Spoznáte týchto 10 miest na západnom Slovensku? Aj menšie mestá vás dokážu príjemne prekvapiť!

11. februára 2022

Aj menšie mestá často ukrývajú kultúrne, historické alebo prírodné bohatstvo, ktoré nepozná veľa ľudí. Tento kvíz vás možno prekvapí a objavíte nové miesta aj vo vašom okolí.

0%

Ako sa volá mesto, ktoré dostalo prezývku Malý Rím?

Trnava sa volá aj Malý Rím, pretože je tu množstvo kostolov. Foto: Miro Pochyba
Správne! Nesprávne!

Mesto Trnava sa nazýva Malý Rím alebo Slovenský Rím, pretože má vzhľadom na počet obyvateľov veľké množstvo kostolov. Je ich tu až 13. Vďačí za to obdobiu po roku 1543, kedy sa na určitý čas do Trnavy presťahovalo ostrihomské arcibiskupstvo. V Ostrihome totiž hrozili vpády Turkov, a preto bolo v rámci Uhorska Slovensko bezpečnejšie.

V tomto meste nájdete majestátny zámocký park aj so zámkom, ktorý vlastnil rod Erdődyovcov.

Správne! Nesprávne!

Tých, ktorí to nevedeli, prekvapí menšie mesto Hlohovec honosným zámkom aj zámockým parkom. Okrem veľkých stromov tu nájdete napríklad aj jazierko s kačkami či budovy zámockých skleníkov. Po vnútorných priestoroch zámku, ktorý navštívil aj cisár František I., sa môžete poprechádzať aj vy.

V tomto meste na sútoku Váhu a Malého Dunaja si môžete pozrieť lodný mlyn a drevený most. Ako sa mesto volá?

Správne! Nesprávne!

Lodný mlyn a drevený riečny most ležia v Kolárove na mŕtvom ramene Malého Dunaja. Drevený riečny most patrí so svojou dĺžkou 86 m k absolútnej rarite na Slovensku a zaraďuje sa medzi najdlhšie drevené mosty v Európe! V mlyne sa nachádza múzeum vodného mlynárstva.

Vieš, v ktorom meste sa nachádza tento kaštieľ Esterházyovcov obklopený mestským parkom?

Správne! Nesprávne!

Neogotický kaštieľ Esterházyovcov s bohatou výzdobou na fasáde aj v interiéri sa nachádza v mestskom parku Galanty. V kaštieli sú pamätné izby Zoltána Kodálya a Karola Duchoňa. V parku rastú duby, tisy, ginko, platan a ďalšie vzácne staré stromy.

V tomto meste sa nachádza zámok, ktorý bol jedným z letných cisárskych reprezentačných sídiel a je obkolesený vodnou priekopou. Ako sa mesto volá?

Správne! Nesprávne!

Holíčsky hrad alebo zámok vznikol prestavbou stredovekého vodného hradu. Ku kamennej veži s opevnením, ktorá stála na močaristom teréne, bol postupne pristavený palác, nádvorie, kazematy aj hviezdicové opevnenie s bastiónmi. Vo vnútri zámku sa zachovala Čínska sála s motívmi čínskej krajiny.

Na námestí v tomto „meste módy“ sa nachádza fontána so sochou vodníka. Kde to je?

Správne! Nesprávne!

Fontána vodníka Valentína sa nachádza na námestí v Trenčíne. Prezývku „mesto módy“ nesie Trenčín už 58 rokov, pretože sa tu pravidelne koná medzinárodný módny veľtrh. V obľúbenom meste ležiacom pri Váhu je čo obdivovať vrátane Trenčianskeho hradu a peknej pešej zóny.

V tomto meste sa v budove mestskej radnice nachádza Tekovské múzeum. Ako sa mesto volá?

Správne! Nesprávne!

Pri návšteve Levíc môžete navštíviť Tekovské múzeum, ktoré ukrýva vyše 110 000 predmetov z histórie tohto regiónu. V Leviciach však nájdete aj Levický hrad, na ktorom sa pravidelne konajú Levické hradné slávnosti, je tu aj niekoľko kostolov a chránené Levické rybníky.

V tomto meste sa nachádza štvorkrídlový Pálfiovský kaštieľ, okolo ktorého je zámocký park so sochou jeleňa.

Správne! Nesprávne!

Pálfiovský kaštieľ bol pôvodne sídlom Pálfiovcov, neskôr františkánskym internátom, ale aj vojenským skladom i nemocnicou. Vedie k nemu alej platanov a v zámockom parku sú aj duby, buky, smreky, smrekovce, gaštany a kvety. V minulosti tu bola aj jazdiareň, labyrint a labutie jazierko.

Vieš, kde sa nachádza najväčšia pevnosť nielen na Slovensku, ale aj na území bývalého Rakúsko-Uhorska?

Správne! Nesprávne!

Pevnosť v Komárne leží na mieste sútoku Váhu a Dunaja. K Starej protitureckej pevnosti sa postupne dobudovávali ďalšie časti, nová pevnosť, kazematy, a tak je to už celý pevnostný systém, ktorý vyzerá veľmi pôsobivo aj z výšky.

Uhádnete, v akom meste sa narodili Miroslav Šatan, Ľubomír Višňovský aj Robert Fico?

Správne! Nesprávne!

Narodili sa v Topoľčanoch, v meste s úspešným hokejovým klubom. Najstaršie archeologické nálezy z tohto územia patria až do obdobia 40 000 rokov pred naším letopočtom.

Spoznáte tieto mestá na západnom Slovensku? Aj menšie mestá vás dokážu pozitívne prekvapiť.
Výborne!

Trenčín. Foto: Shutterstock

Gratulujeme, kvíz ste zvládli úspešne. Poznáte aj menšie mestečká na západe Slovenska. Odporúčame vám vyskúšať si aj kvíz o Záhorí, Piešťanoch alebo o Malých Karpatoch.
Ok

Kvíz ste zvládli ok, niečo ste vedeli, niečo nie. Veríme, že ste aspoň získali nové tipy, kam na výlet. Odporúčame vám vyskúšať si aj kvíz o Záhorí, Piešťanoch alebo o Malých Karpatoch.
Uppss...

Mestečká na západe Slovenska až tak perfektne nepoznáte, ale aspoň ste získali nové tipy, kam na výlet. Odporúčame vám vyskúšať si kvíz o Záhorí, Piešťanoch alebo o Malých Karpatoch.

Text: MS
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu