade sa nachádzajú vzácne, vyše 200 rokov staré stromy.

TIP NA UBYTOVANIE
Pobyt v Hotel & Spa Resort Kaskady znamená s radosťou si užívať každý jeden okamih. Oddýchnite si, načerpajte sily a nájdite novú inšpiráciu. Nechajte sa fascinovať prírodou, pokojom, dobrodružstvom či dobrou kuchyňou a zrelaxujte v prvotriednom wellness centre.

Spoznajte poklady obce Hronsek.
Spoznajte poklady obce Hronsek.

Užite si digitálny detox zo sedla e-bajku

Ponuku adrenalínových a športových zážitkov rozširuje E-bike región Stredné Slovensko. Zo sedla e-biku spoznávajte Bike park Pustý hrad či okolie Kráľovej spolu so sprievodcom. Tí odvážnejší môžu skúsiť zjazdy na Zvolensko – Môťovských singletrailoch, Laskomerských singletrailoch a Gulditrailoch v Kremnici. Ak plánujete cyklovýlet vo dvojici, s rodinou alebo partiou, vystrojiť sa môžete v sieti požičovní elektrobicyklov našich partnerov.

TIP NA UBYTOVANIE
Za krásami Podpoľania a okolia Zvolena môžete vyraziť zo zámockého hotela Grand Vígľaš ****. Priamo v areáli hotela sa nachádza aj nabíjací bod. Hotel a zámok v jednom je miestom, kde sa história spája s luxusnými službami. Budete sa tam cítiť ako v rozprávke.

Užite si digitálny detox zo sedla e-bajku.
Užite si digitálny detox zo sedla e-bajku.

Zastane a obhliadnite sa okolo seba

Krásna zrúcanina Pustý Hrad je svojou rozlohou jednou z najväčších v strednej Európe. V minulosti bola kráľovským hradom vo Zvolene, dnes dáva príležitosť archeológom a patrí k ideálnym miestam na nenáročnú turistiku. Od roku 2022 sa hrad pýši novou vyhliadkovou plošinou. Vďaka panelom s panoramatickými fotografiami budete mať možnosť rozpoznať okolité pohoria a kopce.

TIP NA UBYTOVANIE
Štýlový Hotel Tenis **** sa nachádza v kráľovskom meste Zvolen. Príjemné spojenie funkčného dizajnu a športovej elegancie si nájde svojich priaznivcov. Strategická poloha je skvelým odrazovým mostíkom pre výlety v okolí.

Zastaňte a obhliadnite sa okolo seba.
Zastaňte a obhliadnite sa okolo seba.

V regióne Stredné Slovensko si príde na svoje naozaj každý. Viac informácií nájdete na webe www.centralslovakia.eu.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Ministerstvo dopravy SR
Región Stredné Slovensko

Text a foto: Región Stredné Slovensko / www.centralslovakia.eu.

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu